ΑΕΚ- Αστέρας Τρίπολης 3-0: «Φωτιά» στη βροχή η Ένωση

Χάρη σε ένα ξέφρενο δεκάλεπτο, οι "κιτρινόμαυροι" επιβλήθηκαν των Αρκάδων πιστοποιώντας την αγωνιστική τους βελτίωση- Ευκαιρίες και για άλλα γκολ ο Δικέφαλος

Δέκα λεπτά… υπερθεάματος στη βροχή αρκούσαν στην ΑΕΚ για να φτάσει στη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα. Ο Δικέφαλος επικράτησε του Αστέρα με 3-0 (9΄ Λιβάια, 11΄ Άλεφ, 19΄ Πόνσε) και απέδειξε ότι η αγωνιστική της πορεία τον τελευταίο καιρό είναι ανοδική.

Δείτε το Live του αγώνα

Ούτε ο πιο αισιόδοξος φίλος της Ένωσης δεν περίμενε τον… βομβαρδισμό γκολ που έλαβε χώρα στο πρώτο εικοσάλεπτο κόντρα στους Αρκάδες. Όπως με τον ΠΑΣ, έτσι και με το σύνολο του Παράσχου, οι «κιτρινόμαυροι» πήραν… φωτιά κάτω από την βροχή που έπεφτε όλο και εντονότερα στο ΟΑΚΑ.

Το πρώτο χτύπημα έφερε την σφραγίδα του Μάρκο Λιβάια (9΄). Ο Γκάλο εκτέλεσε το κόρνερ, ο Άλεφ βρήκε στο πρώτο δοκάρι ελάχιστα την μπάλα, αυτή πέρασε στον Κροάτη, ο οποίος με ένα άγγιγμα άνοιξε το σκορ.

Πριν καλά-καλά συνέλθουν οι φιλοξενούμενοι, ο Άλεφ «έγραψε» το 2-0 (11΄).

Η φάση ξεκίνησε ξανά από τα πόδια του Γκάλο, που σε δεύτερο σερί παιχνίδι εξελίσσεται κομβικός πασέρ για την Ένωση. Ο Βραζιλιάνος ακραίος λοιπόν σέντραρε, ο Τσιγκρίνσκι σηκώθηκε στην καρδιά της άμυνας του Αστέρα, πήρε την κεφαλιά και εξ επαφής ο συμπατριώτης του είχε εύκολο έργο.

Στην ουσία, η ΑΕΚ «καθάρισε» την υπόθεση- νίκη, πριν το πέρας του πρώτου 20λεπτου. Ο Αστέρας όμως δεν πονούσε μόνο στις στατικές φάσεις, αλλά και σε ροή παιχνιδιού. Στο 19ο λεπτό, ο Μάνταλος έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Αστέρα και σε μονομαχία με τον Μουνάφο, ο αρχηγός του «Δικεφάλου» βρέθηκε στο έδαφος.

Ο Φωτιάς το σκέφτηκε για λίγο και καταλόγισε πέναλτι, σε μια δύσκολη φάση. Ο 27χρονος μέσος τότε έκανε μια ιπποτική κίνηση, αφήνοντας την εκτέλεση για τον Πόνσε και ο Αργεντίνος πέτυχε το 10ο τέρμα του στο πρωτάθλημα.

Από εκεί και πέρα, μέχρι το 25ο λεπτό, ο Δικέφαλος έχασε ακόμα μια ευκαιρία με τον Πόνσε (24΄) και έριξε για λίγο ρυθμό. Οι Αρκάδες επιχείρησαν να αντιδράσουν, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Με τον ρυθμό υποτονικό έπειτα από το ημίωρο, ελάχιστο ποδόσφαιρο παίχτηκε και άρχισαν τα δυνατά μαρκαρίσματα να δίνουν και να παίρνουν.

Απόρροια αυτού, οι αρκετές κάρτες που μάζεψαν τόσο οι γηπεδούχοι, όσο και οι φιλοξενούμενοι. Το 3-0 πάντως ήταν το σκορ του ημιχρόνου και στο δεύτερο μέρος, το σύνολο του Ουζουνίδη καλείτο να κάνει μονάχα… συντήρηση για να πάρει τη νίκη.

Αποκαλυπτήρια Κρίστιτσιτς και… ρελαντί

Η καταιγιστική εικόνα στο πρώτο κομμάτι του αγώνα, δεδομένα δεν εμφανίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο.

Έχοντας… καπαρώσει τη νίκη, ουσιαστικά η Ένωση κυκλοφορούσε την μπάλα και σποραδικά δημιούργησε κάποιες καλές στιγμές για γκολ. Πρωταγωνιστής των σημαντικότερων, ποιός άλλος; Ο Εσεκιέλ Πόνσε.

