ΑΕΚ-Αστέρας Τρίπολης 2-1: Είχε… Αγιο Τσιντώτα!

ΑΕΚ-Αστέρας Τρίπολης 2-1: Η ΑΕΚ με πολύ-πολύ άγχος κέρδισε με 2-1 τον Αστέρα Τρίπολης στο ΟΑΚΑ - Οι κιτρινόμαυροι πήραν το τρίποντο

ΑΕΚ-Αστέρας Τρίπολης 2-1: Η ΑΕΚ με πολύ-πολύ άγχος κέρδισε με 2-1 τον Αστέρα Τρίπολης στο ΟΑΚΑ.

Και χρειάστηκε να σώσει μια απίστευτη ευκαιρία του Αστέρα Τρίπολης στο τέλος ο… παγωμένος Παναγιώτης Τσιντώτας.

Ο τερματοφύλακας της Ενωσης έβγαλε ένα σχεδόν σίγουρο γκολ και η Ενωση κράτησε τους τρεις βαθμούς στο τέλος για το ΑΕΚ-Αστέρας Τρίπολης.

Μέσα σε ελάχιστα λεπτά όμως, κατάφερε να γίνει ο φύλακας άγγελος της ΑΕΚ και να κρατήσει τη νίκη. Πριν από τη μαγική κίνηση του Τσιντώτα, η ΑΕΚ είχε καλό ξεκίνημα και στα δύο ημίχρονα, όπου σκόραρε και στις δύο περιπτώσεις. Είχε εξαιρετικό Μάνταλο, καλούς τους Κρίστισιτς, Ολιβέιρα, αλλά δεν μπόρεσε να διαχειριστεί το ξεκάθαρο προβάδισμα που είχε και στο τέλος έσπασαν καρδιές, μέχρι να διασφαλιστεί η δεύτερη συνεχόμενη νίκη με τον Μάσιμο Καρέρα στο τιμόνι της ομάδας.

Οι Αρκάδες πίεσαν πολύ την ΑΕΚ, έκαναν φάσεις, δεν απογοητεύτηκαν από το 2-0 και αδικούνται από το σκορ.

Εντονες αποδοκιμασίες από τον κόσμο της Ενωσης για τον διαιτητή Φωτιάδη.

Το ματς

Η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο ευτύχησε πολύ νωρίς να μπει μπροστά στο σκορ. Το τράβηγμα του Ματρικάρντι στον Ολιβέιρα δόθηκε έστω και με VAR, με τον Μάνταλο να ανοίγει το σκορ. Το γρήγορο γκολ έδωσε στην ΑΕΚ το δικαίωμα να κατεβάσει γρήγορα το τέμπο. Δεν πίεσε ψηλά, περίμενε τον Αστέρα και έτσι με χαμηλό ρυθμό δεν έφτασε σε γρήγορο γκολ. Ετσι, το 3-5-2 του Καρέρα, μετά το 20’ έγινε 4-2-3-1 με τον Μπακάκη αριστερό μπακ και τον Λόπες μπροστά του, ενώ ο Μάνταλος έγινε δεξί εξτρέμ.

Τα κενά της ΑΕ μεσοαμυντικά έδιναν το δικαίωμα στον Αστέρα να παίρνει μέτρα προς την περιοχή του Μπάρκα. Το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου με την Ενωση να έχει το υπέρ της σκορ, αλλά όχι και την εικόνα που θα έπρεπε.

Με την έναρξη της επανάληψης, ο Κρίστιτσιτς… καθάρισε το ματς. Με μια υπέροχο κάθετη πάσα, βρήκε τον Παουλίνιο, αυτός πάσαρε ιδανικά για τον Λιβάια και αυτός από κοντά έκανε το 2-0. Μετά το γκολ η ΑΕΚ… έκατσε πάλι. Ο Αστέρας εκμεταλλεύτηκε πάλι τα κενά στο κέντρο της άμυνας, έκανε μια μεγάλη φάση με τον Μπαράλες, η ΑΕΚ απάντησε με μια μεγάλη ευκαιρία του Ολιβέιρα και εκεί που το ματς είχε… πέσει, ο Αστέρας ξύπνησε τους πάντες με το υπέροχο γκολ του Λουίς Φερνάντεθ στο 78’ όταν η «κιτρινόμαυρη» άμυνα… κοιμήθηκε.

Το ματς πήρε… χρώμα ξανά στα τελευταία λεπτά, με την ΑΕΚ να αλλάζει τερματοφύλακα και τους Αρκάδες να ελπίζουν. Όμως στο 87’ ο Τσιντώτας έδειξε την κλάση του αν και «παγωμένος» και κράτησε τη νίκη για την Ενωση σε μια κεφαλιά μισό-γκολ.

Οι «κιτρινόμαυροι» μέχρι τέλους κλείστηκαν στην περιοχή τους, οι Αρκάδες πίεσαν, αλλά τελικά το σκορ δεν άλλαξε ποτέ.

ΑΕΚ-Αστέρας Τρίπολης 2-1

ΑΕΚ (Μ. Καρέρα, 3-5-2): Μπάρκας (82’ Τσιντώτας), Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Παουλίνιο, Γαλανόπουλος (56’ Σιμόες), Κρίστισιτς, Λόπες (70’ Βέρντε), Μάνταλος, Λιβάγια, Ολιβέιρα

Αστέρας Τρίπολης (Μ. Ράσταβατς, 4-5-1): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Ματρικάρντι, Σουάρεθ, Μαρτίνεθ, Μ. Φερνάντεθ (69’ Βλάχος), Βαλιέντε, Μπόρχα (56’ Σίτο), Μουνάφο (79’ Ιγκλέσιας), Λ. Φερνάντεθ, Μπαράλες

Ο Φωτιάδης χρέωσε με κίτρινη κάρτα τους Κρίστισιτς (55’), Σιμόες (90’+), Λ. Φερνάντεθ (15’), Βλάχο (90’+).

Το LIVE του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ-Αστέρας Τρίπολης 2-1: Είχε… Αγιο Τσιντώτα!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Τάσος Καπετανάκος

Ρεπορτάζ ΑΕΚ από το 2004. Λίγο καιρό μετά την «ανάσταση» της με τον Ντέμη μπροστάρη. Εκτοτε έχουμε ζήσει μαζί της τα πάντα. Τίτλους, διακρίσεις στην Ευρώπη και στην Ελλάδα, ταξίδια στο εξωτερικό, υποβιβασμό, χωράφια στην Γ’ εθνική, ταξίδι μέχρι και τη… Νάξο με 8-9 μποφόρ και μετά την μεγάλη επιστροφή με Μελισσανίδη. Στα ΜΜΕ έχουμε «γράψει» αρκετά χιλιόμετρα και κάτι εκατομμύρια σε λέξεις («ΩΡΑ» σε 3-4 διαφορετικές version της, «Score», «Livesport», «Δικέφαλος» σε χαρτί και internet, enwsi.gr, aek365.gr, iefimerida.gr, coppa.gr). Κατά βάση ποδόσφαιρο και εκεί μείναμε στα πρώτα και δεύτερα άντα μας, αλλά κάναμε και πέρασμα νωρίτερα από το μπάσκετ και το χάντμπολ της ΑΕΚ. «Δημοσιογράφος» λέει ο τιμητικός τίτλος. Ρεπόρτερ πέντε ηπείρων και επτά θαλασσών θα προτιμούσα εγώ. Και συνεχίζουμε...