Στην Σκωτία κερδίζει πάντα ο ΠΑΟΚ, 2-3 την Αμπερντίν με επική ανατροπή πρόκρισης

Τρομερή ανατροπή του ΠΑΟΚ στο φινάλε του ματς με την Αμπερντίν και 2-3 στο ματς της Σκωτίας.

Έπος ΠΑΟΚ μέσα στη Σκωτία! Ο Δικέφαλος… γύρισε από το 2-0 με την Αμπερντίν και έκανε μεγάλη ανατροπή στο φινάλε, επικρατώντας τελικά με 2-3 στην 3η αγωνιστική του Europa Conference League.

Μπορεί μέχρι το 73ο λεπτό οι «ασπρόμαυροι» να ήταν πίσω στο σκορ με δύο τέρματα, ωστόσο με τα γκολ των Ντεσπόντοφ και Βιεϊρίνια κατάφεραν να φέρουν στα ίσια το ματς. Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Σβαμπ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 90+6′ ολοκληρώνοντας την μεγάλη ανατροπή, με τον Δικέφαλο να «στρογγυλοκάθεται» στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου προχώρησε σε εννιά αλλαγές σε σχέση με το ματς κόντρα στον Ατρόμητο. Οι μοναδικοί που παρέμειναν στην ενδεκάδα ήταν ο Κοτάρσκι και ο Τάισον.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησαν να απειλήσουν την αντίπαλη εστία, με τους «ασπρόμαυρους» ωστόσο να κλείνουν σωστά τους χώρους.

Δέκα λεπτά χρειάστηκε ο Δικέφαλος προκειμένου να βρει τα πατήματά του, με τον Κωνσταντέλια να κάνει πράγματα και θαύματα στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς ωστόσο να καταφέρνει να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα σε δύο κλασικές ευκαιρίες.

Οι Σκωτσέζοι κλείστηκαν στο δικό τους μισό, με δέκα παίκτες πίσω από τη σέντρα και τους «ασπρόμαυρους» να ψάχνουν την ατομική ενέργεια, έχοντας παράλληλα την κατοχή η οποία ήταν στο 34%-66% στα πρώτα 45 λεπτά.

Παράλληλα, οι 3(0)-7(2) τελικές φανερώνουν και την εικόνα του πρώτου μέρους.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους και κόντρα στη ροή του αγώνα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πετύχουν δύο τέρματα, κυρίως από λάθη των «ασπρόμαυρων». Ο Δικέφαλος πλήρωσε την αδράνεια των παικτών του, αφού τη μοναδική φορά που κατάφεραν να κάνουν τρεις πάσες οι Σκωτσέζοι, έφτασαν και στο γκολ.

Οκτώ λεπτά αργότερα, κατάφεραν να πετύχουν και άλλο τέρμα με τον Πολβάρα να εκμεταλλεύεται την τραγική αμυντική αντίδραση και σε θέση τετ α τετ πλάσαρε τον Κοτάρσκι.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου έριξε στη μάχη όλα τα «όπλα» του, με τους Μπάμπα, Οζντόεφ και Σαμμάτα και περνούν αρχικά και τον Ντεσπόντοφ λίγο αργότερα.

Μάλιστα, ο Βούλγαρος δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στην αναμέτρηση, κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα μετά από εξαιρετική ενέργεια του Κωνσταντέλια που του έδωσε έτοιμο γκολ.

Οι «ασπρόμαυροι» πίεζαν για το δεύτερο τέρμα στα τελευταία 15 λεπτά κανονικού χρόνου και εκμεταλλεύτηκαν το μομέντουμ, με τον Βιεϊρίνια στο 84ο λεπτό να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή και να στέλνει στα δίχτυα τη μπάλα για το 2-2.

Η τεράστια ανατροπή επετεύχθη στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Σεμπάστιαν Γκισχάμερ πήρε το VAR και είδε την ανατροπή του Οζντόεφ πάνω στη γραμμή, δείχνοντας την άσπρη βούλα. Ο Στέφαν Σβαμπ ήταν αυτός που ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 2-3 χαρίζοντας ένα σημαντικό τρίποντο πρόκρισης στον Δικέφαλο.

Αμπερντίν – ΠΑΟΚ 2-3

Γκολ: Μιόφσκι 50’ (σουτ), Πολβάρα 58’ (σουτ) / Ντεσπόντοφ 74’ (σουτ), Βιεϊρίνια 84’ (σουτ), Σβαμπ 90’+6′ (πέναλτι)

Αμπερντίν: Ρόος, Ρούμπεζιτς, Γκάρτενμαν, Γένσεν, Ντέβλιν, Μακένζι, Πόλβαρα (Χέιζ 72’), Σίνι, Μπάρον (Κλάρκσον 72’), Μαγκράθ, Μιόφσκι (Λόπες 72’) .

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Ράφα (Μπάμπα 63’), Κουλιεράκης, Έκονγκ, Βιεϊρίνια, Σβαμπ, Τσιγγάρας (Οζντόεφ 63’), Κωνσταντέλιας, Αντρίγια, Τάισον (Ντεσπόντοφ 73’), Τόμας (Σαμάτα 63’).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Στην Σκωτία κερδίζει πάντα ο ΠΑΟΚ, 2-3 την Αμπερντίν με επική ανατροπή πρόκρισης», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.