ΑΕΚ-Αστέρας Τρίπολης 3-1: Πάτησε… Ευρώπη!

Η ΑΕΚ με πολλές ευκαιρίες αλλά μεγάλη δυσκολία κέρδισε 3-1 τον Αστέρα Τρίπολης στο ΟΑΚΑ και ανέβηκε στο +5 από τον Παναθηναϊκό στην μάχη της Ευρώπης.

ΑΕΚ-Αστέρας Τρίπολης 3-1 στο ΟΑΚΑ σε ένα ματς για γερά νεύρα που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά τελικά!

Η ΑΕΚ προηγήθηκε στο 39′ με τον Γαλανόπουλο, αλλά δύο λεπτά μετά ισοφάρισε ο Ριέρα. Τελικά η ΑΕΚ μετά από πολλές χαμένες ευκαιρίες βρήκε το γκολ της νίκης στο 85′ με τον Λόπες. Ο Αλμπάνης τελικά στις καθυστερήσεις έγραψε το 3-1.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Πέτρος Μάνταλος με δύο ασίστ.

Πλέον η ΑΕΚ έχει 54 βαθμούς, με τον Αστέρα Τρίπολης να μένει στην έκτη θέση, έχοντας 44 βαθμούς.

Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της και προσπέρασε τον ΠΑΟΚ που αντιμετωπίζει το βράδυ της Κυριακής τον Ολυμπιακό.

To LIVE του αγώνα

Το ματς

Ο Μανόλο Χιμένεθ όπως αναμενόταν έκανε ξανά αλλαγές στην 11άδα του, παρά το γεγονός ότι η ΑΕΚ προερχόταν από μία καλή εμφάνιση και νίκη επί του Άρη. Διατήρησε το 4-3-3, όμως άλλαξε το τέρμα, βάζοντας τον Αθανασιάδη, χρησιμοποίησε τον Τσιγκρίνσκι στο κέντρο άμυνας, πέρασε τον Μάνταλο στο κέντρο και το κυριότερο έβαλε τον Ολιβέιρα αριστερό εξτρέμ. Απέναντι στο 4-2-3-1 του Αστέρα Τρίπολης η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και το πρώτο 15λεπτο της άνηκε. Το σουτ όμως του Μάνταλου στο 4’, την κεφαλιά του Ανσαριφάρντ στο 7’ και κυρίως το εξαιρετικό σουτ του Λόπες στο 15’ έβγαλε ο Παπαδόπουλος. Στο 5’ μάλιστα η ΑΕΚ πέτυχε γκολ με τον Γκαρσία, που σωστά ακυρώθηκε ως οφ σάιντ του Σβάρνα και του Ολιβέιρα. Από το 15’ και μετά η ΑΕΚ έριξε ρυθμό και ο Αστέρας ναι μεν δεν απειλούσε, αλλά δεν κινδύνευε κιόλας.

Το «νεκρό» αυτό διάστημα διέλυσε ο συνδυασμός των Γαλανόπουλου και Μάνταλου στο 39’ που έφερε και το 1-0 με τον πρώτο. Ο Γαλανόπουλος από τον άξονα άνοιξε το παιχνίδι δεξιά, ο αρχηγός της ΑΕΚ πάτησε περιοχή, την γύρισε στο πέναλτι και εκεί ο Γαλανόπουλος με πλασέ άνοιξε το σκορ. Η χαρά της ΑΕΚ δεν κράτησε πολύ και στο 41’ ο Αστέρας Τρίπολης με εξαιρετικό σουτ του Ριέρα από τη γωνία της μικρής περιοχής και μετά από εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας και κακή αμυντική συμπεριφορά της Ένωσης, έκανε το 1-1. Αντέδρασε η ΑΕΚ μετά το 1-1. Στο 42’ σουτ του Γκαρσία έφυγε άουτ, στο 45’ ο Γκαρσία δεν σουτάρει από μακριά σε κενή εστία, μετά από αρχική έξοδος του Παπαδόπουλου, παίρνει τα μέτρα, προσπάθησε να παίξει το «ένα – δυο» με τον Ολιβέιρα, όμως η τελική πάσα του Πορτογάλου ήταν κακή. Όπως κακό ήταν και το σουτ του Ολιβέιρα ένα λεπτό μετά, με τον Παπαδόπουλο να βγάζει πέφτοντας στη γωνιά του. Έτσι κύλησε το πρώτο 45λεπτο με την ΑΕΚ να έχει την πρωτοβουλία, αλλά τον Αστέρα Τρίπολης να μένει ζωντανός.

