ΑΕΚ-ΟΦΗ 2-1: Να… ένας Σάκχοφ!

ΑΕΚ-ΟΦΗ 2-1 με ανατροπή του σκορ για την Ενωση και νίκη της χάρη στο υπέροχο γκολ του Γεβγιέν Σάκχοφ απόψε στο ΟΑΚΑ.

Ο ΟΦΗ μπήκε απόψε στο ΟΑΚΑ μπροστά στο σκορ με τον Στάρτζεον στο 6′, στο 32′ ο Νεντελτσεάρου έκανε το 1-1 και η κουρασμένη ΑΕΚ που έκανε αντεπίθεση στο β’ ημίχρονο πήρε τη νίκη με φοβερή ατομική ενέργεια του Ουκρανού μέσου στο 74′ και γκολ του για το 2-1.

Ετσι, η ΑΕΚ πήρε ακόμη μία νίκη στο πρωτάθλημα και παραμένει ψηλά…

Το LIVE του αγώνα

Το ματς

Η ΑΕΚ ήταν κουρασμένη από την υπερπροσπάθεια με την Λέστερ, είδε τον ΟΦΗ να προηγείται και έπρεπε να κάνει ανατροπή ξοδεύοντας και πάλι πολλές δυνάμεις. Και εν τέλει το κατάφερε με το υπέροχο γκολ του κορυφαίου Γεβγιέν Σάκχοφ, ο οποίος στο 74΄με ατομική ενέργεια έγραψε το τελικό 2-1. Ετσι, πήρε το τρίποντο και παραμένει ψηλά στη βαθμολογία, αποφεύγοντας το στραβοπάτημα κόντρα στην κρητική ομάδα που είχε ελλείψεις και αδυνατούσε να διαχειριστεί το υπέρ της σκορ από το 6’.

Η κουρασμένη ΑΕΚ και ο ελλιπής ΟΦΗ στο πρώτο ημίχρονο έπαιξαν ανοιχτά. Και αυτό βοήθησε περισσότερο την κρητική ομάδα που είχε ενέργεια. Η Ενωση με κουρασμένους χαφ και τον Λόπες σε κακή μέρα, έδωσαν το δικαίωμα στον ΟΦΗ να φτιάξει 2 φάσεις στο ξεκίνημα με πρωταγωνιστή τον Μπαλογιάννη και τη μία να γίνεται γκολ από τον Στάρτζεον στο 6’. Η ΑΕΚ αδυνατούσε να βρει απαντήσεις και ήταν φλύαρη, δίχως κίνηση και νεύρο στο παιχνίδι της. Έτσι έφτασε να απειλεί μεκάποια σκόρπια σουτ. Τελικά στο τελευταίο κομμάτι του ημιχρόνου αποφάσισε να βγει επιθετικά μπροστά. Και από μία στημένη φάση, ο Μάνταλος βρήκε σωστά τον Νεντελτσεάρου που με κεφαλιά «τιμώρησε» το κακό στήσιμο της κρητικής ομάδας και ισοφάρισε, ενώ ακολούθησε και ένα δοκάρι του Μαχαίρα στο 44’.

Στο β’ ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε με ενέργεια και αποφασιστικότητα. Και έχασε μία σπουδαία ευκαιρία με τον Μαχαίρα, ενώ γρήγορα ο Καρέρα έβαλε τον Λιβάια στο ματς για να πιέσει. Και όσο περνούσε η ώρα απειλούσε περισσότερο. Ο Κροάτης έβαλε γκολ, ακυρώθηκε, λίγο μετά είχε τεράστια ευκαιρία που έβγαλε ο Βάτερμαν και στο 74’ ο Σάκχοφ με ενέργεια ποίημα από αριστερά και ιδανικό πλασέ έκανε το 2-1.

Aπό εκεί και πέρα ο Καρέρα για να κρατήσει το σκορ έβαλε και 3ο στόπερ, ώστε να είναι πιο ασφαλής η ΑΕΚ στα τελευταία λεπτά. Και τα κατάφερε δίχως να απειληθεί ουσιαστικά, με εξαίρεση 2 που χρειάστηκε ο Τσιντώτας να δείξει τα αντανακλαστικά του.

