ΑΕΚ-Λαμία 1-0: Ενα και… καλό από τον Αραούχο!

Ο Σέρχιο Αραούχο σκόραρε το χρυσό γκολ για την ΑΕΚ στη νίκη με 1-0 επί της Λαμίας στο ΟΑΚΑ. Η 3η αγωνιστική της Super League βρήκε την ΑΕΚ με καλό αποτέλεσμα

Ο killer Σέρχιο Αραούχο σκόραρε το χρυσό γκολ για την ΑΕΚ στη νίκη με 1-0 επί της Λαμίας στο ΟΑΚΑ, για την 3η αγωνιστική της Super League.

Η ΑΕΚ είχε την υπεροχή, τις φάσεις, αλλά ξόδεψε πολλές ευκαιρίες μέχρι να έρθει στο 67’ ο Αραούχο και με οβίδα να ανοίξει το σκορ. Η Λαμία ελάχιστα απείλησε και είχε κατά βάση παθητικό ρόλο στο ματς.

Η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς είχε 15 τελικές, 8 στην εστία, έναντι 3-1 της Λαμίας που δεν ήταν ιδιαίτερη διεκδικητική στο ΟΑΚΑ, παρότι σκληροτράχηλη για ακόμη μλια φορά.

Επόμενο ματς για την ΑΕΚ την Κυριακή με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα.

Η ΑΕΚ με τη νίκη αυτή είναι στην 1η θέση με τον Ολυμπιακό που νωρίτερα κέρδισε 4-1 τον Απόλλωνα Σμύρνης.

To LIVE του ματς

To ματς

Ά Ημίχρονο

Ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς αποφάσισε να ξεκινήσει το ματς με τον Γέβτιτς 10άρι που πήρε την θέση του τιμωρημένου Λιβάι Γκαρσία, ενώ οι υπόλοιποι ήταν οι 10 του ματς με τον ΟΦΗ με Τσούμπερ-Αμραμπατ στα άκρα της επίθεσης του 4-2-3-1.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και πλησίασε στο πρώτο 10λεπτο δύο φορές το γκολ με τον Σιμάνσκι και τον Τζαβέλλα, ενώ συνέχιζε να επιμένει με παιχνίδι από τα άκρα και να… χτυπά συνέχεια την αντίπαλη άμυνα. Mέχρι και το μισάωρο είχε την απόλυτη υπεροχή, αλλά στην τελική πάσα τα… χαλούσε.

Η ΑΕΚ έχει όλη την επιθετική ενέργεια και τους τρόπους να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα, αλλά τα κάνει… μαντάρα και δεν έχει καθαρό μυαλό στην τελική πάσα και εκτέλεση. Αποτέλεσμα σε ένα ημίχρονο που είναι απόλυτη κυρίαρχος να μην έχει σκοράρει.

Η Λαμία παίζει μαζική άμυνα και προσπαθεί με κλεψίματα και υπεραριθμίες στο transition να αιφνιδιάσει την ΑΕΚ σε σποραδικές φάσεις. Η ΑΕΚ ψάχνει το γρήγορο γκολ για να βγάλει το άγχος από πάνω της και όλα θα γίνουν πιο εύκολα μετά. Ετσι, το ημίχρονο στο ΟΑΚΑ έληξε δίχως γκολ και με την Ενωση να αρχίσει να αγχώνεται.

Β’ Ημίχρονο

Όταν άρχισε το β’ ημίχρονο με τον Μιλόγεβιτς να βγάζει τον Αμραμπατ για να βάλει τον Τάνκοβιτς δεξιά. Στο 57’ ο Σιμάνσκι άγγιξε το γκολ από στημένο, με τον κόσμο να αρχίζει με το παλμό του να δίνει βοήθεια στην ομάδα. Εξι λεπτά η Λαμία πλησίασε στο γκολ με σουτ του Τζανδάρη, με τον Στάνκοβιτς να απογειώνεται για να αποκρούσει σε κόρνερ. Στο 65’ έκανε διπλή παρέμβαση στο ματς ο Μιλόγεβιτς με Ανσαριφάρντ-Σάκχοφ αντί Γέβτιτς-Σιμάνσκι αλλάζοντας το σύστημα σε 4-4-2. Ετσι, ο Αραούχο έπαιξε κοντά στον Καρίμ στην επίθεση, ενώ ο Γρηγορίου έκανε τριπλή και έβγαλε τον Μανούσο, τον Τζανδάρη και τον Μανουσάκη για να βάλει Καραμάνο, Προβυδάκη και Τιρόν.

