ΑΕΚ – Ολυμπιακός 2-3: Αντε πιάστε τον!

Ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός νίκησε με 2-3 την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ σε ένα πολύ ωραίο ματς με σπασπένς, μπροστά σε 40.000 οπαδούς της Ενωσης

Ο Ολυμπιακός εδραίωσε την παρουσία του στην κορυφή κερδίζοντας 2-3 την ΑΕΚ μέσα στο ΟΑΚΑ για την 10η αγωνιστική!

Και έτσι ανέβασε τη διαφορά του από την Ενωση στους 6 βαθμούς, δείχνοντας ότι από νωρίς στο πρωτάθλημα μπορεί να αποκτήσει απόσταση από τους διώκτες του.

Σε τρομερό βράδυ ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί με δύο γκολ, ενώ για την ΑΕΚ με επίσης δύο γκολ κρατούσε την ομάδα του ζωντανή ο Σέρχιο Αραούχο.

Στο 1ο λεπτό με σουτ ο Αγκιμπού Καμαρά έκανε το 0-1, ενώ στο 15’ ο Αραούχο ισοφάρισε με κεφαλιά. Στο 35’ ο Αραμπί έκανε το 1-2 και στο 70’ το 1-3, με τον Αραούχο να μειώνει στο 79’ σε 2-3.

Η ΑΕΚ διαμαρτύρεται για πέναλτι στο 1-1, όταν ο Μασούρας έσπρωξε τον Βράνιες μέσα στην περιοχή. Στην εξέλιξη της φάσης έγινε το 1-2 του ΟΣΦΠ.

Το LIVE του αγώνα

Το ματς

Ο Αργύρης Γιαννίκης αποφάσισε να ξεκινήσει με τον Στάνκοβιτς κάτω από τα δοκάρια, τον Μισελέν στο δεξί άκρο της άμυνας, τον Μοχαμάντι στο αριστερό άκρο, τον Βράνιες με τον Μήτογλου στα στόπερ, τον Σιμόες με τον Σιμάνσκι στον άξονα, τον Γκαρσία στο δεξί άκρο της επίθεσης, τον Τσούμπερ αριστερά και τον Μάνταλο πίσω από τον Ανσαριφάρντ. Μέσα ο Μισελέν αντί του Ρότα για περισσότερη ασφάλεια στο δεξί άκρο της άμυνας. Με 4-2-3-1 η ΑΕΚ και δυνατότητα μεταστροφής σε 4-3-3 αν χρειαστεί.

Ο Πέδρο Μαρτίνς, από πλευράς του Ολυμπιακού, με τον Βατσλίκ στα γκολπόστ, τον Λαλά δεξιά στην άμυνα, τον Ρέαμπτσιουκ αριστερά, τον Σισέ με τον Παπασταθόπουλο στο κέντρο της άμυνας, τον Μαντί Καμαρά, με τον Εμβιλά και τον Αγκιμπού Καμαρά στον άξονα, δεξιά στην επίθεση ο Μασούρας, αριστερά ο Ροντρίγκες και ο Αραμπί σε θέση φορ. Ο Μαρτίνς επέλεξε να παρατάξει τον Ολυμπιακό με την ίδια ενδεκάδα που είχε ξεκινήσει τον αγώνα εναντίον της Άιντραχτ Φρανκφούρτης στο Καραϊσκάκης, στις 4 Νοεμβρίου.

Ο Ολυμπιακός στάθηκε τυχερός από το πρώτο σουτ της βραδιάς. Από κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Αγκιμπού Καμαρά έξω από την περιοχή και αυτός με δυνατό γυριστό σουτ (βάζοντας εξαιρετικά το κορμί του) στο πρώτο λεπτό έκανε το 0-1 με τον Στάνκοβιτς να μην μπορεί να αντιδράσει στο γάμα της εστίας του.

Η ΑΕΚ αμέσως αντέδρασε με πίεση, ο ΟΣΦΠ δεν έμεινε ψηλά και η Ενωση βρήκε γκολ άμεσα. Στο 15’ έγινε γέμισμα από δεξιά στην περιοχή από τα πόδια του Μάνταλου, ο Αραούχο βγαίνει στην πλάτη του Παπασταθόπουλου, πηδάει πολύ ψηλά και σε συνδυασμό με κακή αντίδραση του Βατσλίκ ισοφαρίζει σε 1-1 το ντέρμπι.

