Super League 2: Ο ανεβασμένος Ηρακλής και ο παίκτης του που εντυπωσιάζει

Ο Ηρακλής νίκησε τον Διαγόρα στη Super League 2 με 2-1 και ο Γιουμπιτάνα κέρδισε τις εντυπώσεις για ένα ακόμη ματς.

Το τρένο της ανόδου χάθηκε, αλλά τουλάχιστον ο Ηρακλής αρχίζει να ρολάρει και να παίρνει νίκες στη Super League 2 που τον ανεβάζουν στη βαθμολογία.

Τη Δευτέρα (9/1) επικράτησε με 2-1 του Διαγόρα και αυτό ήταν το τρίτο του τρίποντο σε τέσσερα ματς με τον Σάκη Τσιώλη. Οι «κυανόλευκοι» μετά την αναπάντεχη, όπως εξελίχθηκε το ματς, ήττα από την Αναγέννηση Καρδίτσας, επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα.

Από νωρίς ο Ηρακλής έδειξε πως το παιχνίδι ήταν του χεριού του. Πήρε τον έλεγχο του αγώνα και προσπάθησε να απειλήσει. Τελικά στο 34′ έκανε το 1-0 με κεφαλιά του Άεξιτς από κόρνερ του Τομάς. Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Γιουμπιτάνα με πολύ έξυπνο τελείωμα, έκανε το 2-0 και έδειξε ξανά πως είναι από τους πιο ποιοτικούς παίκτες της Super League 2. Στη συνέχεια το σκορ θα μπορούσε να πάει και πιο ψηλά. Τελικά ο Διαγόρας βρήκε το γκολ της τιμής. Αφού πρώτα είχε δοκάρι με τον Μπούμπα στο 85′, τέσσερα λεπτά μετά με σουτ εκτός περιοχής ο Μαγκάκης διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Στα αξιοσημείωτα η μία ακόμη πολύ καλή εμφάνιση του Γιουμπιτάνα. Σε οκτώ ματς έχει πέντε γκολ και δύο ασίστ ο 23χρονος μεσοεπιθετικός, ο οποίος κάνει τη διαφορά για τον Ηρακλή. Πέρυσι έπαιξε 17 ματς στο δεύτερο μισό και είχε οκτώ γκολ και τρεις ασίστ. Συνεπώς μόνο τυχαία δεν είναι τα νούμερά του και γι’ αυτό έχει ήδη αρχίσει να γίνεται ντόρος γύρω από το όνομά του.

Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής

Βόρειος Όμιλος

Παρασκευή 6 Ιανουαρίου

Πανσερραϊκός – Αναγέννηση Καρδίτσας 2-0 (35′ Σαΐντ, 89′ Ζέρης)

Σάββατο 7 Ιανουαρίου

Παναθηναϊκός Β’ – Απόλλων Πόντου 0-0

Κυριακή 8 Ιανουαρίου

Αλμωπός Αριδαίας – Ηρακλής Λάρισας 0-0

Θεσπρωτός – ΠΑΟΚ Β’ (61′ Τζίμας)

Απόλλων Λάρισας – Νίκη Βόλου 1-4 (23’ Καλούσης – 49’, 90+2’ Γαβριηλίδης, 55’ Μιράντα, 81’ Ροχάνο)

Μακεδονικός – ΑΕΛ 1-3 (8’ Μπρατσιάνι – 31’, 39’ Κούστα, 70’ αυτ. Μπρατσιάνι)