Super League 2: Μεγάλο διπλό η Καλαμάτα – Άσφαιρη η ΑΕΚ Β’

Η Καλαμάτα πέρασε με 2-0 από την έδρα του Ολυμπιακού Β', ενώ η ΑΕΚ Β' δεν τα κατάφερε απέναντι στην Ηλιούπολη.

Ακάθεκτη συνεχίζει η Καλαμάτα στη Super League 2! Χωρίς να παίξει καλά πέρασε με 2-0 από την έδρα του Ολυμπιακού Β’ και διατήρησε το απόλυτο.

Η ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου ήταν κακή για ένα ημίχρονο απέναντι στους «ερυθρόλευκους». Εκείνοι έχαναν τις ευκαιρίες και οι φιλοξενούμενοι παρακολουθούσαν. Ωστόσο, στο δεύτερο 45λεπτο εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη και την απειρία των Πειραιωτών και πήραν το ματς.

Στο 50′ ο Πασάς δεν είπε «όχι» στο δώρο του Νίκα και άνοιξε το σκορ. Ο Ολυμπιακός Β’ σοκαρίστηκε και οι παίκτες του στη συνέχεια ήταν απογοητευτικοί. Ούτε φάση δεν έκαναν και στο 85′ από λάθος του Καλογερόπουλου ο Αρναρέλλης κέρδισε πέναλτι. Το εκτέλεσε εύκολα ο Πασάς και διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Ούτε η ΑΕΚ Β’ πανηγύρισε την πρώτη της νίκη. Αναδείχτηκε ισόπαλη 0-0 με την Ηλιούπολη. Έτσι οι δυο τους πανηγύρισαν τον πρώτο τους φετινό βαθμό. Το ματς ήταν κακό. Δεν είχε πολλές ευκαιρίες. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Μουστακόπουλος σημάδεψε το δοκάρι, ενώ στο φινάλε του αγώνα η Ηλιούπολη είχε τη μεγάλη στιγμή. Ωστόσο, ο Κρέιτσι αστόχησε με προβολή από καλή θέση.

Τέλος, για τον άλλον όμιλο του πρωταθλήματος ο Απόλλων Λάρισας μετά την πεντάρα απέναντι στον Παναθηναϊκό Β’, συνήλθε. Νίκησε με 1-0 τον Μακεδονικό χάρις σε γκολ του Σιατραβάνη στο 80′. Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να έχουν προηγηθεί στο 55′, όταν ο Σαραντίδης νικήθηκε από τον Μέλι. Να σημειωθεί πως στο 90′ αποβλήθηκε ο Μπαλογιάννης για τους Θεσσαλούς.