Ο Αργεντίνος στάθηκε άτυχος σε δύο περιπτώσεις. Αρχικά όταν το σουτ του απέκρουσε πάνω στη γραμμή ο Πασαλίδης και προς το φινάλε, όταν ο Παπαδόπουλος έκανε την πιο όμορφη επέμβαση του αγώνα αποκρούοντας την κεφαλιά του 22χρονου.

Ιδιαίτερη στιγμή στο ματς ήταν η είσοδος του Νέναντ Κρίστιτσιτς στο παιχνίδι στη θέση του Μάνταλου. Ο Σέρβος, παρότι ντεμπούταρε στα Γιάννενα, πήρε για πρώτη φορά “γεύση” από ΟΑΚΑ και καταχειροκροτήθηκε από τους φιλάθλους της ΑΕΚ.

Στο σκορ τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τελικό σφύριγμα από τον διαιτητή. Πλέον, με το 3-0, η Ένωση έφτασε στη δεύτερη σερί νίκη της στο πρωτάθλημα και στρέφει την προσοχή της στη ρεβάνς του Κυπέλλου με τον  Κισσαμικό (23/1).

MVPΈπειτα από τις δύο ασίστ που είχε στα Γιάννενα, ο Ροντρίγκο Γκάλο ήταν εξαιρετικός και κόντρα στον Αστέρα. Ο Βραζιλιάνος μπορεί να μην πιστώθηκα στατιστικώς τα δύο πρώτα τέρματα με τελικές πάσες, όμως οι σέντρες του ήταν εκείνες που «ξεκλείδωσαν» την άμυνα του αντιπάλου και επέστρεψαν στη συνέχεια στους Λιβάια- Άλεφ να σκοράρουν. Σε σταθερά υψηλές πτήσεις ο 32χρονος και του αξίζει ο τίτλος του MVP.

UPΈφτασε τα δέκα γκολ στο πρωτάθλημα και είναι ομολογουμένως από τους πιο φορμαρισμένους παίκτες της ΑΕΚ. Το πέναλτι που μετουσίωσε σε γκολ ήταν η καλύτερη στιγμή του Εσεκιέλ Πόνσε στο παιχνίδι και θα μπορούσε να είχε σκοράρει και άλλο τέρμα, αν ήταν πιο προσεκτικός ή/και τυχερός στην τελικής προσπάθεια. Τρομερή διάθεση να παράξει παιχνίδι από την αρχή και από τους Μάνταλο, Μπακασέτα και Μπακασέτα, σε μια ΑΕΚ που δεν υστέρησε κανείς.

DOWN: Η αμυντική γραμμή του Αστέρα Τρίπολης πελαγοδρομούσε το πρώτο 20λεπτο απέναντι στην ΑΕΚ. Ειδικά στις στατικές φάσεις οι Τριανταφυλλόπουλος και Πασαλίδης αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα. Εκείνος όμως που ενδεχομένως ήταν εκτός κλίματος αγώνα ήταν ο Γιάννης Κώτσιρας, με τον δεξιό μπακ των Αρκάδων να χάνει σχεδόν κάθε φάση απέναντι σε Μάνταλο και Χουλτ που τον εξέθεσαν.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Καλή θα μπορούσε να χαρακτηριστεί σε γενικές γραμμές η διαιτησία του κ. Φωτιά (Πέλλας). Ο άρχων της αναμέτρησης προσπάθησε να ελέγξει το ματς δείχνοντας αρκετές κάρτες και εν μέρει το κατόρθωσε. Δεν διαμόρφωσε αποτέλεσμα με τις αποφάσεις του. Δύσκολη η φάση του πέναλτι που κέρδισε η ΑΕΚ, με τον Μουνάφο να φαίνεται σε ρυθμό αγώνα ότι βρίσκει τον Μάνταλο.

ΓΚΟΛ: 9΄ Λιβάια, 11΄Άλεφ, 19΄ πέν. Πόνσε

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 30΄ Άλεφ, 30΄ Οικονόμου, 41΄ Μάνταλος/ 42΄ Μανιάς, 65΄ Ιγκλέσιας

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

ΑΕΚ (Μ. Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης, Τσιγκρίνσκι, Οικονόμου, Γκάλο, Χουλτ, Άλεφ, Μάνταλος (71΄Κρίστιτσιτς), Μπακασέτας, Λιβάια (78΄ Κλωναρίδης), Πόνσε (81΄ Γιακουμάκης).

Αστέρας Τρίπολης (Γ. Παράσχος): Παπαδόπουλος, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Μαρτίνεθ, Κώτσιρας (46΄ Βλάχος), Κυριακόπουλος (65΄ Φερνάντεθ), Βαλιέντε, Μουνάφο, Ιγκλέσιας (73΄ Δουβίκας), Καλτσάς, Μανιάς.