Με τη έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου κανείς προπονητής δεν έκανε αλλαγές. Ο Χιμένεθ όμως δεν άργησε. Μπορεί και στο 48’ ο Ολιβέιρα να είχε τη δυνατότητα να κάνει καλύτερο τελείωμα και να μην το πέτυχε, ωστόσο στο 53’, ο Ανσαριφάρντ έγινε αλλαγή με τον Αλμπάνη να παίρνει τη θέση του και να παίζει αριστερό εξτρέμ, με τον Νέλσον να πηγαίνει στην κορυφή της επίθεσης. Στο 55’ η ΑΕΚ άγγιξε το γκολ με… αυτογκόλ όμως ο Παπαδόπουλος πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή της εστία του έβγαλε με εντυπωσιακό τρόπο σε κόρνερ.

Ηρθαν κι άλλες αλλαγές στη συνέχεια και από τους δυο προπονητές. Στο 61’ ο Ιγκλέσιας πέρασε στο ματς και μάλιστα στο 64’ είχε δοκάρι, πιάνοντας ένα εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή με τη μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι. Στην πορεία της φάσης ο Μουνάφο πήρε το ριμπάουντ, πλάσαρε, έκανε γκολ που σωστά ακυρώθηκε ως οφ σάιντ.

Η συνέχεια ήταν περίπου η ίδια. Η ΑΕΚ κρατούσε μπάλα, προσπαθούσε να δημιουργήσει, αλλά… κούραζε τη μπάλα και δεν είχε ουσία. Ακόμα και τα στημένα της ήταν κάκιστα, ενώ τα κορνερ τα εκτελούσε με κοντινή πάσα χωρίς αποτέλεσμα! Ο Αστέρας κρατούσε το 1-1 και προσπαθούσε να χτυπήσει στην κόντρα. Μάλιστα, στο 77’ κεφαλιά του Μπαράλες έφυγε άουτ. Στο 84’ ο Χιμένεθ πέρασε και τον Κοσίδη στο ματς, έβγαλε τον Κρίστιτσιτς και γύρισε το σύστημα σε 4-4-2, με τον Μάνταλο δίπλα στον Σιμάνσκι και τον νεαρό επιθετικό δίπλα στον Ολιβέιρα. Κι όμως η ΑΕΚ βρήκε τρόπο να φτάσει στο γκολ όχι με επιθετικό, αλλά με τον αριστερό της μπακ τον Έλντερ Λόπες! Φτάσαμε στο 85’, με τον Μάνταλο έξω από την περιοχή και δεξιά να γεμίζει στο δεύτερο δοκάρι, με τον Λόπες να πετάγεται και να βάζει με προβολή ένα παλικαρίσιο γκολ, προλαβαίνοντας στην έξοδο τον Παπαδόπουλο και με αντίπαλο κολλημένο πάνω του. Η ΑΕΚ βρήκε το γκολ, έκανε το 2-1 στο 85’. Ένα «χρυσό» γκολ. Ο Αστέρας βγήκε μπροστά να ισοφαρίσει και άφησε πολλά κενά πίσω. Αυτά εκμεταλλεύτηκε η ΑΕΚ και στο 94’ με τον Αλμπάνη (από κάθετη του Κοσίδη) έκανε το 3-1, όπου ήταν και τελικό το σκορ.