Στο 24’ ο Μασούρας από δεξιά εκτελεί φάουλ με πάσα ενώ όλοι περιμένουν γέμισμα, ο Λαλά σουτάρει με το δεξί έξω από την περιοχή, εκτίναξη του Στάνκοβιτς και κόρνερ για τον ΟΣΦΠ.

Η ΑΕΚ για τα επόμενα 10 λεπτά πίεσε πολύ τον Ολυμπιακό και δημιούργησε 2-3 επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία του Βατσλίκ, παρότι είχε σε κακή φόρμα Τσούμπερ και Γκαρσία και δεν μπορούσε να φτιάξει καθαρές φάσεις για γκολ. Ετσι, παρότι είχε τα ηνία του ματς στο 34’ ο Μασούρας έσπρωξε τον Βράνιες αλλά ο διαιτητής Βερίσιμο και ο Μαρτίνς στο VAR δεν το έδωσαν και στην κόντρα ο Λαλά έβγαλε τρομερή μπαλιά στον Αραμπί που ξέφυγε του Μισελέν και πλάσαρε τον Στάνκοβιτς για το 1-2.

Οι παίκτες της ΑΕΚ διαμαρτυρήθηκαν έντονα, αλλά η απόφαση δεν άλλαξε… Το αποτέλεσμα στο ημίχρονο δεν άλλαξε με την Ενωση να διαμαρτύρεται έντονα για την απόφαση του ρέφερι, ενώ ο Ολυμπιακός με ικανοποίηση έβλεπε με λίγες φάσεις και λιγότερη κατοχή να είναι 1-2 μπροστά.

Ο Γιαννίκης βλέποντας την ανυπαρξία του Λιβάι Γκαρσία δεξιά, έβαλε άμεσα τον Αμραμπατ στο β’ ημίχρονο. Στο 50’ ο Μοχαμάντι σουτάρει με το αριστερό έξω από την περιοχή και διαγώνια, η μπάλα άουτ χωρίς κίνδυνο για τον Βατσλίκ.

Η ΑΕΚ ανέβασε στροφές και ένταση απέναντι στην ομάδα του Πειραιά, όμως 2 λεπτά μετά ο ΟΣΦΠ αντέδρασε. Ο Μασούρας έκανε κίνηση από δεξιά παράλληλα με την περιοχή, σούταρε με το αριστερό, ο Στάνκοβιτς έπεσε αριστερά και απέκρουσε πολύ δύσκολα, κόρνερ.

Στο 67-33 η κατοχή στα 15 λεπτά του 2ου ημιχρόνου με τον Ολυμπιακό να περιμένει χαμηλά την ΑΕΚ, που όμως δυσκολεύεται να πατήσει περιοχή, παρότι ο Άμραμπατ είναι πιο δραστήριος από τον Λιβάι.

Στο 62’ ο Αμραμπατ μετά από προσπάθεια του Αραούχο σούταρε άουτ, ενώ στο 65’ μετά από δυνατό σουτ του Μαροκινού ο Βατσλίκ απέκρουσε με το πόδι. Ο Μαρτίνς βλέποντας την ομάδα του πίσω έβαλε τον Μπουχαλάκη αντί του Ονιεκούρου για να βοηθήσει στον άξονα.

Και στο 70’ η ΑΕΚ έκανε δώρο το 1-3… Ο Μοχαμάντι έκανε τραγικό λάθος σε γύρισμα, ο Ελ Αραμπί πετάχτηκε και έκλεψε την μπάλα, έκανε ντρίπλα στον Στάνκοβιτς και εν συνεχεία πλάσαρε για το 1-3 που… πάγωσε το ΟΑΚΑ.

Ο Γιαννίκης αντέδρασε με τριπλή αλλαγή, βάζοντας Ανσαριφάρντ, Χατζισαφί και Γέβτιτς αντί των Τσούμπερ, Σιμάνσκι και Μοχαμάντι. Και η ΑΕΚ βρήκε γκολ στο 79’ με τον τρομερό Αραούχο. Ο Ανσαριφάρντ σέντρα ιδανικά για τον Αραούχο που έκανε το 2-3 με εντυπωσιακό γυριστό απέναντι στον Παπασταθόπουλο και τον Βατσλίκ.

Στο 82’ αντεπίθεση του Ολυμπιακού με τον Αγκιμπού Καμαρά από δεξιά, βγάζει υπέροχη χαμηλή μπαλιά, ο Μασούρας μόνος του κι έξω από την περιοχή από διαγώνια θέση στέλνει την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτυών. Αυτό έδωσε ώθηση στην εξέδρα και στον κόσμο που βοήθησε, αλλά η ΑΕΚ μέχρι το τέλος δεν έφτιαξε άλλη μεγάλη φάση. Και αυτό διότι ο Ολυμπιακός με το σχέδιο και τις αλλαγές του Μαρτίνς, κράτησε την γηπεδούχο μακριά. Έτσι το 2-3 έμεινε μέχρι το τέλος σε ένα πολύ χορταστικό ντέρμπι στο ΟΑΚΑ, το οποίο έστειλε τον Ολυμπιακό στο +6!

ΑΕΚ-Ολυμπιακός: Η καρτέλα του αγώνα

MVP

Γιουσέφ Ελ Αραμπί: Ο Μαροκινός φορ του Ολυμπιακού εκμεταλλεύτηκε κάθε κενό και λάθος της ΑΕΚ και σκόραρε σε καίρια σημεία. Στο 35’ ο Αραμπί πήρε την μπαλιά του Λαλά και έκανε το 1-2, ενώ στο 70’ πετάχτηκε εκεί που δεν τον περίμενε κανείς και έκλεψε την μπάλα για το 1-3. Έφτιαξε μάλιστα και φάσεις για γκολ συμπαικτών του εν συνεχεία.

UP

Σέρχιο Αραούχο: Παρότι ανέτοιμος, παρότι είχε χάσει πολλές προπονήσεις κράτησε ζωντανή την ΑΕΚ στο ματς όπως μπορούσε. Και σκόραρε δύο τρομερά γκολ. Κέρδισε κατά κράτος τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο και τον Βατσλίκ που είχαν άσχημο βράδυ απόψε στο ΟΑΚΑ.

DOWN

Στίβεν Τσούμπερ: Αφαντος μαζί με τον Λιβάι Γκαρσία. Η ΑΕΚ έπαιζε χωρίς άκρα στο ματς μέχρι να μπει στο ημίχρονο ο Αμραμπατ. Απογοήτευση για ακόμη ένα ματς ο Ελβετός.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

Φάμπιο Βερίσιμο: Πολλά παράπονα της ΑΕΚ από τον Πορτογάλο ρέφερι, όχι και από τον Ολυμπιακό. Η Ενωση διαμαρτύρεται βεβαίως για το σπρώξιμο του Μασούρα στον Βράνιες στο 34’ που αντί για πέναλτι εξελίχθηκε στο 1-2 του Ελ Αραμπί. Η Ενωση διαμαρτύρεται και για κίτρινες που δεν έδωσε σε παίκτες του ΟΣΦΠ.

ΓΚΟΛ: 15’, 79’ Αραούχο – 1’ Α.Καμαρά, 35’, 70’ Αραμπί

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 86’ Αμραμπατ – 76’ Εμβιλά

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΑΕΚ (Α. Γιαννίκης, 4-2-3-1): Στάνκοβιτς, Μισελέν, Βράνιες, Μήτογλου, Μοχαμάντι (74’ Χατζισαφί), Σιμόες (87’ Λε Ταλέκ), Σιμάνσκι (74’ Γέβτιτς), Τσούμπερ (74’ Ανσαριφάρντ), Μάνταλος, Γκαρσία (46’ Αμραμπατ), Αραούχο

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς, 4-2-3-1): Βάτσλικ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά. Μ. Καμαρά (87’ Μπα), Μασούρας (84’ Λόπες), Α. Καμαρά, Ονιεκούρου (68’ Μπουχαλάκης), Ελ Αραμπί (84’ Τικίνιο)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ – Ολυμπιακός 2-3: Αντε πιάστε τον!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Αλέξανδρος Χρηστάκος

Με μια μπάλα στο χέρι από μικρός. Κάποια στιγμή ξεκίνησε ερασιτεχνική καριέρα ποδοσφαιριστή στα χωμάτινα γήπεδα! Παράλληλα του άρεσε και να γράφει, γι' αυτά που ζούσε εντός των γραμμών. Γι' αυτό και σπούδασε δημοσιογραφία. Έκανε τα πρώτα βήματα στον Πρωταθλητή (1997-2011). Δούλεψε σε αθλητικά σάιτ Ολυμπιακών αποχρώσεων. Εν συνεχεία πέρασε από τη SportDay (2015-2017) και τώρα στο Sportime (από το 2017). Πλέον η μπάλα έφυγε για τα καλά από τα πόδια και είναι... στο γραπτό!