ΑΕΚ-Ολυμπιακός 1-1: Δεν έβγαλε νικητή το ντέρμπι στο «χωράφι» του ΟΑΚΑ

ΑΕΚ-Ολυμπιακός 1-1 στο ΟΑΚΑ απόψε με τον Πρωταθλητή να παίρνει την ισοπαλία και να ξεφεύγει στη βαθμολογία του πρωταθλήματος και άλλο.

ΑΕΚ-Ολυμπιακός 1-1 στο χωράφι του ΟΑΚΑ απόψε με τον Πρωταθλητή να παίρνει την ισοπαλία και να ξεφεύγει στη βαθμολογία του πρωταθλήματος και άλλο.

Πλέον, η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς είναι στο +3 από τον Αρη, στο +5 από τον ΠΑΟΚ και στο +6 από την ΑΕΚ.

Το γκολ απόψε στο χωράφι ΟΑΚΑ για τον ΟΣΦΠ πέτυχε ο Μάριος Βρουσάι στο 55′ με δυνατό σουτ, ενώ η άμυνα της ΑΕΚ δεν έπαιξε καλά το οφσάιντ με αποτέλεσμα ο Λόπες να τον καλύπτει. Ετσι, το γκολ παρότι αρχικά ακυρώθηκε ως οφσάιντ από τον επόπτη Σπασιονίκοφς, εν συνεχεία μέσω VAR μέτρησε κανονικά. Η Ενωση ισοφάρισε σε 1-1 στο 80′ με κεφαλιά του Σιμόες μετά από κόρνερ του Γκαρσία και λάθος τοποθέτηση του Σα.

Στο 90′ η ΑΕΚ έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Τάνκοβιτς για την ολική ανατροπή…

Ο Ολυμπιακός μετρά εννέα νίκες και δύο ισοπαλίες, ενώ η ΑΕΚ έχει πλέον απολογισμό επτά νίκες, δύο ισοπαλίες και δύο ήττες.

Το LIVE του αγώνα

Το ματς

Καρέρα και Μαρτίνς ξεκίνησαν με 2 αμυντικά χαφ στο 4-2-3-1 και Μάνταλο και Σίλβα να έχουν ελεύθερο ρόλο. Ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε το ματς χωρίς ένταση και πίεση, γιατί δεν καιγόταν για το αποτέλεσμα. Από την άλλη, η ΑΕΚ υπό τον φόβο της ανασταλτικής λειτουργίας ήταν πολύ προσεκτική. Και αυτό την επηρέασε στη μη δημιουργία σοβαρών απειλών παρότι στο κέντρο ήταν μαχητική. Στο 18’ ο ΟΣΦΠ απείλησε με κεφαλιά του Ελ Αραμπί, αλλά ο Τσιντώτας έβγαλε σε κόρνερ την πιο σοβαρή απειλή του αντιπάλου στο πρώτο ημίχρονο. Η άμυνα έκανε καλή δουλειά στα στημένα και η 4άδα έδειχνε καλή συνοχή. Όμως δεν ήταν απειλητική μπροστά και ο Ολυμπιακός έπαιρνε μέτρα προς τον άξονα. Η πιο καλή στιγμή της Ενωσης ήταν στο 35’ με τον Γκαρσία που αποφάσισε να κάνει ξανά απευθείας κόρνερ όπως στην Ριζούπολη, ο Σα ήταν εκτός θέσης, ο Σισέ επίσης και τελικά ο Εμβιλά απομάκρυνε πάνω στην γραμμή. Και κάπως έτσι με την ΑΕΚ πιο ενεργητική, αλλά τον Ολυμπιακό ψύχραιμο τελείωσε το ημίχρονο 0-0.

Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου ο Μαρτίνς έριξε στο ματς τον Καμαρά (επιθετικό χαφ) και τον Φορτούνη (δεξί εξτρέμ), ενώ ο Καρέρα απάντησε με τον Ολιβέιρα. Ο Ολυμπιακός αναμενόμενα πήρε μέτρα προς την περιοχή του Τσιντώτα, έφτιαξε φάσεις και στο 55’ ο Μπουχαλάκης πάσαρε στον Βρουσάι που καλυπτόταν από τον Λόπες και με πλασέ έκανε το 0-1 (ακυρώθηκε αρχικά, αλλά καταλογίστηκε με το VAR).

