Στους «8» ο Ατρόμητος, 2-1 τον Απόλλωνα Σμύρνης

Με γκολ των Μούγιακιτς και Μπρούνο, η ομάδα του Νταμίρ Κάναντι πανηγύρισε μία ακόμα νίκη, με τον Μπάμπη Τεννέ να κάνει πολλές δοκιμές

Μετά το 0-3 της Ριζούπολης, η ρεβάνς στο Περιστέρι είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα πρόκρισης και ο Ατρόμητος νίκησε με 2-1 τον Απόλλωνα Σμύρνης.

Ο Νταμίρ Κάναντι έδωσε χρόνο συμμετοχής στους νεοαποκτηθέντες Κορτ και Κατράνη, δοκίμασε διάφορα πράγματα που είχε στο μυαλό του και σε γενικές γραμμές έμεινε ικανοποιημένος.

Όπως και ο Μπάμπης Τεννές που χρησιμοποίησε για πρώτη φορά ενδεκάδα με πολλά νέα πρόσωπα, αλλά και όλα τα νέα χειμερινά αποκτήματα (Αγρόδημος, Γαρουφαλιάς, Ριβέρο).

Το ματς δεν χρίζει ιδιαίτερης κριτικής, αφού οι Περιστεριώτες έδειξαν και πάλι πως έχουν διάθεση να παίξουν καλό ποδόσφαιρο.

Το γρήγορο γκολ του Μούγιακιτς

Καλύτερος και με μεγαλύτερη διάθεση στο πρώτο μέρος ο Ατρόμητος, πίεσε και βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα. Στο έκτο μόλις λεπτό, από εκτέλεση φάουλ του Ούμπιντες από δεξιά, γύρισμα του Καρασαλίδη, πρώτη κεφαλιά από τον Μπρούνο, δεύτερη από τον Μούγιακιτς και η μπάλα στα δίχτυα.

Στο 18′ ο Μούγιακιτς από αριστερά γύρισε τη μπάλα συρτά στην μικρή περιοχή, ο Κωτσόπουλος έκανε την προβολή, αλλά έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Ο νεαρός στράικερ είχε ακόμα μία ευκαιρία να σκοράρει στο 32’ όταν σημάδεψε χαμηλά στην δεξιά γωνία του Αστρά, αλλά ο γκολκίπερ του Απόλλωνα έπεσε σωστά και απομάκρυνε. Ο Μούγιακιτς επιχείρησε να σκοράρει με προβολή, αλλά αστόχησε.

Τελευταία φάση του πρώτου μέρους με τους ίδιους πρωταγωνιστές. Σουτ του Κωτσόπουλου εκτός περιοχής με το δεξί, ο Αστράς έπεσε στην αριστερή του γωνία και έδιωξε σε κόρνερ.

Μπρούνο, Βάρκας και… τέλος

Οι γηπεδούχοι πιο κινητικοί και στα πρώτα λεπτά της επανάληψης. Στο 55′ από γύρισμα του Μπρούνο στη μικρή περιοχή, ο Κορτ αιφνιδιάστηκε και δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα “γεμάτα”, έσωσαν οι φιλοξενούμενοι πάνω στη γραμμή.

Οχτώ λεπτά μετά ήρθε και το 2-0. Από μπαλιά του Κατράνη, ο Μπρούνο έκανε ωραίο τελείωμα και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Αστρά με το αριστερό.

Ο Απόλλων, όμως, βρήκε τον τρόπο να φτάσει στο γκολ, μολονότι επιθετικά ήταν ακίνδυνος. Στο 67′ ο Ελ Χέλβε δοκίμασε μια απευθείας εκτέλεση φάουλ με δύναμη, ο Θεοδωράκης δεν μπόρεσε να μπλοκάρει σταθερά και ο Βάρκας στην επαναφορά με πλασέ μείωσε σε 2-1.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γεώργιος Τάσης (ΕΠΣ Ηπείρου)

ΓΚΟΛ: 6’ Μούγιακιτς, 63′ Αστράς, 67′ Βάρκας

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 48′ Ριβέρο, 70′ Καρασαλίδης

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Θεοδωράκης (78′ Μανδάς), Καρασαλίδης, Ρισβάνης, Νάτσος, Κατράνης, Μούγιακιτς (46′ Στρούγγης), Ούμπιδες, Μάντσον, Μπρούνο, Κορτ (73′ Λαζαρίδης), Κωτσόπουλος

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Μπάμπης Τεννές): Αστράς, Στάθης, Ναδάλες, Βαφέας, Λούκιτς, Αγρόδημος, Γαρουφαλιάς (83′ Κοντογιαννόπουλος, Βάρκας, Κοντοές (53′ Ελ Χέλβε), Ρώσση, Ριβέρο (66′ Γκίνο).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Στους «8» ο Ατρόμητος, 2-1 τον Απόλλωνα Σμύρνης», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.