ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 1-1: Ο Λιβάι την κρατά… Ευρωπαία!

Ο Λιβάι Γκαρσία ισοφάρισε στο 92' για την ΑΕΚ σε 1-1 και κράτησε τη διαφορά στο +5 - Ο ΠΑΟ άνοιξε το σκορ και ισοφάρισε στο φινάλε η Ενωση

Ο Λιβάι Γκαρσία ισοφάρισε στο 92′ για την ΑΕΚ σε 1-1 και κράτησε τη διαφορά στο +5.

ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 1-1 απόψε στο ΟΑΚΑ με το γκολ του Φώτη Ιωαννίδη από το 36ο λεπτό και αυτό του Λιβάι Γκαρσία στο 92′!

Ετσι, μετά από αυτή την ισοπαλία η ΑΕΚ κράτησε τη διαφορά από τον ΠΑΟ στο +5 και έμεινε… Ευρωπαία!

Οι παίκτες του Μανόλο Χιμένεθ έχασαν πολλές ευκαιρίες για να σκοράρουν, είχαν πολλά κόρνερ και μεγάλη κατοχή, αλλά κατάφεραν να ισοφαρίσουν στις τελευταίες φάσεις του ματς.

Ο Λιβάι Γκαρσία ήταν αυτός που με γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα ισοφάρισε για την ομάδα του και της έδωσε το δικαίωμα να φύγει από τον αγωνιστικό χώρο του ΟΑΚΑ με έναν βαθμό που μπορεί να αποδειχθεί πολύτιμος.

Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη, ιδίως στο δεύτερο 45λεπτο, όπου απείλησε, πίεσε, έφτιαξε πολλές τελικές αλλά δεν κατάφερε να βρει νωρίτερα το γκολ που έψαχνε και θα της έδινε το δικαίωμα ακόμα και για να κάνει την ανατροπή. Με βάση την εικόνα της ίσως να ήταν αυτή που δικαιούνταν τη νίκη στο παιχνίδι του ΟΑΚΑ.

Είναι χαρακτηριστικό πως η ΑΕΚ ολοκλήρωσε το ματς με είκοσι τελικές, οι πέντε στην εστία του Διούδη την ώρα που ο Παναθηναϊκός είχε μόλις τέσσερις…

To LIVE του αγώνα

Το ματς

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πιο δυνατά το ντέρμπι με το 4-2-3-1 και από αριστερά έφτιαξε δύο φάσεις νωρίς, αλλά Ολιβέιρα και Αλμπάνης δεν απείλησαν όπως θα έπρεπε. Ο ΠΑΟ απάντησε με κεφαλιά του Καρλίτος που απέκρουσε ο Τσιντώτας στο 8’, ενώ στο 15’ ο Μάνταλος είχε πολύ καλή εκτέλεση φάουλ που έφυγε κόρνερ.

Ο ΠΑΟ όσο περνούσε η ώρα ισορροπούσε το ματς και ανέβαινε μέτρα, ενώ η ΑΕΚ μπλόκαρε μεσοεπιθετικά και δεν έβρισκε χώρους. Στο 35’ η Ενωση άλλαξε φορ με τον Ολιβέιρα να βγαίνει με αναγκαστικά και να τον αντικαθιστά ο Ανσαριφάρντ. Και τελικά στο 35’ ο ΠΑΟ έφτασε στο γκολ. Από λάθος πάσα του Ανσαριφάρντ, ο Καρλίτος βγήκε δεξιά, έκανε την σέντρα, η μπάλα κόντραρε και με κεφαλιά σχεδόν μόνος του ο Ιωαννίδης από κοντά άνοιξε το σκορ. Eτσι, ο Παναθηναϊκός σε ένα ακόμη παιχνίδι στα πλέι οφ πήγε στην ανάπαυλα μπροστά στο σκορ. Το ίδιο έγινε κόντρα σε ΠΑΟΚ, Άρη και απόψε. Μάλιστα, οι παίκτες του Λάζλο Μπόλονι πέτυχαν γκολ στη δεύτερη τελική τους δείχνοντας σε ένα ακόμη παιχνίδι εξαιρετική αποτελεσματικότητα. Από την άλλη η ΑΕΚ αν και είχε ελαφρά υπεροχή στην αναμέτρηση δεν μπόρεσε να απειλήσει την εστία του Διούδη για να σκοράρει.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς αλλαγές από Χιμένεθ-Μπόλονι. Στο 48’ η ΑΕΚ απείλησε με το καλό σουτ του Βασιλαντωνόπουλος, όμως ο Διούδης στάθηκε τυχερός και μπλόκαρε. Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο δεύτερο μέρος. Πίεσε, απειλούσε με σουτ κυρίως από τον Γαλανόπουλο, έκανε ευκαιρίες και προσπάθησε να βρει γκολ νωρίς. Στο 65’ ο Χίγκλερ έδωσε πέναλτι στην φάση του Σάντσες με τον Ανσαριφάρντ, αλλά πήρε πίσω την απόφαση του με το VAR δίνοντας φάουλ καθώς ήταν εκτός περιοχής.