Η ΑΕΚ προσπάθησε να γίνει πιο επιθετική και στο 63’ είχε μια σημαντική φάση με τον Κρίστιτσιτς, με την μπάλα να φεύγει άουτ. Το ματς άνοιξε και οι φιλοξενούμενοι με τον ορεξάτο Φορτούνη ήταν παραγωγικοί, ενώ ο Σα απέκρουσε στο 69’ ένα δύσκολο σουτ του Μάνταλου. Ο Καρέρα στο 70’ παρενέβη με τριπλή αλλαγή (Σάκχοφ, Παουλίνιο, Τάνκοβιτς) και 10 λεπτά μετά από εκπληκτικό κόρνερ του Γκαρσία και νέα λάθος τοποθέτηση του Σα η ΑΕΚ ισοφάρισε με κεφαλιά του Σιμόες. Η Ενωση πίεσε στο τέλος, στο 90’ ο Τάνκοβιτς έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει την ανατροπή αλλά το… χορτάρι του ΟΑΚΑ είχε διαφορετική άποψη. Στο τέλος ο Εμβιλά έχασε τεράστια ευκαιρία για το 1-2, αλλά ο Τσιντώτας είπε ξανά… όχι. Ετσι, το ματς έληξε 1-1 με τον ΟΣΦΠ να ανεβάζει τη διαφορά του από Αρη και ΠΑΟΚ.

ΑΕΚ-Ολυμπιακός 1-1

ΑΕΚ (Μ. Καρέρα, 4-2-3-1): Τσιντώτας, Μπακάκης (71’ Παουλίνιο), Τσιγκρίνσκι, Νεντελτσεάρου, Λόπες (86’ Ινσούα), Κρίστισιτς (70’ Σάκχοφ), Σιμόες, Γκαρσία, Μάνταλος, Λιβάγια (71’ Τάνκοβιτς), Ανσαριφάρντ (46’ Ολιβέιρα)

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς, 4-3-3): Σα, Ραφίνια, Σεμέντο, Σισέ, Χολέμπας, Εμβιλά, Τιάγκο (46’ Καμαρά), Μπουχαλάκης, Μασούρας (46’ Φορτούνης), Βρουσάι (82’ Ρατζέλοβιτς), Ελ Αραμπί

Ο Λετονός Τρεϊμόνις χρέωσε με κίτρινη κάρτα τους Σιμόες (35’), Κρίστισιτς (64’).

MVP

ΑΝΤΡΕ ΣΙΜΟΕΣ

Ο Ολυμπιακός δεν είχε μεγάλο πρωταγωνιστή στο καλό του διάστημα, παρότι με τον Φορτούνη έδειξε να ανεβαίνει. Ωστόσο, αυτός που άλλαξε τα δεδομένα στο ματς και κράτησε την ΑΕΚ όρθια στο χορτάρι ήταν ο Αντρέ Σιμόες. Και ξέχωρα από το γκολ του ήταν η κινητήριος δύναμη μαζί με τον Γκαρσία επιθετικά.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

ΑΝΤΡΙΣ ΤΡΕΪΜΑΝΙΣ

Ο Λετονός διαιτητής είχε λαθάκια σε κίτρινες κάρτες που έδωσε μόνο στην ΑΕΚ και έχασε κάποια φάουλ στα τελευταία λεπτά. Ο β’ βοηθός του κακώς ακύρωσε το γκολ του Ολυμπιακού που ορθώς μέτρησε μέσω του VAR. Ωστόσο, ακύρωσαν σωστά το τέρμα του Ελ Αραμπί.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ-Ολυμπιακός 1-1: Δεν έβγαλε νικητή το ντέρμπι στο «χωράφι» του ΟΑΚΑ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.