ΑΕΚ – ΟΦΗ 2-0: Και πως να την… σταματήσεις για το Champions League!

ΑΕΚ - ΟΦΗ 2-0 στο Ολυμπιακό Στάδιο με την Ενωση να... σφιχταγκαλιάζει πια τη 2η θέση και το εισιτήριο για το Champions League, καθώς είναι στο +4 από τον ΠΑΟΚ.

ΑΕΚ – ΟΦΗ 2-0 στο Ολυμπιακό Στάδιο με την Ενωση να… σφιχταγκαλιάζει πια τη 2η θέση και το εισιτήριο για το Champions League, καθώς είναι στο +4 από τον ΠΑΟΚ.

Η Ενωση κέρδισε… σβηστά τον ΟΦΗ στο αποψινό παιχνίδι, δίχως να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης και εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο το 0-0 του ΠΑΟΚ μέσα στην Τούμπα κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Η ΑΕΚ δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης, μετουσίωσε σε γκολ τις δύο πρώτες ευκαιρίες της στον αγώνα και επικράτησε 2-0 του ΟΦΗ, αυξάνοντας τη διαφορά στους τέσσερις βαθμούς από τον ΠΑΟΚ στη μάχη για τη 2η θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Champions League.

Για την ΑΕΚ σκόραρε στο 19′ ο Νέλσον Ολιβέιρα και στο 45′ ο Στράτος Σβάρνας.

Κορυφαίος όλων ο Νέναντ Κρίστιτσιτς που έχει βρει ρυθμό και δεν τον σταματά κανείς, αλλά και ο Παουλίνιο που ήταν κομβικός επιθετικά.

Το LIVE του αγώνα

Το ματς

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ δεν έκανε πολλά. Μπήκε για να κάνει όσα έπρεπε. Απέναντι της ο ΟΦΗ που επέλεξε τριάδα στην άμυνα. Αλλά η ΑΕΚ στην πρώτη καλή της φάση κατάφερε να σκοράρει. Στο 19’ ο Παουλίνιο είδε εξαιρετικά την κίνηση του Ολιβέιρα, ο Βαφέας έκανε λάθος εκτίμηση και ο Πορτογάλος με ιδανικό σουτ άνοιξε το σκορ. Αυτό το γκολ λειτούργησε ιδανικά, παρότι δεν έδωσε… ώθηση στην ΑΕΚ. Η Ενωση δεν πάτησε γκάζι, διαχειριζόταν το ματς και τις δυνάμεις της και στο 45’ έβαλε το 2ο γκολ με στημένο του Λιβάια και τον Σβάρνα να μπαίνει στην φάση για να σκοράρει. Ετσι, η Ενωση πήγε στο ημίχρονο με 2-0 δίχως να κάνει πολλά.

Στην επανάληψη έκανε τρεις αλλαγές ο ΟΦΗ για να δείξει κάτι καλύτερο. Και το κατάφερε. Απέναντι σε μια ΑΕΚ που μπήκε για… να τελειώσει το ματς, πήρε μέτρα προς την αντίπαλη περιοχή, αλλά δίχως μεγάλη επιτυχία. Στο 65’ είχε δοκάρι με το σουτ του Σακόρ από μεγάλο λάθος του Μπάρκα, ενώ ένα λεπτό μετά η ΑΕΚ… απάντησε με χαμένη ευκαιρία του Αραούχο που δεν χανόταν! H AEK μετά το δοκάρι του Σακόρ αφυπνίστηκε και έγινε πιο απειλητική, έχοντας καλές στιγμές με τον Αραούχο, τον Παουλίνιο και τον Βέρντε. Αλλά το ματς παρότι είχε ρυθμό δεν είχε άλλο γκολ μέχρι το τέλος και έμεινε το 2-0.

