Super League 2 – 1oς όμιλος: Η Νίκη το ντέρμπι του Βόλου – Βαθμολογία (highlights)

To... σερί της η Νίκη Βόλου, τα ζόρια του ο Ολυμπιακός Βόλου! Ήττα για ΠΑΟΚ Β', κέρδισε εύκολα τον Πιερικό ο Ολυμπιακός Β', Γκολ - δώρο του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων!

Super League 2 – 1oς όμιλος: Η Νίκη Βόλου πήρε το ντέρμπι της πόλης (2-1) και στέλνει στη Γ’ Εθνική τον συντοπίτη Ολυμπιακό. «Κλείδωσε» την παραμονή του ο Αλμωπός, έχασε πέναλτι και την ευκαιρία να πάρει κάτι από το ματς με τον Ολυμπιακό Β’, ο Πιερικός.

Tρία παιχνίδια με μονόπλευρο βαθμολογικό ενδιαφέρον στον 1ο όμιλο της Super League 2. Mόνο ο Αλμωπός Αριδαίας κατάφερε να πάρει βαθμούς, επικρατώντας 1-0 του ΠΑΟΚ Β, εν αντιθέσει με τον Ολυμπιακό Βόλου που ηττήθηκε στο ντέρμπι της πόλης από τη Νίκη Βόλου (1-2) και τον Πιερικό που επίσης γνώρισε την ήττα (3-0) στις εγκαταστάσεις του Ρέντη, από τον Ολυμπιακό Β’.

Αφεντικό του Βόλου η Νίκη, ζορίζει η παραμονή για Ολυμπιακό!

Στο ντέρμπι του Βόλου, η αήττητη στα τελευταία οκτώ παιχνίδια (έξι νίκες, δύο ισοπαλίες) Νίκη επικράτησε 2-1 του συντοπίτη της, Ολυμπιακού, διατηρώντας τον χαμηλά στη βαθμολογία και εντός της ζώνης του υποβιβασμού. Αρκετή ένταση στο πρώτο ημίχρονο, σε ένα κλασικό παιχνίδι β’ Εθνικής, με δυνατές μονομαχίες, διαμαρτυρίες και ελάχιστες φάσεις στις δύο περιοχές. Στην δεύτερη επίσκεψη των «μπλε» στην περιοχή του Ξενοδόχοφ, άνοιξαν το σκορ με τον Κάσσο στο 25′.

Οι φιλοξενούμενοι λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, έκαναν το 2-0 με τον Τσουκαλά, ποδοσφαιριστή που με δικό του γκολ, είχε δώσει τη νίκη στη Νίκη και στο παιχνίδι των δύο ομάδων στον πρώτο γύρο.

Oι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν σε 2-1 στο 76′ με τον Σιαφά, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς αλλά μέχρι εκεί. Τελικό σκορ στη Νεάπολη 1-2.

Τη νίκη ο Ολυμπιακός Β’, ζόρια και για τον Πιερικό που έχασε πέναλτι!

Οι κατά κράτος καλύτεροι Πειραιώτες άνοιξαν το σκορ με τον Μαρίνο στο 19′ μετά από λάθος του τερματοφύλακα Τζήμα που έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του.

Στην επόμενη φάση, οι Κατερινιώτες κέρδισαν πέναλτι, το οποίο όμως έχασε ο Χαρτσιάς (απέκρουσε ο Τζολάκης) με το 1-0 υπέρ των γηπεδούχων να παραμένει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Γκολ από τα αποδυτήρια και 2-0 ο Ολυμπιακός Β’ στο 50′ με τον νεοεισελθόντα Κωστή και τίτλοι τέλους στο ματς, με τους «ερυθρόλευκους» να πετυχαίνουν και τρίτο γκολ με τον Μπα στις καθυστερήσεις και να χάνουν ευκαιρίες για να δώσουν ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις στο σκορ!

Προηγήθηκε, άντεξε και «κλείδωσε» παραμονή ο Αλμωπός

«Κλειδώνει» την παραμονή του ο Αλμωπός Αριδαίας μετά την εκτός έδρας νίκη του επί του ΠΑΟΚ Β’. 1-0 το τελικό σκορ, το οποίο διαμορφώθηκε από νωρίς (8′) με τέρμα του δεύτερου σκόρερ του πρωταθλήματος, Χρήστου Ρόβα. Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που στη συνέχεια ψάχτηκαν για το γκολ της ισοφάρισης, χωρίς όμως αποτέλεσμα, με το 0-1 να παραμένει μέχρι το τέλος του αγώνα.

Super League 2 – 1oς όμιλος – Το πρόγραμμα της 28ης αγωνιστικής

Ολυμπιακός Β’ – Πιερικός 3-0

Ολυμπιακός Βόλου – Νίκη Βόλου 1-2

ΠΑΟΚ Β’ – Αλμωπός Αριδαίας 0-1

Κυριακή 3/4 – 14.45

Π.Ο.Τ. Ηρακλής – Απόλλων Πόντου (ERTSPORTS)

super league 2 vathmologia

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Super League 2 – 1oς όμιλος: Η Νίκη το ντέρμπι του Βόλου – Βαθμολογία (highlights)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!