Super League 2: Ματσάρα στο «Αλκαζάρ» με νικήτρια την ΑΕΛ – Πλησιάζει κορυφή η Καλλιθέα

Η ΑΕΛ σε ένα ματς-ροντέο επικράτησε του ΠΑΟΚ Β' με 3-2, με χατ τρικ του Μάριου Ογκμπόε. Στο... κυνήγι της Κηφισιάς συνεχίζει η Καλλιθέα στο Νότιο όμιλο.

Με δύο παιχνίδια άνοιξε η αυλαία της 17ης αγωνιστικής της Super League 2 σε Βορρά και Νότο.

Στο «Αλκαζάρ», η ΑΕΛ ήταν η μεγάλη νικήτρια του επεισοδιακού παιχνιδιού απέναντι στον ΠΑΟΚ Β’, σε ένα ματς με πέντε γκολ, τρία πέναλτι και αρκετές εντάσεις!

Το… ζουμί της ανανέτρησης πειορίστηκε κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, με το δεύτερο μέρος να είναι κυλάει πιο ομαλά. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δύο φορές με τον Όγκμποε, στο 2ο και στο 19ο λεπτό, αλλά οι «ασπρόμαυροι» απάντησαν με τον Μπράντονιτς, που σκόραρε στο 16΄ με πέναλτι και στο 27′.

Στο 85΄ ο «Δικέφαλος του βορρά» κέρδισε νέο πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε αυτή τη φορά ο Γκορντεζιάνι, όμως ο Σουλούκος απέκρουσε. Λίγα λεπτά αργότερα, ήταν σειρά των «βυσσινί» να κερδίσουν πέναλτι και ο Όγκμποε με το τρίτο προσωπικό γκολ του στο 89΄ διαμόρφωσε το τελικό 3-2, το οποίο επιτρέπει στην ΑΕΛ να διατηρεί κάποιες ελπίδες ανόδου.

Στο παιχνίδι για το Νότιο Όμιλο, η Καλλιθέα επικράτησε με 1-0 της Προοδευτικής «Γρηγόρης Λαμπράκης», πετυχαίνοντας με αυτόν τον τρόπο την 8η νίκη της σε ισάριθμα εντός έδρας παιχνίδια πρωταθλήματος.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Κυνηγόπουλος στο 23ο λεπτό του αγώνα, σε ένα ματς που δεν είχε πολλές φάσεις. Με το τρίποντο αυτό, η ομάδα του Γιώργου Σίμου παραμένει σε τροχιά ανόδου, μειώνοντας την απόσταση από την πρωτοπόρο Κηφισιά στους 4 βαθμούς.

Αντίθετα, η Προοδευτική παραμένει σε δύσκολη θέση καθώς τη δεδομένη στιγμή λόγω του ότι οι Β’ ομάδες δεν υποβιβάζονται, βρίσκεται στη διακεκαυμένη ζώνη.

Super League 2: Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής