ΑΕΚ-Παναθηναϊκός – Βαρούχας: «Δεν πέρασε η μπάλα τη γραμμή»

Τι είπε ο Παναγιώτης Βαρούχας για τη φάση του 47ου λεπτού στο ΑΕΚ-Παναθηναϊκός

ΑΕΚ-Παναθηναϊκός: Μπόλικη συζήτηση σήκωσε η φάση του 47ου λεπτού του ντέρμπι του ΟΑΚΑ, για τη 12η αγωνιστική της Super League 1.

Η φάση έχει ως εξής:

Σέντραρε ο Κώτσιρας από δεξιά, ο Παλάσιος έκανε την πρώτη προσπάθεια, ο Στάνκοβιτς απέκρουσε, ο Αϊτόρ έσπρωξε την μπάλα, ο Στάνκοβιτς και ο Βράνιες τον σταμάτησαν, δεύτερη προσπάθεια ο Ισπανός με το γόνατο, η μπάλα πήγε στο πάνω μέρος του οριζόντιου δοκαριού και άουτ.

Στην πραγματικά σπάνια αυτή φάση, ο διαιτητής και το VAR έκριναν ότι η μπάλα δεν είχε περάσει τη γραμμή στην προσπάθεια του Παλάσιος.

Ιδού τι είπε ο Παναγιώτης Βαρούχας:

Ο πρώην διαιτητής, μιλώντας στην «Αθλητική Κυριακή», κλήθηκε να σχολιάσει τις επίμαχες φάσεις.

Αναφορικά με την προαναφερθείσα φάση, υποστήριξε ότι ορθώς δεν υπήρξε γκολ, διότι η μπάλα δεν είχε περάσει ολόκληρη.

Επίσης, όσον αφορά στα δύο ακυρωθέντα τέρματα του Στίβεν Τσούμπερ, ο πρώην διαιτητής επεσήμανε ότι πάρθηκε η σωστή απόφαση και στις δύο περιπτώσεις.

Τι έγινε στο ΑΕΚ-Παναθηναϊκός

Η ΑΕΚ κέρδισε επιτέλους ντέρμπι και το έκανε με 1-0 κόντρα στον Παναθηναϊκό χάρη στα γκολ του Νταμιάν Σιμάνσκι στο 2ο λεπτό.

Κράτησε με νύχια και με δόντια το προβάδισμα μέχρι τέλους, μειώνοντας ξανά στους 6 βαθμούς τη διαφορά από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Ο Παναθηναϊκός ήταν επιπόλαιος με την μπάλα στα πόδια και παρότι η ΑΕΚ του έδωσε χώρο και χρόνο και δεν τον αξιοποίησε.

Οι παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς πέταξαν στον κάλαθο των αχρήστων το πρώτο ημίχρονο και όταν τους δόθηκε η ευκαιρία να απειλήσουν στο δεύτερο, οι τελικές επιλογές τους δεν ήταν οι ενδεδειγμένες.

Κατά συνέπεια, ο Παναθηναϊκός παρέμεινε χωρίς νίκη σε ντέρμπι και έχασε πολύτιμο έδαφος στο πρωτάθλημα.