ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 0-0: «Κόλλησαν» και… έμπλεξαν!

Σε ένα ντέρμπι χωρίς ιδιαίτερες δάφνες ποιότητας «κιτρινόμαυροι» και «πράσινοι», φοβήθηκαν ο ένας τον άλλον και αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα

Ντέρμπι ήταν μόνο από άποψη έντασης. Σε μια αναμέτρηση με σκληρά μαρκαρίσματα, ελάχιστες φάσεις και αρκετό εκνευρισμό, ΑΕΚ και Παναθηναϊκός έμειναν ισόπαλοι χωρίς τέρματα (0-0), στο ΟΑΚΑ, χάνοντας έδαφος για τους στόχους που είχε θέσει ο καθένας.

Δείτε το Live του αγώνα

Με σαφή διάθεση να αναλάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων ξεκίνησε η ΑΕΚ. Οι παίκτες του Χιμένεθ διατηρούσαν την κατοχή της μπάλας, απειλώντας κυρίως από τα αριστερά και με στατικές φάσεις.

Ο Παναθηναϊκό, με διάταξη σε 3-5-2, έκλεινε καλά τους χώρους και όποτε του δινόταν η ευκαιρία, «χτυπούσε» από τα άκρα.

Στο 10ο λεπτό, Ο Γιόχανσον έφυγε από δεξιά, έπεσε στην περιοχή μετά από επαφή χαμηλά με τον Μπακάκη, αλλά ο Τομπίας Βέλτς έδωσε συνέχεια.

Η πιο σημαντική στιγμή για την Ένωση σε ροή αγώνα ήρθε λίγο αργότερα (16΄). Από τα αριστερά, ο Μπογέ έκανε το γύρισμα στο ύψος του πέναλτι, αλλά ο ανενόχλητος Πόνσε αστόχησε χαρακτηριστικά.

Ωστόσο, τη μεγάλη ευκαιρία στο πρώτο μέρος την είχε το «τριφύλλι». Παναθηναϊκός (24΄). Ο Δώνης με ψιλοκρεμαστή μπαλιά έβγαλε τον Μακέντα απέναντι από τον Μπάρκα, ο Ιταλός θέλησε να τελειώσει με τον ίδιο τρόπο, αλλά το πλασέ πέρασε άουτ.

Οι «πράσινοι» απείλησαν ξανά προς το τέλος του ημιχρόνου με ένα σουτ του Κάτσε (40΄) εκτός περιοχής που πέρασε εκτός.

Αναγκαστική ο Τσιγκρίνσκι

Ο Χιμένεθ αναγκάστηκε να ρίξει τον Τσόσιτς στο ματς πριν την ανάπαυλα, μιας και ο Ντμίτρο Τσιγκρίνσκι αισθάνθηκε ενοχλήσεις (είχε επανέλθει από τραυματισμό πριν μια εβδομάδα) και αντικαταστάθηκε.

Κερδισμένος των πρώτων 45 λεπτών πάντως, ήταν ο Παναθηναϊκός, ο οποίος είχε σαφώς πιο μελετημένη και σωστή αντιμετώπιση στο ντέρμπι, που είχε εξαιρετικά νωχελικό ρυθμό.

Ο καθένας την ευκαιρία του

Η Ένωση θέλησε να μπει δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Σιμόες να αστοχεί με το κεφάλι από τη μικρή περιοχή (48΄).

Η ευκαιρία του Πόνσε (52΄) «ζέστανε» τον κόσμο που βρέθηκε στο ΟΑΚΑ, αλλά το ίδιο και τον Διούδη που απέκρουσε το σουτ του Αργεντίνου.

Παράλληλα, μέσα σε τέσσερα λεπτά, ο Βελτς μοίρασε τέσσερις κάρτες, καθώς στον αγωνιστικό χώρο γίνονταν ιδιαίτερα σκληρά μαρκαρίσματα.

Ο Χιμένεθ έριξε στο παιχνίδι και τον Κρίστιτσιτς για να δώσει λύση στο θέμα της δημιουργίας, με τον Δώνη από την άλλη να βλέπει την ομάδα του να κρατάει χωρίς προβλήματα το μηδέν στην άμυνα.

Στο 74ο λεπτό, οι γηπεδούχοι άγγιξαν το γκολ. Ο Λιβάια έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στο σώμα του Κουλιμπαλί και πέρασε βασανιστικά δίπλα από την εστία του Διούδη.

