Super League: Αποχαιρέτησε με ματσάρα ο Λεβαδειακός, ισοπαλία και το Αστέρας Τρίπολης – Ατρόμητος

Με ισοπαλίες ολοκληρώθηκαν τα δύο... αδιάφορα βαθμολογικά ματς των playouts της Super League.

Φουλ του… χ στην τελευταία αγωνιστική των playouts της Super League, με τον Λεβαδειακό να υποδέχεται τον ΠΑΣ Γιάννινα και τον Αστέρα Τρίπολης τον Ατρόμητο.

Ένα τρομερό παιχνίδι διεξήχθη στη Λειβαδιά, με έξι γκολ και πολλές ευκαιρίες από τις δύο πλευρές.

Ο Λεβαδειακός δεν είχε καμία μαθηματική ελπίδα να παραμείνει στην κατηγορία, αφού  η ισοπαλία της προηγούμενη αγωνιστική με τη Λαμία ήταν «καταδικαστική».

Έτσι, το ματς κόντρα στους Γιαννιώτες ήταν τυπική διαδικασία, αφού δεν υπήρχε κανένα βαθμολογικό ενδιαφέρον και από τις δύο πλευρές.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και προσπάθησαν να απειλήσουν, με τους γηπεδούχους να έχουν δοκάρι με τον Λούα Λούα στο 26ο λεπτό. Δύο λεπτά αργότερα ωστόσο, ο Γιαννιώτας ήταν αυτός που κατάφερε να ανοίξει το σκορ κάνοντας το 1-0.

Οι φιλοξενούμενη βρήκαν απάντηση και μάλιστα… ηχηρή, αφού μόλις σε τέσσερα λεπτά κατάφεραν να αντιστρέψουν το εις βάρος τους σκορ. Αρχικά ο Κόντε στο 34′ έκανε το 1-1 με κεφαλιά, ενώ στο 38′ ο Ροσέρο κατάφερε μετά το δοκάρι του Κόντε σε κενή εστία να κάνει την ολική ανατροπή για τον ΠΑΣ.

Το ματς απέκτησε πολύ καλό ρυθμό, με τους γηπεδούχους να μην έχουν πει την τελευταία τους… λέξη στο ημίχρονο, αφού στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων μετά από νέο δοκάρι του Λούα Λούα ο Τσάπρας σε κενή εστία έφερε εκ νέου το ματς στα ίσια.

Με εκπληκτικό ρυθμό ξεκίνησε και το δεύτερο μέρος με εκατέρωθεν ευκαιρίες. Στο 77ο λεπτό ο Λεβαδειακός μπήκε και πάλι σε θέση οδηγού με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βρακά που έκανε το 3-2.

Το προβάδισμα κράτησε μόλις τρία λεπτά, αφού ο Παμλίδης με κεφαλιά βρήκε δίχτυα και έκανε το 3-3.

Λεβαδειακός: Γκροφ, Λιάγας, Βήχος, Παζ, Τσάπρας, Χαμόντ, Μεχί, ΛούαΛούα, Νίκας, Γιαννιώτας, Συμελίδης

ΠΑΣ Γιάννινα: Αθανασίου, Σόρια, Μπορταγκαράι, Εραμούσπε, Λόλης, Ράντου, Γκίνο, Παμλίδης, Ριένστρα, Ροσέρο, Κόντε

Αστέρας Τρίπολης – Ατρόμητος 1-1: Γεμάτο ευκαιρίες, όμως από έναν βαθμό

Επίσης αδιάφορο βαθμολογικά ήταν και το ματς ανάμεσα στον Αστέρα Τρίπολης και τον Ατρόμητο, με τους φιλοξενούμενους στο πρώτο μέρος να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, προσπαθώντας να ανοίξουν το σκορ.

Στο 43ο λεπτό και κόντρα στη ροή του αγώνα, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Κωστέα.

Το γκολ που έψαχναν οι φιλοξενούμενοι ήρθε στο 54ο λεπτό με τον Κούεν να φέρνει το ματς στα ίσια μετά και τον έλεγχο από το VAR.

Πολλές και μεγάλες ευκαιρίες είχαν στα εναπομείναντα λεπτά οι δύο ομάδες, χωρίς ωστόσο να αλλάζει κάτι στο σκορ και το 1-1 να παραμένει.

Αστέρας Τρίπολης (Γιάννης Δουβίκας): Τσιφτσής, Ατιένθα, Καστάνιο, Γκαρθία (63′ Άλβαρες), Τασουλής (86′ Χριστόπουλος), Αλάγκμπε (86′ Καπίγια), Προύντζος, Μπερτόγλιο (80′ Μουνάφο), Ζουγλής (81′ Σίτο), Μπαρτόλο, Κωστέας.

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης, Ντε Μποκ, Κεσχρίντα, Χατζηισαΐας, Μαυρομμάτης, Κουέν (78′ Μουντές), Φρίντγιονσον (60′ Αγκιμπού), Έρλινγκμαρκ (59′ Γκονζάλες), Τζοβάρας (60′ Ρομπάιγ), Κλωναρίδης, Τζαβίδας (71′ Κωτσόπουλος).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Super League: Αποχαιρέτησε με ματσάρα ο Λεβαδειακός, ισοπαλία και το Αστέρας Τρίπολης – Ατρόμητος», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.