ΑΕΚ-Πανιώνιος 5-0: Πάρτι για χάρη του Καρέρα!

ΑΕΚ-Πανιώνιος 5-0: Η ΑΕΚ απόψε ήταν... ΑΕΚ ξανά. Μετά από πολύ-πολύ καιρό. Και ισοπέδωσε τον αδύναμο Πανιώνιο μέσα στο Ολυμπιακό Στάδιο

ΑΕΚ-Πανιώνιος 5-0: Η ΑΕΚ απόψε ήταν… ΑΕΚ ξανά. Μετά από πολύ-πολύ καιρό.

Οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ βρήκαν ξανά κίνητρο και απέδειξαν τι έκαναν λάθος τόσο καιρό. Μπροστά στα μάτια του Μάσιμο Καρέρα έκαναν αυτό που έπρεπε επιθετικά. Και με τον Νέλσον Ολιβέιρα σε απίστευτη ημέρα μπροστά, κέρδισαν 5-0 τον Πανιώνιο. Ετσι, έκλεισε ιδανικά η θητεία το Νίκου Κωστένογλου που 3,5 μήνες προσπάθησε να σώσει ότι σώζεται στο ξεκίνημα μιας κάκιστης σεζόν.

Ο Νέλσον Ολιβέιρα έβαλε χατ τρικ απόψε, με τον Βέρντε να βάζει το τέταρτο με ένα υπέροχο φάουλ, ενώ ο Μάνταλος έκλεισε το σκορ.

Ο Πανιώνιος έπαιξε από ένα 5λεπτο στο ξεκίνημα κάθε ημιχρόνου και… τέλος. Αμυντικά η ΑΕΚ είχε προβλήματα ξανά.

Στους 21 βαθμούς ανέβηκε η ΑΕΚ, με τον Πανιώνιο να παραμένει προτελευταίος με 6.

Το ματς

Ο Πανιώνιος μπήκε δυνατά στα πρώτα λεπτά και ανησύχησε με την ταχύτητα του πολλές φορές την κιτρινόμαυρη άμυνα. Ωστόσο, η ΑΕΚ κατάφερε να κρατήσει και μετά πλησίασε με το Ολιβέιρα το γκολ. Το πρώτο ακυρώθηκε για οφσάιντ που φαινόταν να είναι στην ίδια γραμμή, αλλά στο 17’ ο Πορτογάλος με κλέψιμο και τελείωμα άνοιξε το σκορ και 10 λεπτά χτύπησε ξανά με προβολή μετά από σέντρα-σουτ του Μάνταλου. Έτσι στο 27’ η ΑΕΚ με σκορ 2-0 είχε ηρεμήσει και είχε δείξει τη διαφορά ποιότητας την με τον αντίπαλο. Η επιθετική ποιότητα με Λιβάια, Μάνταλο, Βέρντε και Ολιβέιρα είχε κάνει τη διαφορά απέναντι σε μια ομάδα που δεν μπορούσε να τους σταματήσει. Και μετά τα 2 γκολ η Ενωση έριξε ρυθμούς και μόνο με ατομικές προσπάθειες απειλούσε, μέχρι το τέλος το 45λεπτου.

Στο β’ ημίχρονο ξανά ο Πανιώνιος μπήκε δυνατά, αλλά ο Μπάρκας ήταν ξανά σταθερός όποτε χρειάστηκε. Οι γηπεδούχοι έδιναν χώρο στους αντιπάλους τους και έψαχναν την κόντρα. Με τέτοιο τρόπο βρήκαν το τρίτο γκολ στο 62ο λεπτό όταν ο Ολιβέιρα κέρδισε το πέναλτι από τον Ευαγγέλου, με τον Πορτογάλο να νικάει από τα έντεκα βήματα τον Μαλέρμπ για το 3-0, πετυχαίνοντας παράλληλα χατ-τρικ.

Το ματς και οι ελπίδες του Πανιωνίου για κάτι καλό, κάπου εκεί σταμάτησαν και οι παίκτες της ΑΕΚ έκαναν ότι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο. Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Βέρντε με πανέμορφη εκτέλεση φάουλ άφησε… άγαλμα τον πορτιέρε των φιλοξενούμενων για το 4-0, με τον Μάνταλο να διαμορφώνει στο φινάλε με τυχερό τρόπο το τελικό σκορ (5-0), χαρίζοντας σε κόσμο, διοίκηση και Καρέρα μπόλικα χαμόγελα.

Το LIVE του αγώνα

ΑΕΚ-Πανιώνιος 5-0

ΑΕΚ (Ν. Κωστένογλου, 4-2-3-1): Μπάρκας, Μπακάκης, Τσιγκρίνσκι, Οικονόμου, Χουλτ, Γαλανόπουλος, Κρίστισιτς (76’ Αλμπάνης), Βέρντε, Λιβάγια (72’ Σαμπανάτζοβιτς), Μάνταλος, Ολιβέιρα (79’ Γιακουμάκης)

Πανιώνιος (Ν. Παπαβασιλείου, 4-2-3-1): Μάλερμπ, Ευαγγέλου, Λυμπεράκης, Μασούρας (73′ Μιλόγεβιτς), Κόρμπος, Οικονομίδης (60’ Εμμανουηλίδης), Σταυρόπουλος, Παπαγεωργίου, Άρτσε, Παπανικολάου, Αραμπούλι (44’ Τσιλούλης)

Ο Κουτσιάυτης παρατήρησε με κίτρινη κάρτα τον Λιβάγια (62’), Παπανικολάου (76’), Ευαγγέλου (84’).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ-Πανιώνιος 5-0: Πάρτι για χάρη του Καρέρα!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Τάσος Καπετανάκος

Ρεπορτάζ ΑΕΚ από το 2004. Λίγο καιρό μετά την «ανάσταση» της με τον Ντέμη μπροστάρη. Εκτοτε έχουμε ζήσει μαζί της τα πάντα. Τίτλους, διακρίσεις στην Ευρώπη και στην Ελλάδα, ταξίδια στο εξωτερικό, υποβιβασμό, χωράφια στην Γ’ εθνική, ταξίδι μέχρι και τη… Νάξο με 8-9 μποφόρ και μετά την μεγάλη επιστροφή με Μελισσανίδη. Στα ΜΜΕ έχουμε «γράψει» αρκετά χιλιόμετρα και κάτι εκατομμύρια σε λέξεις («ΩΡΑ» σε 3-4 διαφορετικές version της, «Score», «Livesport», «Δικέφαλος» σε χαρτί και internet, enwsi.gr, aek365.gr, iefimerida.gr, coppa.gr). Κατά βάση ποδόσφαιρο και εκεί μείναμε στα πρώτα και δεύτερα άντα μας, αλλά κάναμε και πέρασμα νωρίτερα από το μπάσκετ και το χάντμπολ της ΑΕΚ. «Δημοσιογράφος» λέει ο τιμητικός τίτλος. Ρεπόρτερ πέντε ηπείρων και επτά θαλασσών θα προτιμούσα εγώ. Και συνεχίζουμε...