ΑΕΚ-Αστέρας Τρίπολης: Η καρτέλα του αγώνα

Γκολ: 39’ Γαλανόπουλος, 85’ Λόπες, 90’ Αλμπάνης – 41’ Ριέρα

Κίτρινες: 35’ Mάνταλος – 35’ Βαλιέντε

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Βασιλαντωνόπουλος, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Γαλανόπουλος (63’ Σιμάνσκι), Κρίστιτσιτς, Γκαρσία, Ολιβέιρα, Ανσαριφάρντ (53’ Αλμπάνης)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Παπαδόπουλος, Κανάλες, Οσόριο, Μουνιόθ (88’ Χριστόπουλος), Αλβάρες, Μουνάφο, Βαλιέντε (88’ Αλί Μπαμπά), Κόστα (61’ Ιγκλέσιας), Πασκουάλ, Ριέρα (76’ Γκόμεζ), Μπαράλες

MVP

Πέτρος Μάνταλος

Δεν σκόραρε, αλλά ήταν ο άνθρωπος που σέρβιρε τα 2 πρώτα γκολ. Το πρώτο μετά από ατομική ενέργεια του και σερβίρισμα στον Γαλανόπουλο και το δεύτερο μετά από έμπνευση μπαλιά στον Λόπες στο δεύτερο δοκάρι. Είχε ενέργεια και διάθεση και του έκανε καλό η ανάσα που πήρε στο Χαριλάου.

UP

Ελντερ Λόπες

Εκλεψε στο… νήμα τον τίτλο από τον Γαλανόπουλο, αλλά δικαίως. Είναι ο άνθρωπος που στο 85’ καθόρισε το αποτέλεσμα και έδωσε στην ΑΕΚ το προβάδισμα σε ένα κρίσιμο χρονικά σημείο για την Ενωση.

DOWN

Σίτο

Ο Σίτο δεν βοήθησε την ομάδα του στο ΟΑΚΑ. Και δικαίως ο Ράσταβατς τον έκανε πρώτη αλλαγή για να περάσει στο ματς τον Ιγκλέσιας.

Διαιτητής

Αγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών)

Πολλά λάθη από τον ίδιο και τους επόπτες του. Κερασάκι το καθαρότατο γκολ που ακύρωσε του Αλμπάνη στο τέλος, ενώ ήταν ένα μέτρο πίσω από την άμυνα του Αστέρα. Και τελικά αυτό μέτρησε μέσω VAR. Η ΑΕΚ έχει πολλά παράπονα και σε κίτρινες, ενώ φωνάζει και για ένα πέναλτι στο α’ ημίχρονο.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ-Αστέρας Τρίπολης 3-1: Πάτησε… Ευρώπη!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Τάσος Καπετανάκος

Ρεπορτάζ ΑΕΚ από το 2004. Λίγο καιρό μετά την «ανάσταση» της με τον Ντέμη μπροστάρη. Εκτοτε έχουμε ζήσει μαζί της τα πάντα. Τίτλους, διακρίσεις στην Ευρώπη και στην Ελλάδα, ταξίδια στο εξωτερικό, υποβιβασμό, χωράφια στην Γ’ εθνική, ταξίδι μέχρι και τη… Νάξο με 8-9 μποφόρ και μετά την μεγάλη επιστροφή με Μελισσανίδη. Στα ΜΜΕ έχουμε «γράψει» αρκετά χιλιόμετρα και κάτι εκατομμύρια σε λέξεις («ΩΡΑ» σε 3-4 διαφορετικές version της, «Score», «Livesport», «Δικέφαλος» σε χαρτί και internet, enwsi.gr, aek365.gr, iefimerida.gr, coppa.gr). Κατά βάση ποδόσφαιρο και εκεί μείναμε στα πρώτα και δεύτερα άντα μας, αλλά κάναμε και πέρασμα νωρίτερα από το μπάσκετ και το χάντμπολ της ΑΕΚ. «Δημοσιογράφος» λέει ο τιμητικός τίτλος. Ρεπόρτερ πέντε ηπείρων και επτά θαλασσών θα προτιμούσα εγώ. Και συνεχίζουμε...