ΑΕΚ-Αρης 2-1: Πήρε το θρίλερ του ΟΑΚΑ και βλέπει… κορυφή! (vid)

Η ΑΕΚ με πολύ άγχος στα τελευταία λεπτά κέρδισε 2-1 τον Αρη στο ΟΑΚΑ και είναι ξανά... μία ανάσα πίσω από τον Ολυμπιακό στην κορυφή της Super League.

Η ΑΕΚ με πολύ άγχος στα τελευταία λεπτά κέρδισε 2-1 τον Αρη στο ΟΑΚΑ και είναι ξανά… μία ανάσα πίσω από τον Ολυμπιακό στην κορυφή της Super League.

Σκόρερ για την ΑΕΚ ο Μήτογλου στο 16′, ο Μάνταλος με πέναλτι στο 37′, αλλά ο Αρης αντέδρασε μετά το 70′. Σε εκείνο το λεπτό αποβλήθηκε ο Μήτογλου και τρία λεπτά έγινε το 2-1 με κεφαλιά του Γκαρσία.

Η Ένωση άντεξε για 20 λεπτά με παίκτη λιγότερο στο ΟΑΚΑ -μετά την αποβολή του Μήτογλου στο 71′- είδε τον Άρη να χάνει τεράστιες ευκαιρίες στο τέλος, αλλά διατήρησε απόρθητο το «κάστρο» της (4Χ4) και το απόλυτο επί Αργύρη Γιαννίκη!

Τελικά παρά την πίεση του Αρη και τις μεγάλες ευκαιρίες, η ΑΕΚ κράτησε τη νίκη έστω και με 10 παίκτες και με την βοήθεια των 30.000 οπαδών της που βρέθηκαν απόψε στο ΟΑΚΑ.

Μεγάλα παράπονα από την ΑΕΚ και τον Αρη για τον διαιτητή Αριστοτέλη Διαμαντόπουλο που έχασε… την μπάλα στον πειθαρχικό έλεγχο. Σωστά έδωσε το πέναλτι στην Ενωση, σωστά απέβαλε και τον Μήτογλου.

Το LIVE του αγώνα

Το ματς

Η ΑΕΚ ξεκίνησε το ματς στο ΟΑΚΑ με τον Ανσαριφάρντ στην κορυφή της επίθεσης για 2ο σερί ματς, με τον Αραούχο στον πάγκο και τον Τάνκοβιτς δεξιά στην επίθεση, μιας και ο Λιβάι Γκαρσία μπήκε αποστολή αλλά δεν ξεκίνησε. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Στάνκοβιτς με τους Ρότα-Βράνιες-Μήτογλου-Μοχαμάντι-Σιμάνσκι-Σιμόες να μένουν σταθεροί, ενώ ο Μάνταλος ήταν δεκάρι και ο Τσούμπερ αριστερά. Χωρίς εκπλήξεις άρχισε το παιχνίδι ο Άρης, με τον Μάντζιο να μην κάνει αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι απέναντι στον Παναιτωλικό. Με 4-2-3-1 ξεκίνησαν οι κίτρινοι, με τον Καμαρά στην κορυφή, τον Μπερτόλιο από πίσω του και τους Γκαρσία και Γκάμα στα εξτρέμ.

Οι παίκτες του Αργύρη Γιαννίκη ξεκίνησαν πιο δυνατά το ματς και απείλησαν σε 2-3 φάσεις με καλές αξιώσεις, ενώ είχε και υπομονή στην κυκλοφορία της μπάλας. Η πρώτη πιο σημαντική φάση άνηκε εν τέλει στον Αρη με το σουτ του Μπερτόλιο στο 8’ που το απέκρουσε ο Στάνκοβιτς.

Η Ενωση είχε ενέργεια και καλές επιθετικές εμπνεύσεις με πρωταγωνιστή τον Τσούμπερ που δημιουργούσε προβλήματα στην άμυνα του Αρη.

Όμως και πάλι η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε καθαρές φάσεις για γκολ. Στο 11’ ο Μπράμπετς έκοψε, ο Καμαρά έφυγε γρήγορα στην κόντρα, πάτησε περιοχή, έκανε το γύρισμα με το εξωτερικό. Η μπάλα έφτασε στον Ματέο Γκαρσία, ο οποίος έκανε το μακρινό σουτ, με τον Στάνκοβιτς να μην ανησυχεί. Δύο λεπτά μετά ο Μπρούνο Γκάμα μέσα από την περιοχή έκανε ένα πολύ ωραίο φαλτσαριστό πλασέ. Ο Στάνκοβιτς απέκρουσε, ο Ματέο Γκαρσία προσπάθησε να πλασάρει έχοντας πάρει το ριμπάουντ, όμως ο Μήτογλου έπεσε και έκοψε σωτήρια.