Ο Χιμένεθ έβαλε τον Κρίστιτσιτς αμέσως και ο Μπόλονι τους Αγιούμπ και Μακέντα. Η Ενωση ενέτεινε την πίεση της στην εστία του Διούδη και κέρδιζε συνεχώς κόρνερ, ενώ είχε μεγάλα ποσοστά κατοχής. Στο 82’ ο Ανσαριφάρντ και στο 84’ ο Γκαρσία έχασαν μεγάλες ευκαιρίες για την ισοφάριση με τις τελικές της ΑΕΚ να φτάνουν σε διψήφιο αριθμό. Τελικά την λύση για την Ενωση έδωσε στο 92’ ο Λιβάι Γκαρσία. Σέντρα του Μαχαίρα από τα δεξιά με τον Λιβάι Γκαρσία να τρυπάει την άμυνα του Παναθηναϊκού και να σκοράρει ισοφαρίζοντας το σκορ για την ΑΕΚ. Ένα γκολ… χρυσάφι για την Ενωση που κράτησε τη διαφορά στο +5.

ΑΕΚ-Παναθηναϊκός: Η καρτέλα του αγώνα

Γκολ: 92’ Λιβάι Γκαρσία – 36’ Ιωαννίδης

Κίτρινες: 16’ Αλμπάνης, 40’ Τσιγκρίνσκι, 61’ Μάνταλος, 63’ Λόπες – 14’ Βιγιαφάνες, 65’ Σανκαρέ, 67’ Σάντσες, 79’ Αγιούμπ, 93’ Διούδης

ΑΕΚ (Μ. Χιμένεθ, 4-2-3-1): Τσιντώτας, Βασιλαντωνόπουλος, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Σιμάνσκι (70’ Κρίστισιτς), Γαλανόπουλος (79’ Κοσίδης), Γκαρσία, Μάνταλος, Αλμπάνης (79’ Μαχαίρας), Ολιβέιρα (35’ Ανσαριφάρντ)

Παναθηναϊκός (Λ. Μπόλονι, 4-3-3): Διούδης, Σάντσες, Πούγγουρας, Βέλεθ, Χουάνκαρ, Νιας, Σανκαρέ (69’ Αγιούμπ), Αλεξανδρόπουλος, Ιωαννίδης (90’ Ενγκμπαγκοτό), Βιγιαφάνες, Καρλίτος (70’ Μακέντα)

MVP

Λιβάι Γκαρσία

Ο άνθρωπος που… λύτρωσε την ΑΕΚ και την κράτησε στο +5. Ο Γκαρσία έκανε από δεξιά πολλές ενέργειες, κατέθεσε και την ψυχή του και στο φινάλε ήταν ο παίκτης που έχασε την μεγάλη ευκαιρία αλλά λίγα λεπτά μετά ισοφάρισε με το χρυσό γκολ.

UP

Φραν Βέλεθ

Μεγάλο ματς από τον Ισπανό αμυντικό του ΠΑΟ. Ο Βέλεθ σε πολλές φάσεις έπαιζε μόνος του την επίθεση της ΑΕΚ και είχε καίριες επεμβάσεις. Προφανώς και δεν μπορούσε να κάνει τα… πάντα, αλλά ήταν ο καλύτερος του ΠΑΟ.

DOWN

Χρήστος Αλμπάνης

Σε πολύ κακό βράδυ ο εξτρέμ της ΑΕΚ. Σπατάλησε στο παιχνίδι πολλές ενέργειες, δεν είχε καθαρό μυαλό και τελικά ξόδεψε πολλές καλές φάσεις των «κιτρινόμαυρων» απέναντι στην άμυνα του ΠΑΟ. Μεγάλη διαφορά με την είσοδο του Μαχαίρα.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

Ντένις Χίγκλερ (Ολλανδία)

Ο Ολλανδός δεν είχε καλό βράδυ στο ΟΑΚΑ. Πολλά παράπονα και από τους δύο. Έδωσε το πέναλτι και μετά το πήρε πίσω εις βάρος της ΑΕΚ, ενώ χάρισε πολλές κίτρινες και στο τέλος άφησε τις πολλές καθυστερήσεις των παικτών του ΠΑΟ και έδωσε μόλις 6 λεπτά έξτρα χρόνο.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 1-1: Ο Λιβάι την κρατά… Ευρωπαία!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Τάσος Καπετανάκος

Ρεπορτάζ ΑΕΚ από το 2004. Λίγο καιρό μετά την «ανάσταση» της με τον Ντέμη μπροστάρη. Εκτοτε έχουμε ζήσει μαζί της τα πάντα. Τίτλους, διακρίσεις στην Ευρώπη και στην Ελλάδα, ταξίδια στο εξωτερικό, υποβιβασμό, χωράφια στην Γ’ εθνική, ταξίδι μέχρι και τη… Νάξο με 8-9 μποφόρ και μετά την μεγάλη επιστροφή με Μελισσανίδη. Στα ΜΜΕ έχουμε «γράψει» αρκετά χιλιόμετρα και κάτι εκατομμύρια σε λέξεις («ΩΡΑ» σε 3-4 διαφορετικές version της, «Score», «Livesport», «Δικέφαλος» σε χαρτί και internet, enwsi.gr, aek365.gr, iefimerida.gr, coppa.gr). Κατά βάση ποδόσφαιρο και εκεί μείναμε στα πρώτα και δεύτερα άντα μας, αλλά κάναμε και πέρασμα νωρίτερα από το μπάσκετ και το χάντμπολ της ΑΕΚ. «Δημοσιογράφος» λέει ο τιμητικός τίτλος. Ρεπόρτερ πέντε ηπείρων και επτά θαλασσών θα προτιμούσα εγώ. Και συνεχίζουμε...