ΑΕΚ-Αρης 0-0: Κερδισμένος και 3ος ο Αρης, δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ (vid)

Ο Αρης πήρε αυτό που ήθελε στο ΟΑΚΑ και τερμάτισε 3ος στο πρωτάθλημα, αφού δεν έχασε από την ΑΕΚ απόψε - Χωρίς γκολ το ματς

Ο Αρης πήρε αυτό που ήθελε στο ΟΑΚΑ και τερμάτισε 3ος στο πρωτάθλημα, αφού δεν έχασε από την ΑΕΚ απόψε.

ΑΕΚ-Αρης 0-0 στην τελευταία αγωνιστική των πλέι οφ, με την Ενωση να χάνει την ευκαιρία να τερματίσει στην 3η θέση, κάτι που κατάφερε ο Αρης που έμεινε όρθιος απόψε στην Αθήνα.

Εξαιρετικοί απόψε και οι δύο τερματοφύλακες με Τσιντώτα και Κουέστα να έχουν σημαντικές επεμβάσεις στο ματς.

Πάντως και οι δύο θα ξεκινήσουν τις ευρωπαϊκές τους υποχρεώσεις στις 22 Ιουλίου με το πρώτο ματς του β’ προκριματικού του Conference League.

Το LIVE του αγώνα

Το ματς

Ο Μανόλο Χιμένεθ ξεκίνησε με 3-4-3 και τον Μάνταλο αριστερά, ενώ ο Ακης Μάντζιος επέλεξε το 4-2-3-1 με τον Μάνο φορ.

Μόλις στο 2’ ο Μάνταλος έχασε σπουδαία ευκαιρία με δυνατό σουτ από κοντά που απομάκρυνε ο Κουέστα και στην επαναφορά ο Τάνκοβιτς σκόραρε, αλλά ήταν οφσάιντ. Η ΑΕΚ είχε ρυθμό, έβρισκε χώρους και στο 13’ ο ωραίος συνδυασμός Ανσαριφάρντ-Βασιλαντωνόπουλου έφερε την σέντρα και την κεφαλιά του Μάνταλου που μπλόκαρε ο Κουέστα. Στο 16’ ο Αρης έκανε την πρώτη τελική, ο Γκάμα εκτέλεσε απευθείας το φάουλ που κέρδισε ο Άρης λίγο έξω από την περιοχή της ΑΕΚ, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ. Η Ενωση έχασε λίγο την κατοχή της μπάλας και οι Θεσσαλονικείς απείλησαν εκ νέου. Στο 24’ ο Μπρούνο Γκάμα δοκίμασε το σουτ στο ύψος της περιοχής από τα αριστερά, στέλνοντας την μπάλα προς το δεξί παράθυρο, αλλά ο Τσιντώτας παραχώρησε κόρνερ με ωραία επέμβαση.

Στο 34’ από κεφαλιά του Τσιγκρίνσκι, η μπάλα βρήκε το χέρι του Σάκιτς, αλλά ο Λετονός διαιτητής Τρεϊμάνις και ο Ούγγρος Μπόγκναρ στο VAR αποφάσισαν ότι δεν είναι παράβαση. Τρία λεπτά μετά η ΑΕΚ και ο Τσιγκρίνσκι άγγιξαν το γκολ, αλλά η κεφαλιά του Ουκρανού βρήκε το οριζόντιο δοκάρι. Οι κιτρινόμαυροι ήταν καλύτεροι, αλλά δεν έβρισκαν το γκολ. Και έτσι το ημίχρονο έκλεισε στο 0-0.

Ο Χιμένεθ στο β’ ημίχρονο έριξε Κρίστιτσιτς-Γαλανόπουλο στον άξονα και άλλαξε τα χαφ με σκοπό να γίνει πιο ενεργητική και απειλητική η ομάδα του. Ο Μάντζιος απάντησε λίγη ώρα μετά αλλαγή φορ, με την προσθήκη του Μαντσίνι. Στο 63’ ο Χιμένεθ έβαλε Νεντελτσεάρου αντί του τραυματία Σβάρνα, ενώ επέστρεψε και ο Γκαρσία στην δράση μετά από καιρό. Ο Αρης άγγιξε το γκολ στο73’, όμως ο Τσιντώτας κράτησε το μηδέν. Σε επικίνδυση σέντρα του Γκάμα από τα αριστερά, ο Μαντσίνι μπήκε στην πορεία της μπάλας, όμως ο Τσιντώτας βγήκε έγκαιρα και απέτρεψε το γκολ. Ο Αρης έψαχνε την κόντρα επίθεση με Σίλβα και Μπρούνο, αλλά ήθελε να κρατήσει και το μηδέν στην άμυνα που του… έκανε. Και τα κατάφερε τελικά μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, αφού η ΑΕΚ αδυνατούσε να φτιάξει φάση για να απειλήσει τον Κουέστα, εκτός από μία καλή κεφαλιά του Κρίστιτσιτς στις καθυστερήσεις. Και το τελικό 0-0 έδωσε στον Αρη την 3η θέση και στην ΑΕΚ την 4η.

