Super League 2: Άνετα τρίποντα για Καλλιθέα και Αιγάλεω

Η Καλλιθέα επέστρεψε στις νίκες στη Super League 2 με το 3-0 επί της Ηλιούπολης, ενώ το Αιγάλεω έκαμψε με 1-3 την αντίσταση του ΠΑΟ Ρουφ.

Στο κατόπι της Κηφισιάς εξακολουθεί να παραμένει η Καλλιθέα στον Νότιο Όμιλο της Super League 2. Με 3-0 επικράτησε η ομάδα του Γιωργου Σίμου της Ηλιούπολης και επέστρεψε στα τρίποντα.

Μετά το 1-1 με τον Απόλλωνα Σμύρνης στη Νέα Σμύρνη η Καλλιθέα διατήρησε το απόλυτο εντός έδρας κόντρα στην αξιόμαχη Ηλιούπολη. Βρήκε γκολ στο 24′, έχασε πολλά ακόμη, είχε δοκάρι στο 51′ με τον Βλάχο. Δοκάρι στο 43′ είχε και ο Κρητικός για τους φιλοξενούμενους.

Τελικά στο φινάλε «καθάρισαν» το παιχνίδι οι γηπεδούχοι. Μπορούσαν και νωρίτερα, αλλά έστω και προς τα τελευταία λεπτά το σκορ πήρε τις διαστάσεις που θα έπρεπε βάσει της εικόνας των δύο αντιπάλων. Ο εξαιρετικός φέτος Κυνηγόπουλος με γκολ στο 85′ και το 90’+2 διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Λίγο νωρίτερα το Αιγάλεω είχε περάσει με 3-1 από τον Ταύρο. Μόνο ήττες έχει ο ΠΑΟ Ρουφ και γνώρισε άλλη μία. Ουδεμία έκπληξη προκαλεί αυτό. Αντιθέτως, είναι σπάνιο να βλέπει κάποιος τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Ειδικά όταν κοντράρονταν δύο από τις χειρότερες επιθέσεις της κατηγορίας. Μπαστιάνος και Βλαχομήτρος τα τέρματα για τους φιλοξενούμενους, πε πέναλτι μείωσαν οι «κόκκινοι» στο 45’+1. Στο δεύτερο ημίχρονο «έσβησε» ο αγώνας.

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής

Βόρειος Όμιλος

Σάββατο (28/1)

ΠΑΟΚ Β’ – Πανσερραϊκός 0-1 (90’+2 Παντεκίδης)

Ηρακλής Λάρισας – Παναθηναϊκός Β’ 1-0 (61′ Κάσας)

Κυριακή (29/1)

Αναγέννηση Καρδίτσας – Βέροια 1-0 (23′ Αθανασιάδης)

Απόλλων Πόντου – ΑΕΛ 0-3 (49′ Κ. Παπαγεωργίου, 78′ Μαυριάς, 79′ Νούνιες)

Απόλλων Λάρισας – Αλμωπός Αριδαίας 0-0

Διαγόρας – Μακεδονικός 0-0

Νίκη Βόλου – Ηρακλής 1-0 (28′ Ολαϊζόλα)

Νότιος Όμιλος

Παρασκευή (27/1)

ΑΕΚ Β’ – Χανιά 0-1 (49′ Μπουτσάκης)

Προοδευτική – Απόλλων Σμύρνης 0-3 (9′ Μωραΐτης, 36′ Κουάδρα, 42′ Φατιόν)

Ηρόδοτος – Παναχαϊκή 0-2 (39′ Λινάρδος, 83′ Αλεξόπουλος)

Κηφισιά – Επισκοπή 6-0 (12′ Μπαρμπόσα, 14′ Παυλάκης, 29′ Τετέι, 52′ Ταλάλ, 87′ Γκίνη, 90’+2 Καλλέργης)

ΟΦ Ιεράπετρας – Καλαμάτα 0-0

Δευτέρα (30/1)

ΠΑΟ Ρουφ – Αιγάλεω 1-3 (45’+1 πέν. Νιτσάκης – 10′ Μπαστιάνος, 24′, 27′ Βλαχομήτρος)

Καλλιθέα – Ηλιούπολη 3-0 (24′ Nτεμέτριους, 85′, 90’+2 Κυνηγόπουλος)