ΑΕΚ – Ολυμπιακός 1-2: Πρωταθλητής και με… σφραγίδα!

ΑΕΚ - Ολυμπιακός 1-2 στο ΟΑΚΑ με τον ΟΣΦΠ να κατακτά και μαθηματικά το φετινό πρωτάθλημα, επιστρέφοντας στους τίτλους μετά από 3 χρόνια.

ΑΕΚ – Ολυμπιακός 1-2 στο ΟΑΚΑ με τον ΟΣΦΠ να κατακτά και μαθηματικά το φετινό πρωτάθλημα, επιστρέφοντας στους τίτλους μετά από 3 χρόνια.

Ο ΟΣΦΠ ήταν φοβερός και τρομερός στο πρώτο 45λεπτο του ντέρμπι στο ΟΑΚΑ και εκεί… καθάρισε το ματς με το 0-2 (38′ Ελ Αραμπί, 45′ Καμαρά), αλλά χάνοντας και ένα τσουβάλι γκολ που θα μπορούσαν να ανεβάσουν τον δείκτη του σκορ. Απέναντι του η μισή ΑΕΚ δίχως πνευμόνια και λύσεις, απλά μπήκε στο β’ ημίχρονο για να αντιδράσει και το πέτυχε μειώνοντας το σκορ σε 1-2 (66′ Αραούχο). Ομως δεν μπορούσε να κάνει πολλά παραπάνω δίχως λύσεις, με το Ολυμπιακό να δίνει δικαιώματα κατεβάζοντας ταχύτητα μετά το 60′.

Ετσι, ο Ολυμπιακός κατάκτησε απόψε το Πρωτάθλημα (45ο) και η ΑΕΚ έχασε έδαφος στην μάχη της 2ης θέσης, καθώς ο ΠΑΟΚ είναι στο +3. ΠΑΟΚ-ΑΕΚ την Τετάρτη στην Τούμπα.

Περισσότερα σε λίγο…

Το LIVE του αγώνα

Το ματς

Το πρώτο 20λεπτο του αγώνα άνηκε ολοκληρωτικά στον Ολυμπιακό που μπήκε για να σκοράρει. Και στάθηκε άτυχος. Στο 5’ ο Μασούρας βγήκε απέναντι στον Τσιντώτα που του έκλεισε το πεδίο και άλλαξε φορά χάνοντας μέτρα, στο 14’ ο Ελ Αραμπί με κεφαλιά είδε την μπάλα να περνά δίπλα από το δοκάρι, ενώ στο 20’ ο Φορτούνης με υπέροχο σουτ πήγε να κρεμάσει τον Τσιντώτα αλλά είδε την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι.

Μετά από αυτό το δύσκολο κομμάτι ο Καρέρα έφερε το Λιβάια αριστερά, τον Αλμπάνη αριστερά τον Βέρντε δίπλα στο Αραούχο καθώς έβλεπε μια ΑΕΚ άνευρη και δίχως ένταση. Αντίστοιχα ο Μαρτίνς άλλαξε πλευρές σε Φορτούνη-Μασούρα, ενώ ο Καρέρα έκανε την πρώτη αλλαγή στο μισάωρο με τον Οικονόμου να κάνει το σύστημα 3-5-2.

Στο 28’ ο Μασούρας έχασε μία ευκαιρία, στο 33’ ο Ελ Αραμπί με νέα κεφαλιά απείλησε, αλλά στο 38’ ο Μασούρας σέντραρε για τον Ελ Αραμπί, ο Σβάρνας τον έχασε αι με υπέροχο τελείωμα έκανε το 0-1. Επτά λεπτά μετά ο Μπουχαλάκης έκλεψε την μπάλα στο κέντρο απ’ τον Λιβάια, έδωσε στον Φορτούνη, ο οποίος γύρισε στο ύψος του πέναλτι και ο Καμαρά με εξαιρετικό πλασέ νίκησε τον Τσιντώτα για το 0-2. Και κάπως έτσι τελείωσε ένα ημίχρονο στο οποίο έπαιζε μόνο ο Ολυμπιακός. H AEK ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος με μηδέν τελικές, ενώ αντίθετα ο Ολυμπιακός είχε έξι, με τις δύο να καταλήγουν στα δίχτυα.

