ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 1-1: Ματσάρα με άτυχους τους Θεσσαλονικείς!

ΑΕΚ και ΠΑΟΚ ήρθαν ισόπαλοι στο ΟΑΚΑ (1-1), με τους Θεσσαλονικείς να παίρνουν το… λιγότερο, που δικαιούνταν από το ματς με γκολ του Μουργκ στο 89′ και να απαντούν στο τέρμα του Ανσαριφάρντ στο 23′. Πολλές οι διαμαρτυρίες από τους φιλοξενούμενους, που ζητούν δύο πέναλτι και διαμαρτύρονται για το γκολ του Τζόλη, το οποίο ακυρώθηκε....

ΑΕΚ και ΠΑΟΚ ήρθαν ισόπαλοι στο ΟΑΚΑ (1-1), με τους Θεσσαλονικείς να παίρνουν το… λιγότερο, που δικαιούνταν από το ματς με γκολ του Μουργκ στο 89′ και να απαντούν στο τέρμα του Ανσαριφάρντ στο 23′. Πολλές οι διαμαρτυρίες από τους φιλοξενούμενους, που ζητούν δύο πέναλτι και διαμαρτύρονται για το γκολ του Τζόλη, το οποίο ακυρώθηκε. Έχασαν κλασική ευκαιρία με τους Σβιντέρσκι και Τσόλακ στα τελευταία δευτερόλεπτα για να πάρουν το τρίποντο.

Η ομάδα του Φερέιρα, που έπαιζε ουσιαστικά στο μισό γήπεδο την ΑΕΚ για μεγάλο διάστημα και είχε κατοχή της μπάλας, που έφτασε στο 70% στις αρχές του δευτέρου μέρους δεν είχε τη σωστή τελική ενέργεια για να βάλει τα γκολ.

Η Ένωση ήταν πιο ουσιαστική, σκόραρε πρώτη στη μοναδική (!) τελική της προσπάθεια στην αναμέτρηση αλλά στο τέλος κινδύνεψε να φύγει χωρίς βαθμό από το ματς.

Σε ένα ανοιχτό ματς στο ΟΑΚΑ ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με μεγάλη ένταση την πίεσή του και κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο στα πρώτα λεπτά του αγώνα.

Μόλις στο 9′ ο Τσόλακ απείλησε με σουτ μέσα από την μικρή περιοχή μετά από ατομική ενέργεια του Ζίβκοβιτς αλλά δεν κατάφερε να βρει εστία.

Στο 15′ μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα οι φιλοξενούμενοι είχαν τελική προσπάθεια με σουτ του Τζόλη, που μπλόκαρε ο Τσιντώτας και ζήτησαν πέναλτι σε χέρι του Σάχοφ σε εναέρια μονομαχία.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: ΑΕΚ – ΠΑΟΚ: Ζήτησαν δύο πέναλτι οι Θεσσαλονικείς!

Έξι λεπτά αργότερα ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς με μονοκόμματο σουτ έφτασε κοντά στο γκολ, όμως η ΑΕΚ ήταν αυτή, που άνοιξε το σκορ κόντρα στη ροή του αγώνα.

Στο 23ο λεπτό ο Ανσαριφάρντ εκμεταλλεύτηκε την εξαιρετική κάθετη πάσα του Τάνκοβιτς, βρέθηκε απέναντι στον Ζίβκο Ζίβκοβιτς και με δυνατό σουτ νίκησε τον Σέρβο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ!

Δύο λεπτά αργότερα, η ομάδα του Φερέιρα βρήκε δίχτυα μετά από ωραία κίνηση και εκτέλεση του Τζόλη αλλά το VAR ακύρωσε το τέρμα του 18χρονου άσου, υποδεικνύοντας χέρι στο κοντρόλ του επιθετικού του ΠΑΟΚ.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε χωρίς κάποια άλλη μεγάλη φάση, με τους Θεσσαλονικείς να πιέζουν αλλά να μην καταφέρνουν κάτι παραπάνω και το σύνολο του Καρέρα να εκμεταλλεύεται τη μοναδική τελική της προσπάθεια στο ματς.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο του αγώνα και η Ένωση επιχειρούσε να αμυνθεί.