Αυτή ήταν και η μοναδική μεγάλη φάση που δημιούργησε από… σπόντα η ομάδα του Χιμένεθ. Ο κόσμος το είχε διαπιστώσει από αρκετά νωρίς και άρχισε να φωνάζει επιτακτικά “ΑΕΚ, ΑΕΚ παίξε μπάλα ΑΕΚ”, ζητώντας γκολ.

Στο 87΄, ήταν η σειρά των “πράσινων” να φλερτάρουν με ένα τέρμα. Ο Κάτσε εκτέλεσε το φάουλ, ο Κουρμπέλης έπιασε στην κίνηση την κεφαλιά, αλλά η μπάλα δεν κατέληξε στα δίχτυα του Μπάρκα.

Με μια χαμένη ευκαιρία για την καθεμία, ο Τομπίας Βέλτς σφύριξε τη λήξη του ντέρμπι, το οποίο βρήκε τις δύο ομάδες να μην ικανοποιούνται από τον βαθμό της ισοπαλίας.

Ο Παναθηναϊκός έχασε έδαφος για να πιάσει τον Άρη στο κυνήγι της πέμπτης θέσης. Πιο ζημιώμενη η ΑΕΚ, η οποία πλέον κινδυνεύει να χάσει και την τρίτη θέση της βαθμολογίας, αν ο Ατρόμητος νικήσει αυτή την αγωνιστική.

MVP: Σε παιχνίδι όπου δεν είχε ξεκάθαρα κάποιον κορυφαίο ποδοσφαιριστή, ο Ματίας Γιόχανσον βοήθησε αρκετά στο ανασταλτικό κομμάτι τον Παναθηναϊκό, ενώ έκανε και ανεβάσματα. Επίσης έτρεξε με διαφορά περισσότερο από κάθε άλλον από τους 22 παίκτες.

UP: Πολύ καλό ματς πραγματοποίησε η τριάδα των αμυντικών χαφ του Παναθηναϊκού, με τον Δημήτρη Κουρμπέλη να ξεχωρίζει για τις καλές μεταβιβάσεις και την ψυχραιμία του. Από πλευράς ΑΕΚ, ο Τάσος Μπακασέτας προσπαθούσε να δημιουργήσει για την ομάδα του, αλλά μάταια.

DOWN: Κακή εμφάνιση δύσκολα μπορεί να βρείς από τους φιλοξενούμενους. Η Ένωση, η οποία είχε τον άτυπο τίτλο του φαβορί, είδε σημαντικές μονάδες όπως οι Λιβάια και Γκάλο να έχουν… κρυφτεί. Παράλληλα, ο Μανόλο Χιμένεθ πιάστηκε… αδιάβαστος από το πλάνο του Δώνη.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Θα μπορούσε να είχε και καλύτερη διαιτησία ο Γερμανός Τομπίας Βελτς. Η φάση του 10ου λεπτού και η επαφή εντός περιοχής στον Γιόχανσον (φεύγει από ελεγχόμενη θέση οφσάιντ) ερμηνεύτηκε ως μη πέναλτι (οριακή φάση) από τον έμπειρο διαιτητή, ο οποίος στη συνέχεια επιστράτευσε τις κάρτες για να  ελέγξει το παιχνίδι.

ΓΚΟΛ: –

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 54΄ Πόνσε/ 55΄ Άλτμαν,  57΄ Γιόχανσον,  58΄ Β. Οικονόμου, 90+1 Χατζηθεοδωρίδης

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

ΑΕΚ (Μ. Χιμένεθ): Μπάρκας, Μπακάκης, Τσιγκρίνσκι (45΄ Τσόσιτς), Μ. Οικονόμου, Γκάλο, Άλεφ, Γαλανόπουλος (70΄ Άλεφ), Μπογέ (59΄ Κρίστιστιτς), Μπακασέτας, Λιβάια, Πόνσε

Παναθηναϊκός (Γ. Δώνης): Διούδης, Κουλιμπαλί, Κολοβέτσιος, Β. Οικονόμου, Γιόχανσον, Ινσούα, Κουρμπέλης, Κάτσε, Χ. Δώνης (90΄ Χατζηθεοδωρίδης), Άλτμαν (66΄ Καμπετσής), Μακέντα (90΄Εμμανουηλίδης).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 0-0: «Κόλλησαν» και… έμπλεξαν!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.