ΑΕΚ-ΟΦΗ 2-0

ΑΕΚ (Μ. Καρέρα, 4-3-3): Μπάρκας, Παουλίνιο, Σβάρνας, Οικονόμου, Λόπες, Σιμόες, Μάνταλος (80’ Τσιγκρίνσκι), Κρίστισιτς (80’ Σαμπανάτζοβιτς), Αλμπάνης (27’ Βέρντε), Λιβάγια (59’ Σιμάνσκι), Ολιβέιρα (59’ Αραούχο)

ΟΦΗ (Γ. Σίμος, 3-6-1): Γουόλι, Μπράουν, Βαφέας, Γιαννούλης (82’ Σουρνάκης), Περδίκης (46’ Νάστος), Μπολάκης, Στάικος (46’ Μεγιάδο), Βίκτορ, Σακόρ, Ναμπί (59’ Βαζ), Μάνος (46’ Φιγκεϊρέδο)

Ο Σιδηρόπουλος έδειξε κίτρινη κάρτα στους Οικονόμου (49’), Μάνταλο (57’), Τσιγκρίνσκι (85’) – Περδίκη (24’), Στάικο (43’).

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

ΤΑΣΟΣ ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΣ (ΑΙΤ/ΝΙΑΣ)

Ο Σιδηρόπουλος δεν είχε δύσκολες φάσεις. Το ματς το πέρασε… αέρα, μοίρασε κίτρινες όταν έπρεπε και έδειξε ότι όταν θέλει μπορεί να παίζει τα ματς σωστά. Πολύ καλή διαιτησία από τον Ροδίτη ρέφερι στο ΟΑΚΑ.

MVP

ΝΕΝΑΝΤ ΚΡΙΣΤΙΤΣΙΤΣ

Ο Σέρβος μέσος έχει πάρει ρυθμό και δύσκολα μπορεί κάποιος να τον σταματήσει. Έχει πάρει φόρα, παίζει σε άμυνα και επίθεση με τρομερή αυτοπεποίθηση και το ίδιο έδειξε και χθες. Το 4-3-3 με τον Σιμόες πίσω του τον βοηθά πολύ και αυτό κατ’ επέκταση την ΑΕΚ.

UP

ΠΑΟΥΛΙΝΙΟ

Για ακόμη ένα ματς το τελευταίο διάστημα παίζει πολύ καλά και επιθετικά είναι κομβικός. Βλέπει τους συμπαίκτες του, βλέπει γήπεδο και δείχνει πολύ καλά σημάδια στην σέντρα. Αμυντικά τα… γνωστά προβλήματα, αλλά απόψε δεν πιέστηκε.

DOWN

ΜΑΝΩΛΗΣ ΠΕΡΔΙΚΗΣ

Μπήκε βασικός, αλλά δεν μπορούσε να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του ματς. Ειδικά απέναντι στον φορμαρισμένο Ολιβέιρα. Ετσι στο 19′ τον έχασε και βρέθηκε ο ΟΦΗ πίσω στο σκορ. Δικαίως ο Σίμος τον έκανε αλλαγή στο ημίχρονο. Θέλει πολλή δουλειά.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ – ΟΦΗ 2-0: Και πως να την… σταματήσεις για το Champions League!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Τάσος Καπετανάκος

Ρεπορτάζ ΑΕΚ από το 2004. Λίγο καιρό μετά την «ανάσταση» της με τον Ντέμη μπροστάρη. Εκτοτε έχουμε ζήσει μαζί της τα πάντα. Τίτλους, διακρίσεις στην Ευρώπη και στην Ελλάδα, ταξίδια στο εξωτερικό, υποβιβασμό, χωράφια στην Γ’ εθνική, ταξίδι μέχρι και τη… Νάξο με 8-9 μποφόρ και μετά την μεγάλη επιστροφή με Μελισσανίδη. Στα ΜΜΕ έχουμε «γράψει» αρκετά χιλιόμετρα και κάτι εκατομμύρια σε λέξεις («ΩΡΑ» σε 3-4 διαφορετικές version της, «Score», «Livesport», «Δικέφαλος» σε χαρτί και internet, enwsi.gr, aek365.gr, iefimerida.gr, coppa.gr). Κατά βάση ποδόσφαιρο και εκεί μείναμε στα πρώτα και δεύτερα άντα μας, αλλά κάναμε και πέρασμα νωρίτερα από το μπάσκετ και το χάντμπολ της ΑΕΚ. «Δημοσιογράφος» λέει ο τιμητικός τίτλος. Ρεπόρτερ πέντε ηπείρων και επτά θαλασσών θα προτιμούσα εγώ. Και συνεχίζουμε...