Και στο 16’ ήρθε το 1-0 για την ΑΕΚ. Με τον Μήτογλου που αποδείχθηκε καταλυτικός στα πρώτα λεπτά. Ο Μάνταλος εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά, ο Μήτογλου μέσα από την περιοχή έβαλε το πόδι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, με τον Κουέστα να μην μπορεί να αντιδράσει.

Η ΑΕΚ μετά το γκολ προσπάθησε να ελέγξει τον ρυθμό του παιχνιδιού και να ψάξει με την ταχύτητά της να πατήσει στην περιοχή του Άρη ξανά. Από την άλλη οι κίτρινοι τουΜάντζιου έψαχνα αντίδραση με αρκετή επιθετικότητα. Και πλησίασαν πολύ στην ισοφάριση.

Στο 25’ ο Γκάμα εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, ο Μπράμπετς πήρε την κεφαλιά, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Λίγα λεπτά μετάο Γιαννίκης έβγαλε τον Ρότα που είχε κίτρινη κάρτα για να βάλει τον Μισελέν στο παιχνίδι.

Στο 37’ τελικά η ΑΕΚ… πήρε ανάσα ασφαλείας. Ο Μάνταλος με ενέργεια του κέρδισε το πέναλτι από ανατροπή του από τον Μπράμπετς (διαμαρτυρήθηκε ο Αρης) και ο ίδιος σκόραρε για το 2-0. Εκεί η Ενωση είχε βάλει σφραγίδα στο παιχνίδι ενόψει του β’ ημίχρονου. Το ματς πήγαινε ακριβώς στο σενάριο που θα ήθελε ο Γιαννίκης. Η ΑΕΚ περίμενε στον άξονα, αμυνόταν πίσω από την μπάλα και βρήκε με Τσούμπερ και Μάνταλο τη φάση στην κόντρα που της δίνει από τη βούλα το 2-0.

Ο Άρης είχε την κατοχή της μπάλας στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, ωστόσο δεν έχει καταφέρει να απειλήσει ουσιαστικά την Ένωση. Ο Καμαρά δεν έχει μπει στο παιχνίδι, δεν συνεργάζεται με τους συμπαίκτες του και αυτό ήταν το μεγάλο πρόβλημα για τον Μάντζιο. Η ΑΕΚ διαχειριζόταν άψογα το 2-0 και στο 60’ ο Γιαννίκης έβαλε Λε Ταλέκ και Γκαρσία για να δώσει φρεσκάδα και δύναμη στον άξονα. Ο Μάντζιος απάντησε με Σάσα και Μαντσίνι, όμως η ομάδα της Θεσσαλονίκης δεν μπορούσε να απειλήσει.

Στο 70’ όμως άλλαξαν τα δεδομένα… Ο Καμαρά έφευγε στην κόντρα ταχύτητα και πριν να μπει στη μεγάλη περιοχή, ο Μήτογλου τον έριξε με το χέρι του, με τον Διαμαντόπουλο να του δείχνει την κίτρινη κάρτα. Ο διαιτητής, αφού κλήθηκε από το VAR, είδε τη φάση στο μόνιτορ και άλλαξε την αρχική του απόφασή δείχνοντας κόκκινη. Με παίκτη παραπάνω ο Αρης βρήκε αμέσως γκολ. Στο 73’ ο Σούντγκρεν έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Ματέο Γκαρσία εκμεταλλεύτηκε κενό στην άμυνα της ΑΕΚ, σηκώθηκε, πήρε την κεφαλιά και μείωσε σε 2-1 με τον Στάνκοβιτς να μην μπορεί να αντιδράσει.

Ο Γιαννίκης αμέσως μετά το γκολ έβαλε (καθυστερημένα) Τζαβέλλα για τα στόπερ και τον Αραούχο μπροστά για να πιέσει και το ματς πήρε άγρια μορφή. Ο Άρης έχει την μπάλα και πιέζει την ΑΕΚ, ώστε να φτάσει στην ισοφάριση. Ο Μάντζιος έβαλε και τον Χαίροβιτς στα τελευταία λεπτά για να πρεσάρει, ενώ τα σουτ του Ματέο Γκαρσία δεν είχαν ευτυχή κατάληξη. Στο 93’ ο Άρης έφυγε ωραία στην αντεπίθεση, ο Ιτούρμπε έγινε αποδέκτης της μπάλας έξω από τη μεγάλη περιοχή, έκανε το σουτ, το οποίο πέρασε άουτ και στο 98’ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά, η μπάλα έφτασε στον αφύλαχτο Σάσα στο δεύτερο δοκάρι, έκανε το σουτ που κατέληξε άουτ. Με μεγάλη ένταση και διαμαρτυρίες και από τις δύο ομάδες για τον διαιτητή Διαμαντόπουλο, έληξε το ματς με την ΑΕΚ να παίρνει τη μεγάλη νίκη.