Στο β’ ημίχρονο ο Ολυμπιακός έριξε… ταχύτητα αν και έψαχνε συνεχώς το γκολ. Αυτό έδωσε στην ΑΕΚ μετά το πρώτο 15λεπτο θάρρος, πλησίασε 2-3 φορές και τελικά στο 66’ με τον Αραούχο μείωσε σε 1-2. Εκεί ο Μαρτίνς αντέδρασε βάζοντας τον Ραντζέλοβιτς αντί Φορτούνη. Ο Ολυμπιακός δεν… πήρε τα πάνω του και η ΑΕΚ προσπαθούσε να αντιδράσει. Όμως δεν είχε καθαρό μυαλό και πνευμόνια για να το κάνει. Και επειδή ο πάγκος δεν είχε έτοιμους παίκτες, άργησε να κάνει την επόμενη αλλαγή ο Καρέρα και πήγε στα τελευταία λεπτά βάζοντας τους μικρούς. Πίεσε αρκετά, πήρε μπάλες, αλλά δεν βρήκε την μεγάλη φάση για το γκολ.

ΑΕΚ-Ολυμπιακός 1-2

ΑΕΚ (Μ. Καρέρα, 4-2-3-1): Τσιντώτας, Παουλίνιο, Σβάρνας (89’ Χριστόπουλος), Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Κρίστισιτς, Σιμάνσκι, Βέρντε (83’ Μαχαίρας), Λιβάγια, Αλμπάνης (31’ Οικονόμου), Αραούχο

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς, 4-3-3): Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μπα, Τσιμίκας, Καμαρά (90’+ Λοβέρα), Μπουχαλάκης, Γκιλιέρμε, Μασούρας (77’ Καφού), Φορτούνης (71’ Ρατζέλοβιτς), Ελ Αραμπί (77’ Χασάν)

Ο Γάλλος Τουρπέν χρέωσε με κίτρινη κάρτα τους Λιβάγια (7’) – Σεμέδο (55’), Μπουχαλάκη (83’).

MVP

ΜΑΝΤΙ ΚΑΜΑΡΑ

Ο χαφ το Ολυμπιακού έκανε τα πάντα στο ΟΑΚΑ. Πάτησε κάθε κομμάτι του αγωνιστικού χώρου στο γήπεδο και απέδειξε ότι είναι ο καλύτερος μέσος του ελληνικού πρωταθλήματος και σύντομα θα πετύχει μια πανάκριβη μεταγραφή σε top πρωτάθλημα του εξωτερικού. Δεν… έβλεπε κανέναν χαφ της ΑΕΚ και σκόραρε όπως συνήθως ως τρέιλερ με στο για το 0-2.

UP

ΚΩΣΤΑΣ ΦΟΡΤΟΥΝΗΣ

Πολύ καλή επανεμφάνιση του αρχηγού του Ολυμπιακού. Είχε όρεξη, διάθεση, προσπάθησε να βάλει μια γκολάρα, είχε εμπνεύσεις, ενώ έφτιαξε και το 0-2 του Καμαρά.

DOWN

ΣΤΡΑΤΟΣ ΣΒΑΡΝΑΣ

Και στα 2 γκολ έχει δώσει πολύ μεγάλο χώρο στον αντίπαλο του. Στο πρώτο ο Ελ Αραμπί άνετα σκοράρει όπως θέλει, στο 2ο ο Φορτούνης στρώνει ανενόχλητος. Δεν έπιασε τα στάνταρ που έπρεπε.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

ΤΟΥΡΠΕΝ ΚΛΕΜΑΝ (ΓΑΛΛΙΑ)

Ο Γάλλος ρέφερι ήταν εξαιρετικός στο γήπεδο. Δεν είχε δύσκολες φάσεις (μόνο το χέρι που ζήτησε στο τέλος η ΑΕΚ και βρήκε αγκώνα), αν και χάρισε σε κάποιες κίτρινες που έπρεπε να δώσει. Σε γενικές γραμμές πάντως και αυτός και οι βοηθοί του έκαναν καλή δουλειά στο ΟΑΚΑ.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ – Ολυμπιακός 1-2: Πρωταθλητής και με… σφραγίδα!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.