ΑΕΚ – Ολυμπιακός 0-0: Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Ένωση – Θρίλερ στο φινάλε

ΑΕΚ - Ολυμπιακός 0-0: Στον κάλαθο των αχρήστων πέταξε η Ένωση το... δώρο του Παναθηναϊκού και παρέμεινε δεύτερη στην ισοβαθμία με τους πράσινους

ΑΕΚ – Ολυμπιακός 0-0: Το 1-1 του Παναθηναϊκού με τον ΠΑΟΚ έμεινε ανεκμετάλλευτο από την Ένωση, η οποία κόλλησε στο μηδέν με τους Πειραιώτες.

Τεράστια χαμένη ευκαιρία να προσπεράσει τον Παναθηναϊκό στην κορυφή της βαθμολογίας της Super League.

Η Ένωση παρέμεινε ισόβαθμη με τους πράσινους, οι οποίοι παρά το 1-1 στη Λεωφόρο με τον ΠΑΟΚ έμειναν… καβαλάρηδες στη βαθμολογία.

Ο Ολυμπιακός διατήρησε το συν τρία από τον ΠΑΟΚ και κρατάει το πλεονέκτημα για την τρίτη θέση.

ΑΕΚ – Ολυμπιακός: Το ματς

O Ματίας Αλμέιδα ξεκίνησε με έκπληξη το ματς, ενώ ο Ανιγκό επιστράτευσε τρία χαφ. Την πρωτοβουλία των κινήσεων από τα πρώτα λεπτά την είχαν οι γηπεδούχοι.

Κυρίως, οι «κιτρινόμαυροι» προσπαθούσαν να βρουν τον Λιβάι Γκαρσία και τον Τσούμπερ πίσω από την άμυνα των Πειραιωτών. Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς μεγάλη φάση για την Ένωση, με την πιο χαρακτηριστική ευκαιρία για γκολ να την έχουν οι φιλοξενούμενοι.

Ο Μπακαμπού έφυγε στην κόντρα και πριν χάσει την ισορροπία του επιχείρησε με μονοκόμματο σουτ να νικήσει τον Αθανασιάδη, ο οποίος όμως απέκρουσε εντυπωσιακά.

Έπειτα, η ΑΕΚ συνέχισε να επιτίθεται από τα άκρα, αλλά και πάλι, κάτι χώλαινε στην τελική προσπάθεια.

Η πίεση με την Ένωση – Οι φάσεις για τον Ολυμπιακό

Στο δεύτερο ημίχρονο και με τον Παναθηναϊκό να έχει ανοίξει το σκορ, η ομάδα του Αλμέιδα ήταν ξανά επιθετική. Έξω ο Τσούμπερ μέσα ο Μάνταλος και ο κλοιός άρχισε να στενεύει.

Όμως, το αμυντικό τρανζίσιον είναι θέμα στην Ένωση και οι Πειραιώτες παραλίγο να ανοίξουν το σκορ. Ο Σαμασέκου σούταρε ανενόχλητος έξω από την περιοχή, ο Αθανασιάδης απέκρουσε και ο ολομόναχος Μπιέλ σημάδεψε την εξωτερική πλευρά των διχτυών.

Η υπεροχή των γηπεδούχων συνέχισε να είναι ανούσια, καθώς τελική προσπάθεια με αξιώσεις δεν μπορούσε να δημιουργηθεί.

Όλα αυτά μέχρι την είσοδο του Ελίασον στο 81΄. Η ΑΕΚ άλλαξε, άρχισε να απειλεί, με μεγαλύτερη φάση το σουτ του Γκαρσία μέσα στην περιοχή, το οποίο Τζολάκης – Εμβιλά απέκρουσαν από κοινού (87΄).

Τα εννιά λεπτά καθυστερήσεων κυλούσαν βασανιστικά για την Ένωση, η οποία έβλεπε τη μεγάλη ευκαιρία της νίκης να της ξεφεύγει από τα χέρια.

ΑΕΚ – Ολυμπιακός 0-0: Η Καρτέλα του Αγώνα

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Μοχαμάντι (81΄ Ελίασον), Βίντα, Μοχαμάντι, Χατζισαφί, Γιόνσον (61΄ Πινέδα), Σιμάνσκι, Γκατσίνοβιτς (81΄ Φερνάντες), Άμραμπατ (90΄ Ζίνι), Τσούμπερ (46΄ Μάνταλος), Λιβάι Γκαρσία.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζοζέ Ανιγκό): Τζολάκης, Ροντινέι, Σωκράτης, Μπα (46΄ Ντόη), Ρέαμπτσιουκ, Σαμασέκου (76΄ Κασάμι), Εμβιλά, Χουάνγκ (89΄ Βρουσάι), Μπιέλ (65΄ Μασούρας), Φορτούνης, Μπακαμπού (76΄ Ελ Αραμπί).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ – Ολυμπιακός 0-0: Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Ένωση – Θρίλερ στο φινάλε», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.