ΑΕΚ-Αρης: Η κάρτα του αγώνα

MVP

Πέτρος Μάνταλος: Μαζί με τον Μήτογλου ο αρχηγός της ΑΕΚ έκανε τα… πάντα. Εφτιαξε με ιδανικό στημένο το 1-0 στέλνοντας την μπάλα στον στόπερ της Ενωσης, ενώ στο 2-0 κέρδισε ο ίδιος το πέναλτι και το εκτέλεσε. Άλλος παίκτης ο Μάνταλος φέτος με την ποιοτική ενίσχυση της ΑΕΚ μεσοεπιθετικά.

UP

Γεράσιμος Μήτογλου: Ο στόπερ της ΑΕΚ με δυνατό σουτ έκανε το 1-0 από κοντά, ενώ νωρίτερα είχε σώσει το 0-1. Εκεί έκανε σε καίριες φάσεις τη διαφορά για την Ενωση. Κακή ενέργεια του στην αποβολή… κρέμασε την ομάδα του.

DOWN

Γιακούμπ Μπράμπετς: Ο Τσέχος με την κίνηση του στο πέναλτι στον Μάνταλο έδωσε το δικαίωμα στην ΑΕΚ να κάνει το 2-0 πριν το ημίχρονο και να πάρει… ασφάλεια και ανάσα για το β’ ημίχρονο.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος: Ο ρέφερι κατάφερε να δέχεται παράπονα από όλους… Στον πειθαρχικό έλεγχο τα έκανε μαντάρα και έτσι έληξε το ματς με μεγάλη ένταση. Σωστά έδωσε το πέναλτι στον Μάνταλο και την αποβολή στον Μήτογλου.

ΓΚΟΛ: 16’ Μήτογλου, 37’ πεν. Μάνταλος – 73′ Γκαρσία

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 7’ Ρότα, 54’ Μάνταλος, 85’ Σιμόες, 95’ Βράνιες, 96’ Τζαβέλλας – 21’ Φαμπιάνο, 41’ Τζέγκο, 95’ Καμαρά, 96’ Ιτούρμπε

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 71’ Μήτογλου

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Ρότα (26’ Μισελέν), Βράνιες, Μήτογλου, Μοχαμάντι, Σιμόες, Σιμάνσκι (77’ Τζαβέλλας), Τάνκοβιτς (60’ Γκαρσία), Μάνταλος (60’ Λε Ταλέκ), Τσούμπερ, Ανσαριφάρντ (78’ Αραούχο)

Αρης: Κουέστα, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκανέα, Τζέγκο (61’ Σάσα), Εντιαγέ (78’ Ιτούρμπε), Γκαρσία, Μπερτόγλιο (88’ Χαϊροβιτς), Γκάμα (61’ Μαντσίνι), Καμαρά

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ-Αρης 2-1: Πήρε το θρίλερ του ΟΑΚΑ και βλέπει… κορυφή! (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Τάσος Καπετανάκος

Ρεπορτάζ ΑΕΚ από το 2004. Λίγο καιρό μετά την «ανάσταση» της με τον Ντέμη μπροστάρη. Εκτοτε έχουμε ζήσει μαζί της τα πάντα. Τίτλους, διακρίσεις στην Ευρώπη και στην Ελλάδα, ταξίδια στο εξωτερικό, υποβιβασμό, χωράφια στην Γ’ εθνική, ταξίδι μέχρι και τη… Νάξο με 8-9 μποφόρ και μετά την μεγάλη επιστροφή με Μελισσανίδη. Στα ΜΜΕ έχουμε «γράψει» αρκετά χιλιόμετρα και κάτι εκατομμύρια σε λέξεις («ΩΡΑ» σε 3-4 διαφορετικές version της, «Score», «Livesport», «Δικέφαλος» σε χαρτί και internet, enwsi.gr, aek365.gr, iefimerida.gr, coppa.gr). Κατά βάση ποδόσφαιρο και εκεί μείναμε στα πρώτα και δεύτερα άντα μας, αλλά κάναμε και πέρασμα νωρίτερα από το μπάσκετ και το χάντμπολ της ΑΕΚ. «Δημοσιογράφος» λέει ο τιμητικός τίτλος. Ρεπόρτερ πέντε ηπείρων και επτά θαλασσών θα προτιμούσα εγώ. Και συνεχίζουμε...