Σλόβαν – Ολυμπιακός 2-2 (πεν. 3-4) : Θρίλερ στη Μπρατισλάβα – Φέτος είχε Βάτσλικ και προκρίθηκε – Θέλει μεταγραφές!

Σλόβαν - Ολυμπιακός 2-2 (πεν. 3-4): Οι Πειραιώτες έφτυσαν αίμα για να προκριθούν και με ήρωα τον Τόμας Βάτσλικ, προκρίθηκαν στα Play-Off του Europa League

Σλόβαν – Ολυμπιακός 2-2 (κ.δ 3-4): Αίμα, δάκρυα και… πρόκριση. Σε ένα απίθανο θρίλερ, οι Πειραιώτες προκρίθηκαν εις βάρος των Σλοβάκων.

Δεύτερος αποκλεισμός μέσα σε δύο εβδομάδες θα ήταν πολύ βαρύ. Ο Ολυμπιακός φρόντισε να πάει στην Μπρατισλάβα και να πάρει το ζητούμενο. Έστω κι αν έβγαλε την… ψυχή στους φίλους του.

Με τον Τόμας Βάτσλικ να αναδεικνύεται σε μεγάλο ήρωα, οι Πρωταθλητές προκρίθηκαν μέσα από τη διαδικασία των πέναλτι (3-4) και πλέον θα αντιμετωπίσουν τον Απόλλων Λεμεσού στα Play-Off του Europa League.

Παράλληλα, εξασφάλισαν την παρουσία τους στα ευρωπαϊκά ματς τον χειμώνα, μιας και κλείδωσαν την παρουσία στους ομίλους του Conference League.

Σλόβαν – Ολυμπιακός 0-1: Το ματς

Από ένα ημίχρονο είχαν Σλόβαν και ερυθρόλευκοι. Οι παίκτες του Κορμπεράν έδειξαν επιτέλους λίγο ορθολογισμό και με τον Γιουσέφ Ελ Αραμπί στην επίθεση, αλλά και με τους Κουντέ – Εμβιλά να κολλάνε στον άξονα, οι φιλοξενούμενοι έλεγξαν τον ρυθμό.

Θα μπορούσαν να πάρουν προβάδισμα από το 25ο λεπτό, αλλά ο Χόβαν έκανε εκπληκτική απόκρουση στην προβολή του Μαροκινού.

Ίδια προσήλωση και στις αρχές του πρώτου μέρους, μέχρι το γκολ. Χωρίς να βγάλει μάτια ή χωρίς να παράξει πολλές φάσεις, οι πρωταθλητές Ελλάδος βρήκαν το τέρμα που ήθελαν χάρη στην έμπνευση του Δανού μέσου.

Δυνατό σουτ, ο Χόβαν δεν μπόρεσε να αντιδράσει, καθώς η μπάλα κόντραρε στον Κανκάβα και κατέληξε στα δίχτυα της Σλόβαν. Κάπως έτσι, ο Δανός διέλυσε τα σύννεφα που είχαν μαζευτεί από πάνω του.

Ωστόσο, το θρίλερ που θα εξελισσόταν στην Μπρατισλάβα, βρισκόταν μόλις στην πρώτη του σκηνή.

Η ομάδα του Κορμπεράν οπισθοχώρησε και παρά τις εξαιρετικές επεμβάσεις του Βάτσλικ, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν. Ο Άγκμπο έκανε τη σέντρα – σουτ και ο Σάπονιτς από κοντά έστειλε το παιχνίδι στην παράταση (90+4΄).

Η Παράταση

Για δεύτερη διαδοχική χρονιά, ο Ολυμπιακός κλήθηκε να παίξει παράταση εκτός έδρας. Αυτή τη φορά, βρήκε σκορ, με τον Εμβιλά να σημαδεύει τον Μασούρα, εκείνος να σπάει την μπάλα στον Αγκιμπού και εκείνος να δίνει ξανά σκορ πρόκρισης στους Πειραιώτες (101΄).

Κι όμως, η κατάρρευση στην άμυνα συνεχίστηκε. Στο 108ο λεπτό, οι παίκτες της Σλόβαν έπαιξαν… βόλεϊ στην περιοχή των φιλοξενούμενων και ο Γκριν έφερε ξανά την ισορροπία στο ματς (108΄).

• Βαλμπουενά: Εύστοχος

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Σλόβαν – Ολυμπιακός 2-2 (πεν. 3-4) : Θρίλερ στη Μπρατισλάβα – Φέτος είχε Βάτσλικ και προκρίθηκε – Θέλει μεταγραφές!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.