Και αμέσως μετά με ωραίο συνεργασία των παικτών της ΑΕΚ ο Αραούχο πήρε την μπάλα στην περιοχή και με οβίδα έκανε το 1-0! Μετά το 70’ ο Μιλόγεβιτς έβαλε τον Μάνταλο στον άξονα αντί του σκόρερ για να ελέγχει καλύτερα τον ρυθμό του ματς. Ο Μάνταλος είχε δύο σημαντικές ευκαιρίες για να σκοράρει αλλά αστόχησε, ενώ ο Λε Ταλέκ στα τελευταία λεπτά είχε δοκάρι από κοντά. Η Λαμία ζήτησε πέναλτι στο 87’, αλλά ο Ζαμπαλάς είπε «όχι» όπως και το VAR. Και κάπως έτσι η ΑΕΚ πήρε τη δύσκολη νίκη απόψε στο ΟΑΚΑ και πάει στην Τούμπα για να πάρει αποτέλεσμα.

ΑΕΚ-ΛΑΜΙΑ: Η κάρτα του αγώνα

MVP

Σέρχιο Αραούχο: Σε ένα ματς που η ΑΕΚ δυσκολευόταν να σκοράρει, ο Σέρχιο Αραούχο έλυσε τον γόρδιο δεσμό. Στο 67’ πήρε την μπάλα στην περιοχή, βρήκε λίγο χώρο και με… οβίδα έκανε το 1-0 βγάζοντας το άγχος πάνω από τους «κιτρινόμαυρους».

UP

Ογκνιεν Βράνιες: Ηταν αρκετά καλός και αποτελεσματικός μακριά από την περιοχή με τις γρήγορες παρεμβάσεις του προ παικτών της Λαμίας. Σημαντικό να έχει η ΑΕΚ ξανά καλό τον ταχύτατο Βόσνιο στόπερ.

DOWN

Λάζαρ Ρόμανιτς: Περίμεναν πολλά στη Λαμία από τον γρήγορο μεσοεπιθετικό τους, αλλά ήταν εγκλωβισμένος και δεν κατάφερε να ξεχωρίσει.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

Σπύρος Ζαμπάλας: Επαιξε το ματς αρκετά νευρικός και έκανε λαθάκια στον πειθαρχικό τομέα. Δεν έκανε χοντρά λάθη, αλλά δεν είχε καλό πρώτο ημίχρονο.

ΓΚΟΛ: 67’ Αραούχο

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 69’ Σάκχοφ – 30’ Τζανδάρης, 56’ Σαραμαντάς, 86’ Τσούκαλος

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΑΕΚ (Β. Μιλόγεβιτς, 4-2-3-1): Στάνκοβιτς, Μισελέν (90’+ Σβάρνας), Βράνιες, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (64’ Σάκχοφ), Λε Ταλέκ, Αμραμπατ (46’ Τάνκοβιτς), Γέβτιτς (64’ Ανσαριφάρντ), Τσούμπερ, Αραούχο (73’ Μάνταλος)

Λαμία (Μ. Γρηγορίου, 4-2-3-1): Γκαραβέλης, Βύντρα, Ναζουλουξής, Αντέτζο, Σαραμαντάς, Τζανδάρης (66’ Προβυδάκης), Νούνιες (88’ Μαρτίνεθ), Ελευθεριάδης (74’ Βλαχομήτρος), Μανουσάκης (66’ Ταϊρόν), Ρόμανιτς, Μανούσος (65’ Καραμάνος)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ-Λαμία 1-0: Ενα και… καλό από τον Αραούχο!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Τάσος Καπετανάκος

Ρεπορτάζ ΑΕΚ από το 2004. Λίγο καιρό μετά την «ανάσταση» της με τον Ντέμη μπροστάρη. Εκτοτε έχουμε ζήσει μαζί της τα πάντα. Τίτλους, διακρίσεις στην Ευρώπη και στην Ελλάδα, ταξίδια στο εξωτερικό, υποβιβασμό, χωράφια στην Γ’ εθνική, ταξίδι μέχρι και τη… Νάξο με 8-9 μποφόρ και μετά την μεγάλη επιστροφή με Μελισσανίδη. Στα ΜΜΕ έχουμε «γράψει» αρκετά χιλιόμετρα και κάτι εκατομμύρια σε λέξεις («ΩΡΑ» σε 3-4 διαφορετικές version της, «Score», «Livesport», «Δικέφαλος» σε χαρτί και internet, enwsi.gr, aek365.gr, iefimerida.gr, coppa.gr). Κατά βάση ποδόσφαιρο και εκεί μείναμε στα πρώτα και δεύτερα άντα μας, αλλά κάναμε και πέρασμα νωρίτερα από το μπάσκετ και το χάντμπολ της ΑΕΚ. «Δημοσιογράφος» λέει ο τιμητικός τίτλος. Ρεπόρτερ πέντε ηπείρων και επτά θαλασσών θα προτιμούσα εγώ. Και συνεχίζουμε...