ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 1-2: Της κάνει πλάκα!

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε ξανά την ΑΕΚ (1-2), για 4η σερί φορά φέτος, και πλέον «σφράγισε» το «εισιτήριο» για την Ευρώπη την επόμενη σεζόν.

ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 1-2 με την Ενωση να πετά ακόμη μία ευκαιρία στο αποψινό ματς και η διαφορά της πλέον με τον ΠΑΟ να είναι στους 3 βαθμούς. Ετσι, όλα θα… παιχτούν στο όριο, στο μεταξύ τους ντέρμπι την Κυριακή στην Λεωφόρο για το τελευταίο ελληνικό ευρωπαϊκό «εισιτήριο» για το Conference League.

Ο ΠΑΟΚ… χτύπησε με την έναρξη του β’ ημιχρόνου, όταν ο Πάμπλο Γκαρσία έβαλε μέσα τον Αμρ Ουάρντα και αυτός έφτιαξε τις φάσεις για το γκολ και το πέναλτι του Κρμέντσικ. Ο Τσέχος έκανε το 0-1 και ο Σβαμπ το 0-2 σε διάστημα 4 λεπτών (47′-50′). Και εκεί τελείωσε το ματς, αφού οι «κιτρινόμαυροι» δεν είχαν λύσεις… Η Ενωση μείωσε με πέναλτι στο 91′ και σκόρερ τον Τάνκοβιτς.

Η ΑΕΚ πλέον ρισκάρει σοβαρά με την ευρωπαϊκή προοπτική της, ενώ οι Θεσσαλονικείς είναι στο +9 από τους «πράσινους» τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε και «κλείδωσαν» την Ευρώπη μέσω του πρωταθλήματος.

Το LIVE του αγώνα

Το ματς

Και σε αυτό το ματς, όπως και στην ρεβάνς του Κυπέλλου στην Τούμπα, Χιμένεθ και Γκαρσία επέλεξαν ξανά 3-5-2 και 3-4-3 αντίστοιχα, αλλά με αλλαγές στο αρχικό σχήμα. Η Ενωση μπήκε στο ματς και είχε εξ’ αρχής την μπάλα στα πόδια της και στο 6’ πλησίασε την εστία του Πασχαλάκη με το δυνατό σουτ του Ανσαριφάρντ.

Η ΑΕΚ έμπαινε δυνατά στις μονομαχίες, πήρε πολλές μπάλες, αλλά τελικά ο ΠΑΟΚ πλησίασε πιο απειλητικά για το γκολ. Στο 15’ ο ΠΑΟΚ έφτασε κοντά στο γκολ, όμως ο Σβάρνας έκοψε την τελευταία στιγμή την πάσα του Κρμέντσικ προς τον Μουργκ, ο οποίος θα ήταν μόνος του απέναντι στο τέρμα για να σκοράρει. Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία έπαιζε… έξυπνα στον χώρο και στο 24’ απείλησε ξανά. Ο Κρμέντσικ έφυγε στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ, βγήκε τετ-α-τετ με τον Αθανασιάδη, έκανε το σουτ, με τον Αθανασιάδη να παραχωρεί κόρνερ, ωστόσο ο Τσέχος φορ ήταν εκτεθειμένος και δόθηκε οφσάιντ. Στο 30’ πάλι ο ίδιος είχε τετ α τετ, έβγαλε το σουτ του ο Αθανασιάδης και στην συνέχεια ο Τσέχος έστειλε άουτ την μπάλα με το κεφάλι, ενώ στο επόμενο λεπτό απείλησε ξανά ο Ανσαριφάρντ με σουτ που κόντραρε και αμέσως μετά ο Κρίστιτσιτς με νέο σουτ. Ο Σέρβος απείλησε ξανά στο 41’, αλλά στο επόμενο λεπτό η ΑΕΚ με τρομερή ενέργεια του Γαλανόπουλου έφτιαξε την μεγάλη ευκαιρία που έβγαλε ο Πασχαλάκης. Το ημίχρονο τελείωσε με ένταση, φάσεις, αλλά… 0-0.