ΑΕΚ-ΟΦΗ 2-1

ΑΕΚ (Μ. Καρέρα, 4-2-3-1): Τσιντώτας, Παουλίνιο, Χνιντ, Νεντελτσεάρου, Λόπες (80’ Ινσούα), Κρίστισιτς, Σάκχοφ, Μαχαίρας (56’ Λιβάγια), Μάνταλος, Τάνκοβιτς (80’ Σβάρνας), Ανσαριφάρντ (67’ Ολιβέιρα)

ΟΦΗ (Γ. Σίμος, 5-4-1): Βάτερμαν, Ουές, Λυμπεράκης, Βαφέας, Διαμάντης, Κοροβέσης, Μεγιάδο, Σακόρ (87’ Στάικος), Μπαλογιάννης (62’ Ντε Γκουζμάν), Στάρτζεον (87’ Νοικοκυράκης), Γιάννου (83’ Γκαργκαλατζίδης)

Ο Κουτσιαύτης έδωσε κίτρινη κάρτα στον Κρίστισιτς (84’).

MVP

ΓΙΕΒΓΕΝ ΣΑΚΧΟΦ

Εκανε τα… πάντα στο β’ ημίχρονο. Διότι στο α’ ημίχρονο ήταν κουρασμένος και φάνηκε, καθώς και ο Κρίστιτσιτς δεν τον βοήθησε έμπρακτα. Ο Ουκρανός στην επανάληψη ανέβασε στροφές, βρισκόταν συνεχώς στο όριο της αντίπαλης περιοχής και στο 74’ βρήκε τον τρόπο με υπέροχη ατομική ενέργεια να κάνει το 2-1. Γκολ… νίκης.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

ΑΡΙΣΤΟΜΕΝΗΣ ΚΟΥΤΣΙΑΥΤΗΣ (ΑΡΤΑΣ)

Παρότι το ματς δεν είχε πολλές δύσκολες φάσεις δεν είχε καλή απόδοση. Στο 1-1 της ΑΕΚ το ακύρωσε με τον βοηθό του, αλλά το γκολ μέτρησε λόγω VAR. Και στο ακυρωμένο γκολ του Λιβάια το ακύρωσε αμέσως για φάουλ, ενώ ήταν πολύ οριακή φάση.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ-ΟΦΗ 2-1: Να… ένας Σάκχοφ!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Τάσος Καπετανάκος

Ρεπορτάζ ΑΕΚ από το 2004. Λίγο καιρό μετά την «ανάσταση» της με τον Ντέμη μπροστάρη. Εκτοτε έχουμε ζήσει μαζί της τα πάντα. Τίτλους, διακρίσεις στην Ευρώπη και στην Ελλάδα, ταξίδια στο εξωτερικό, υποβιβασμό, χωράφια στην Γ’ εθνική, ταξίδι μέχρι και τη… Νάξο με 8-9 μποφόρ και μετά την μεγάλη επιστροφή με Μελισσανίδη. Στα ΜΜΕ έχουμε «γράψει» αρκετά χιλιόμετρα και κάτι εκατομμύρια σε λέξεις («ΩΡΑ» σε 3-4 διαφορετικές version της, «Score», «Livesport», «Δικέφαλος» σε χαρτί και internet, enwsi.gr, aek365.gr, iefimerida.gr, coppa.gr). Κατά βάση ποδόσφαιρο και εκεί μείναμε στα πρώτα και δεύτερα άντα μας, αλλά κάναμε και πέρασμα νωρίτερα από το μπάσκετ και το χάντμπολ της ΑΕΚ. «Δημοσιογράφος» λέει ο τιμητικός τίτλος. Ρεπόρτερ πέντε ηπείρων και επτά θαλασσών θα προτιμούσα εγώ. Και συνεχίζουμε...