Οι παίκτες του Φερέιρα είχαν κατοχή της μπάλας, που έφτανε το 70% αλλά αντιμετώπιζαν πρόβλημα στην τελική ενέργεια καθώς ο Τσόλακ δεν κατάφερε να ολοκληρώσει κάποια φάση.

Με το ρολόι να σημαδεύει σχεδόν το 70ο λεπτό ο προπονητής του ΠΑΟΚ έβαλε και τον Σβιντέρσκι στο ματς, τοποθετώντας δύο φορ περιοχής μαζί στην ενδεκάδα.

Στο 73′ η Ένωση έφτασε πολύ κοντά στο 2-0 μετά από εξαιρετική κούρσα του Αλμπάνη, ο οποίος έσπασε την μπάλα αλλά ο Ζίβκοβιτς επενέβη πριν ο Ολιβέιρα μπει με την μπάλα στα δίχτυα.

Αυτή ήταν ουσιαστικά η δεύτερη φάση της ΑΕΚ στο ματς μετά το γκολ, ωστόσο με τον τρόπο παιχνιδιού της έδειχνε να ελέγχει το σκορ.

Στο 77′ ο ΠΑΟΚ έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του στο δεύτερο ημίχρονο όταν ο Σβιντέρσκι εκτέλεσε μέσα από την περιοχή με το αριστερό αλλά έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.

Στο 87′ μετά από δημιουργία του Μουργκ ο Μπίσεσβαρ αστόχησε εξ επαφής αλλά ο Αυστριακός δεν συγχώρησε όταν βρέθηκε ο ίδιος απέναντι στον Τσιντώτα.

Με κεφαλιά στο 89′ ο Μουργκ ισοφάρισε για τον Δικέφαλο του Βορρά, ο οποίος έχασε κλασική ευκαιρία στο 90+6′ για να πάρει τη νίκη.

Η κάρτα του αγώνα

ΓΚΟΛ: 23′ Ανσαριφάρντ, 89′ Μουργκ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντεντελτσιάρου 40′, Κρστσιτς 45′, Σάκχοφ, Λιβάγια 84′ / Μιχαηλίδης 55′

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

MVP: Ο Μουργκ. Αυστριακός στο ντεμπούτο του με τον ΠΑΟΚ μπήκε στο ματς σκόραρε και με 2-3 κινήσεις του έδειξε την κλάση του.

UP: Ο Τσιντώτας. Ο Έλληνας τερματοφύλακας κράτησε όρθια την ΑΕΚ στην τελευταία φάση του αγώνα και ουσιαστικά χάρισε τον βαθμό στην ομάδα του.

DOWN: Ο Τσόλακ. Παρά το γεγονός πως βρέθηκε αρκετές φορές μέσα στην περιοχή, ο βασικός φορ του ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να βρει δίχτυα…

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Ο ΠΑΟΚ ζητάει δύο πέναλτι. Στη φάση του Σάχοφ η μπάλα βρίσκει στο χέρι του Ουκρανού. Στο γκολ του Τζόλη η φάση είναι πολύ οριακή, με τον Στίλερ να έχει αρκετά προβλήματα στο ματς.

ΑΕΚ: Τσιντώντας, Τσιγκρίνσκι, Χνιντ, Νεντελτσιάρου, Παουλίνιο (Βασιλαντωνόπουλος 70′), Κρίστιτσιτς, Σακχόφ, Μιτάι (Λόπεζ 46′), Τάνκοβιτς (Αλμπάνης 60′, Σαμπανάζοβιτς 80′)), Ανσαριφάρντ (Ολιβέιρα 60′), Λιβάγια.

ΠΑΟΚ: Ζ. Ζίβκοβιτς, Μιχαηλίδης (Μουργκ 81′), Βαρέλα, Ίνγκασον, Γιαννούλης, Μάτος (Ουαγκέ 68′), Εσίτι (Νινούα 58′), Σβαμπ, Τζόλης (Σφιντέρσκι 68′), Α. Ζίβκοβιτς (Μπίσεσβαρ 81′), Τσόλακ.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 1-1: Ματσάρα με άτυχους τους Θεσσαλονικείς!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.