Ο Γκαρσία έβαλε Ουάρντα-Τσιγγάρα με την έναρξη του β’ ημιχρόνου. Και δύο λεπτά μετά βρήκε γκολ και μετά από πέντε, είχε κάνει το 0-2! Αρχικά οι παίκτες του ΠΑΟΚ έφυγαν ωραία στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ από την μπαλιά του Σβαμπ. Ο Ουάρντα έκανε την παράλληλη πάσα προς τον Κρμέντσικ από τα αριστερά και αυτός νίκησε τον Αθανασιάδη, με ωραίο πλασέ, όντας σε πλεονεκτική θέση για το 0-1. Δύο λεπτά μετά, ο Ζίβκοβιτς… τρύπησε την άμυνα της ΑΕΚ από δεξιά ξανά, βρήκε τον Ουάρντα, αυτός πάσαρε στον Κρμέντσικ που τον τράβηξε ο Λόπες και ο ρέφερι έδωσε πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Σβαμπ και έκανε το 0-2. Η ΑΕΚ… σοκαρίστηκε από τα δύο γρήγορα γκολ και προσπάθησε να βρει λύσεις με τις αλλαγές του Χιμένεθ (Τάνκοβιτς-Σιμάνσκι-Βασιλαντωνόπουλος) και το 4-3-3. Ομως δεν κατάφερε και πολλά, αφού το σχέδιο του ΠΑΟΚ λειτουργούσε καλά και είχε ένα σκοπό: να διατηρήσει το 0-2 ανέπαφο. Απέναντι του μία ΑΕΚ βραχυκυκλωμένη…

Το μόνο που κατάφερε στο ματς ήταν στο 91’ να μειώσει με τον Τάνκοβιτς, από πέναλτι που κέρδισε ο Κρίστιτσιτς από πάτημα του Τσιγγάρα.

ΑΕΚ-ΠΑΟΚ: Η κάρτα του αγώνα

Γκολ: 91’ πεν Τάνκοβιτς. 47’ Κρμέντσικ, 50’ πεν Σβαμπ

Κίτρινες: 24’ Σάκχοφ, 45’ Γαλανόπουλος, 50’ Λόπες, 86’ Τάνκοβιτς43, Ζίβκοβιτς 45’ Αουγκούστο, 66’ Σβαμπ, 91’ Τσιγγάρας

Κόκκινες:

ΑΕΚ (Μ. Χιμένεθ, 3-5-2): Αθανασιάδης, Νεντελτσεάρου (58’ Τάνκοβιτς), Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Νταντσένκο (58’ Βασιλαντωνόπουλος), Σάκχοφ (81’ Κοσίδης), Κρίστισιτς, Γαλανόπουλος (58’ Σιμάνσκι), Λόπες, Αλμπάνης, Ανσαριφάρντ

ΠΑΟΚ (Π. Γκαρσία, 3-4-3): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Ροντρίγκο, Αουγκούστο (46’ Τσιγγάρας), Σβαμπ, Μπάμπα, Ζίβκοβιτς (84’ Τζόλης), Μουργκ (46’ Ουάρντα), Κρμέντσικ (73’ Σφιντέρσκι)

MVP

Μίκαελ Κρμέντσικ

Ο Τσέχος του ΠΑΟΚ συμμετείχε και στα 2 γκολ. Στο πρώτο ήταν την κατάλληλη στιγμή στην κατάλληλη θέση και από την ασίστ του Ουάρντα έκανε το 0-1. Στο 0-2 κέρδισε το πέναλτι με την κίνηση που έκανε από τον Λόπες. Σε όλο το α’ ημίχρονο έπαιζε σχεδόν μόνος του την άμυνα της ΑΕΚ και απειλούσε όπως ήθελε.

UP

Αμρ Ουάρντα

Μπήκε στο ημίχρονο και επί της ουσίας άλλαξε τα δεδομένα του αγώνα. Τον έβαλε αριστερά ο Γκαρσία στην πλευρά των κακών Νταντσένσκο-Νεντελτσεάρου και έκανε πάρτι με την κίνηση του στο 0-1, ενώ έκανε κίνηση-τρύπα στο 0-2.

DOWN

Ολεγκ Νταντσένκο

Επαιξε μετά από ένα μήνα βασικός. Και έδειξε ότι δεν κάνει για τις απαιτήσεις της θέσης. Και τα 2 γκολ ξεκίνησαν από την πλευρά του και ήταν… αλλού. Δυσκολεύεται να σταθεί στο επίπεδο.

Διαιτητής

Ιρφάν Πέλιτο (Βοσνία)

Ο Βόσνιος ρέφερι όποτε είχε… δύσκολη δουλειά χρησιμοποιούσε το VAR. Σωστά έδωσε το πέναλτι στον Κρμέντσικ από το τράβηγμα του Λόπες, ενώ ελέγχεται σοβαρά για το πάτημα του Αουγκούστο στον Γαλανόπουλο στο α’ ημίχρονο για απευθείας αποβολή. Στο 90’ στο πάτημα του Τσιγγάρα στον Κρίστιτσιτς έδωσε πέναλτι σωστά, ενώ δεν υπήρχε χέρι του Κοσίδη.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 1-2: Της κάνει πλάκα!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.