Super League 2: Ο Παναθηναϊκός Β’ άλωσε τη Θεσσαλονίκη με σόου Μπιλάλ και κομβικό Σαρδέλη – Απίθανο πέναλτι πήρε ο Ηρακλής (vid)

Ο Παναθηναϊκός Β' ανέβηκε στην κορυφή του Βορείου Ομίλου της Super League 2 νικώντας τον Ηρακλή με 3-2.

Μεγάλη νίκη πήρε ο Παναθηναϊκός Β’ στη Super League 2 και σκαρφάλωσε στην κορυφή του ομίλου του. Επικράτησε με 3-2 του Ηρακλή, ο οποίος προερχόταν μάλιστα από σημαντικό διπλό στις Σέρρες.

Οι «πράσινοι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ, γύρισαν το ματς, ισοφαρίστηκαν από ένα ανύπαρκτο πέναλτι, αλλά στο τέλος πήραν μία ηχηρή νίκη. Μία νίκη που δείχνει σημάδια προόδου για μία ομάδα που πέρυσι ψαχνόταν όλη τη σεζόν.

Από την άλλη ο Ηρακλής έκανε βήμα προς τα πίσω. Δεν κατάφερε να νικήσει ούτε στο τρίτο του φετινό εντός έδρας παιχνίδι (σ.σ. συμπεριλαμβανομένου και του Κυπέλλου) και έχασε έδαφος στη μάχη για την άνοδο.

Το ματς ξεκίνησε με τον Ηρακλή καλύτερο. Απείλησε με τον Γιουμπιτάνα στο 6′ και έξι λεπτά μετά ο Τομάς βγήκε τετ α τετ και με διπλή προσπάθεια έκανε το 1-0. Στο 33′ ο Γιουμπιτάνα είχε άλλη μία ευκαιρία, αλλά αμέσως μετά όλα άλλαξαν.

Στο 34′ ο Αθανασακόπουλος έδωσε στον Μπιλάλ και εκείνος έκανε το 1-1 με κοντινό πλασέ. Πέντε λεπτά μετά ο Αθανασακόπουλος βρήκε τον Ηλιάδη και εκείνος αστόχησε, αλλά στο 43′ έγινε το 1-2. Ο Αθανασακόπουλος ανατράπηκε εντός περιοχής από τον Βελλίδη, αλλά στην εξέλιξη της φάσης ο Μπιλάλ έκανε το 1-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε ο Μελούνοβιτς και εκείνος ήταν που ισοφάρισε στο 54′ με πέναλτι. Αυτό το είχε κερδίσει ο Γιουμπιτάνα με μία απίθανη βουτιά. Εντυπωσιακό ότι έδειξε βούλα ο διαιτητής Τομαράς.

Το ματς άνοιξε, αλλά στην πορεία τα λάθη ήταν πολλά και οι φάσεις ελάχιστες. Όλα έδειχναν πως το ματς δεν θα φύγει η ισοπαλία. Ωστόσο, στο 90’+1 ο Σαρδέλης έφυγε στην πλάτη της άμυνας και με ωραίο πλασέ έκανε το 2-3.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Κώστας Γεωργιάδης): Βελλίδης, Πανάγου, Παπαστεριανός, Χρουσιέλ (46’ Κωστούλας), Βιτλής, Σίλβα (90’ Κουντουριώτης), Πατράλης, Τόμας, Γιουμπιτάνα, Τότσκα (46’ Μανουσάκης), Αλεξιτς (46’ Μελούνοβιτς).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Β’: Ξενόπουλος, Ρόμπι, Σιδεράς, Μαρτίνης, Τουρκοχωρίτης (66’ Ανδρικόπουλος), Εμπό, Βουτσάς, Ηλιάδης (59’ Σερπέζης), Τερεζίου (75’ Κρυπαράκος), Αθανασακόπουλος (75’ Καραμπάς), Μπιλάλ (66’ Σαρδέλης).

Πρόγραμμα και αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής

Βόρειος Όμιλος

Παρασκευή (25/11)

Ηρακλής – Παναθηναϊκός Β’ 2-3 (13′ Τομάς, 54′ πέν Μελούνοβιτς – 34′ και 43′ Μπιλάλ, 90’+1 Σαρδέλης)

ΑΕΚ: Ο Αλμέιδα θα κάνει το προφανές

ΠΑΟΚ: Η μεσοεπιθετική «ένεση» που περιμένει ο Λουτσέσκου και η στιγμή του Κουαλιάτα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Super League 2: Ο Παναθηναϊκός Β’ άλωσε τη Θεσσαλονίκη με σόου Μπιλάλ και κομβικό Σαρδέλη – Απίθανο πέναλτι πήρε ο Ηρακλής (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.