ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 1-0: Με το… χτύπημα του Αραούχο!

ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 1-0 με την γκολάρα του Σέρχιο Αραούχο στο Ολυμπιακό Στάδιο και την Ενωση να παίρνει νίκη ξανά σε ντέρμπι μετά την Πρωταπριλιά του 2018.

Η Ενωση έπαιξε… ιταλικά σε ένα μέτριο βράδυ της, ο ΠΑΟ με τις πολλές αλλαγές στην 11αδα είχε κατοχή και όρεξη, αλλά καθόλου φάσεις για γκολ. Και έτσι το… χτύπημα του Σέρχιο Αραούχο έμελλε να κάνει τη διαφορά στο αποψινό ντέρμπι. Ετσι, η ΑΕΚ πήρε τους τρεις βαθμούς και ξέφυγε στους 7 από τον ΠΑΟ.

Ο Παναθηναϊκός έφτιαξε… μηδέν φάσεις και απείλησε μόνο με σουτ εκτός περιοχής, απέναντι στον σταθερό Μπάρκα. Αντιθέτως, η Ενωση πολύ έξυπνα απείλησε στο α΄ημίχρονο όταν είχε χώρους, αλλά στο β’ ημίχρονο έδωσε ανεξήγητα πολύ χώρο, ο ΠΑΟ έφτασε μέχρι και 76% κατοχή, αλλά δίχως να μπορεί να το εκμεταλλευτεί.

Και έτσι η ΑΕΚ πολύ έξυπνα και… ιταλικά κέρδισε 1-0 τον αντίπαλο της και πανηγύρισε νίκη σε ντέρμπι μετά από περίπου 22 μήνες.

Το LIVE του αγώνα

Το ματς

Ο Μάσιμο Καρέρα ξεκίνησε με καθρέφτη απέναντι στον Γιώργο Δώνη. Έτσι επέλεξε 4-2-3-1, έχοντας και στο ζέσταμα αι απρόοπτο. Ο Τσιγκρίνσι ένιωσε ενοχλήσεις και αντικαταστάθηκε από τον Σβάρνα, με την ΑΕΚ να μην μπαίνει δυνατά στο ματς. Ο ΠΑΟ πολύ έξυπνα κράτησε μπάλα, αναπτύχθηκε από πίσω με την Ενωση να τον περιμένει. Όμως πολύ νωρίς στο 8’ ο Σέρχιο Αραούχο φώναξε ότι… επέστρεψε. Χρειάστηκε μόλις μισό μέτρο απόσταση από τον Πούγγουρα, πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή και με άπιαστο αριστερό φαλτσαριστό σουτ έστειλε την μπάλα να «γλύψει» το δεξί δοκάρι του Διούδη και να καταλήξει στα δίχτυα. Το γκολ αυτό έκανε τη διαφορά, διότι η ΑΕΚ συνέχισε να δίνει χώρο και κατοχή μπάλας στον ΠΑΟ που όμως αδυνατούσε να απειλήσει με οργανωμένη επίθεση και ότι έκανε ήταν με σουτ από τον άξονα που τέσταραν τη ετοιμότητα του σταθερού Μπάρκα. Η ΑΕΚ από δεξιά έφερε 2-3 φορές την μπάλα στην περιοχή, αλλά δεν ήταν αποτελεσματική.

Ετσι το ημίχρονο έληξε με την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ, αλλά δίχως να εντυπωσιάζει και τον ΠΑΟ που είχε πολλές αλλαγές και μια εντελώς καινούργια ενδεκάδα να είναι ακόμη μέσα στο παιχνίδι.

Ο ΠΑΟ κατοχή, η ΑΕΚ τη νίκη

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα και ο ΠΑΟ πιο νωχελικά, με τον Δώνη δέκα λεπτά μετά να ρίχνει στην μάχη Μακέντα-Ζαχίντ για να βάλει ποιότητα στην μεσοεπιθετική γραμμή του και να απειλήσει για την ισοφάριση. Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν εμφανέστατα πρόβλημα στην κυκλοφορία της μπάλας και τις απειλές από τα άκρα, αλλά ο Μάσιμο Καρέρα δεν επενέβαινε στο ματς. Ο ΠΑΟ είχε πάρει την κατοχή και στο β’ ημίχρονο, σε επίπεδα του 75% και άνω. Τελικά ο Δώνης στο 65’ έριξε και τον Ναγκί για τα άκρα, με τον Καρέρα να απαντά λίγη ώρα μετά με τον Αλμπάνη και να βάζει τον Σιμάνσκι στο «6» και να αλλάζει τον σχηματισμό σε 4-3-3. Η Ενωση μετά την αλλαγή του σχηματισμού βελτιώθηκε αμυντικά, με τον Ιταλό κόουτς να ρίχνει και τον Κλωναρίδη στην θέση του κουρασμένου Αραούχο για φρέσκα πόδια στην επίθεση και στο πρέσινγκ. Στα τελευταία λεπτά ο Καρέρα έβαλε και τρίτο στόπερ και μετέτρεψε το σύστημα σε 3-5-2. Και κάπου εκεί τελείωσε το ματς με την ΑΕΚ να κερδίζει το πρώτο ντέρμπι της μετά το Απρίλιο του 2018.

ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 1-0

ΑΕΚ (Μ. Καρέρα, 4-2-3-1): Μπάρκας, Μπακάκης, Βράνιες, Σβάρνας, Λόπες, Κρίστισιτς, Σιμάνσκι, Βέρντε (68’ Αλμπάνης), Μάνταλος, Λιβάγια (85’ Οικονόμου), Αραούχο (77’ Κλωναρίδης)

Παναθηναϊκός (Γ. Δώνης, 4-2-3-1): Διούδης, Γιόχανσον, Σέκενφελντ, Πούγγουρας, Χατζηθεοδωρίδης, Δώνης, Ανουάρ, Χατζηγιοβάννης (65’ Νάγκι), Μπουζούκης (59’ Ζαχίντ), Μπεκ, Καμπετσής (59’ Μακέντα)

MVP: Ο Σέρχιο Αραούχο δεν έπιασε μεγάλη απόδοση. Αλλά χτύπησε όταν έπρεπε. Η κίνηση του και η εκτέλεση στο 8’ άλλαξε τα δεδομένα και την εξέλιξη του ματς. Ο Αργεντίνος με άπιαστη εκτέλεση έστειλε την μπάλα εκεί που δεν μπορούσε να φτάσει ο Διούδης. Το γκολ του έκρινε το ντέρμπι και γενικότερα βοήθησε πάρα πολύ και στο πρέσινγκ όσο είχε δυνάμεις.

UP: Ο Στράτος Σβάρνας έκανε ένα αλάνθαστο ματς. Παρότι δεν έκανε προθέρμανση και κλήθηκε στο παρά… πέντε να μπει και να αντικαταστήσει τον Τσιγκρίνσκι στα στόπερ. Δεν έχασε μονομαχία και φάση από τους αντιπάλους του, ενώ ανέλαβε και την ευθύνη των στημένων από την άμυνα, όπως και τις βαθιές μπαλιές.

DOWN: Ο Καμπετσής του ΠΑΟ είχε την ευκαιρία απόντος του Μακέντα να μπει σε ένα ντέρμπι και να δείξει τις δυνατότητες του. Αντιθέτως δεν το έκανε και δεν βοήθησε την ομάδα του σε κανένα σημείο του ματς.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Γιόβιτς από την Κροατία με την βοήθεια του VAR δεν έκανε τα μεγάλα λάθη. Αλλά στον πειθαρχικό τομέα, σε φάουλ και κίτρινες έχασε σημαντικές φάσεις και στην ΑΕΚ δικαιούνται να έχουν κάποια παράπονα. Έστω και μικρά.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 1-0: Με το… χτύπημα του Αραούχο!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Τάσος Καπετανάκος

Ρεπορτάζ ΑΕΚ από το 2004. Λίγο καιρό μετά την «ανάσταση» της με τον Ντέμη μπροστάρη. Εκτοτε έχουμε ζήσει μαζί της τα πάντα. Τίτλους, διακρίσεις στην Ευρώπη και στην Ελλάδα, ταξίδια στο εξωτερικό, υποβιβασμό, χωράφια στην Γ’ εθνική, ταξίδι μέχρι και τη… Νάξο με 8-9 μποφόρ και μετά την μεγάλη επιστροφή με Μελισσανίδη. Στα ΜΜΕ έχουμε «γράψει» αρκετά χιλιόμετρα και κάτι εκατομμύρια σε λέξεις («ΩΡΑ» σε 3-4 διαφορετικές version της, «Score», «Livesport», «Δικέφαλος» σε χαρτί και internet, enwsi.gr, aek365.gr, iefimerida.gr, coppa.gr). Κατά βάση ποδόσφαιρο και εκεί μείναμε στα πρώτα και δεύτερα άντα μας, αλλά κάναμε και πέρασμα νωρίτερα από το μπάσκετ και το χάντμπολ της ΑΕΚ. «Δημοσιογράφος» λέει ο τιμητικός τίτλος. Ρεπόρτερ πέντε ηπείρων και επτά θαλασσών θα προτιμούσα εγώ. Και συνεχίζουμε...