ΑΕΚ-Αρης: Η κάρτα του αγώνα

Γκολ:

Κίτρινες: 25’ Μάνταλος, 38’ Σάκχοφ, 62’ Τσιγκρίνσκι – 90’ Κουέστα

Κόκκινες:

ΑΕΚ: (Μ.Χιμένεθ, 3-4-3): Τσιντώτας, Μπακάκης (78’ Μιτάι), Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας (64’ Νεντελτσεάρου), Βασιλαντωνόπουλος, Σιμάνσκι (46’ Κρίστισιτς), Σάκχοφ (46’ Γαλανόπουλος), Λόπες, Τάνκοβιτς (64’ Γκαρσία), Μάνταλος, Ανσαριφάρντ

Αρης (Α. Μάντζιος, 4-2-3-1): Κουέστα, Σούντγκρεν, Ρόουζ, Δεληζήσης, Σάκιτς, Ματίγια, Σάσα, Γκαρσία (90’ Μπαγκαλιάνης), Μπερτόγλιο (74’ Μπρούνο), Γκάμα (74’ Σίλβα), Μάνος (56’ Μαντσίνι)

MVP

Παναγιώτης Τσιντώτας

Ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ κράτησε την ομάδα του ξανά στο μηδέν, όπως και στην Λεωφόρο και ουσιαστικά άφησε τον Αρη μακριά από το γκολ. Σε 2-3 επικίνδυνες περιπτώσεις έκανε αυτό που έπρεπε και ειδικά στο 73’ στην φάση του Μαντσίνι.

UP

Χουλιάν Κουέστα

Εξαιρετικός ο πορτιέρε του Αρη απόψε με σημαντικές επεμβάσεις. Κυρίως στο α’ ημίχρονο, όποτε απείλησε η ΑΕΚ ήταν σταθερός. Ειδικά στην απόκρουση του σουτ του Μάνταλου στο ξεκίνημα του αγώνα.

DOWN

Γεβγιέν Σάκχοφ

Ο Ουκρανός μέσος της ΑΕΚ δείχνει επηρεασμένος από τον κορωνοϊό ακόμη. Στο α’ ημίχρονο ήταν μέτριος, έκανε αρκετά λάθη και δικαίως αντικαταστάθηκε από τον Μανόλο Χιμένεθ.

Διαιτητής

Αντρίς Τρεϊμάνις (Λετονία)

Ο ρέφερι έκανε από μέτριο έως κακό ματς. Πολλά σφυρίγματα, τα περισσότερα άσκοπα και δεν άφησε το ματς να έχει ρυθμό. Η ΑΕΚ διαμαρτύρεται για πέναλτι στο χέρι του Σάκιτς στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ο Λετονός και το VAR αρνήθηκαν να το δώσουν.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ-Αρης 0-0: Κερδισμένος και 3ος ο Αρης, δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Τάσος Καπετανάκος

Ρεπορτάζ ΑΕΚ από το 2004. Λίγο καιρό μετά την «ανάσταση» της με τον Ντέμη μπροστάρη. Εκτοτε έχουμε ζήσει μαζί της τα πάντα. Τίτλους, διακρίσεις στην Ευρώπη και στην Ελλάδα, ταξίδια στο εξωτερικό, υποβιβασμό, χωράφια στην Γ’ εθνική, ταξίδι μέχρι και τη… Νάξο με 8-9 μποφόρ και μετά την μεγάλη επιστροφή με Μελισσανίδη. Στα ΜΜΕ έχουμε «γράψει» αρκετά χιλιόμετρα και κάτι εκατομμύρια σε λέξεις («ΩΡΑ» σε 3-4 διαφορετικές version της, «Score», «Livesport», «Δικέφαλος» σε χαρτί και internet, enwsi.gr, aek365.gr, iefimerida.gr, coppa.gr). Κατά βάση ποδόσφαιρο και εκεί μείναμε στα πρώτα και δεύτερα άντα μας, αλλά κάναμε και πέρασμα νωρίτερα από το μπάσκετ και το χάντμπολ της ΑΕΚ. «Δημοσιογράφος» λέει ο τιμητικός τίτλος. Ρεπόρτερ πέντε ηπείρων και επτά θαλασσών θα προτιμούσα εγώ. Και συνεχίζουμε...