ΑΕΚ-ΠΑΣ Γιάννινα 0-2: Την προσγείωσε το καμάρι της Ηπείρου!

ΑΕΚ-ΠΑΣ Γιάννινα 0-2 στο ΟΑΚΑ απόψε με την Ενωση να... προσγειώνεται απότομα στην πραγματικότητα και μετά από ένα σερί αήττητων αγώνων να χάνει και ειδικά εντός έδρας.

ΑΕΚ-ΠΑΣ Γιάννινα 0-2 στο ΟΑΚΑ απόψε με την Ενωση να… προσγειώνεται απότομα στην πραγματικότητα και μετά από ένα σερί αήττητων αγώνων να χάνει εντός έδρας μετά από κακή εμφάνιση στην μεγαλύτερη διάρκεια του ματς.

Τα γκολ για τον ΠΑΣ Γιάννινα σήμερα στο ΟΑΚΑ έβαλαν ο Κρίζμαν με πέναλτι στο 33′ και ο Λεό στο 87′ σε αντεπίθεση.

Η Ενωση έτσι διέκοψε ένα σερί με αήττητο, έχοντας σε κάκιστη ημέρα τα σημαντικά της ονόμαδα αλλά και την ομαδική λειτουργίας της. Και στο α’ ημίχρονο έκανε κάκιστη εμφάνιση με τον Εμάνουελ Ινσούα να είναι ο χειρότερος παίκτης της και η αμυντική… τρύπα που χτύπησε ο ΠΑΣ.

Πάντως, είχε δύο δοκάρια με Μάνταλο και Ολιβέιρα στο β’ ημίχρονο. Ωστόσο, η ΑΕΚ πληρώνει και το γεγονός ότι ακόμη δεν έχει κινηθεί μεταγραφικά, παρότι το ημερολόγιο γράφει σήμερα 27 Δεκεμβρίου και οι ανάγκες της… φωνάζουν.

Οι γηπεδούχοι «πέταξαν» ένα ημίχρονο, παρουσιάζοντας κάκιστη εικόνα, ειδικά στον τομέα της ανάπτυξης, με αποτέλεσμα να το εκμεταλλευτούν οι Ηπειρώτες, παίρνοντας το προβάδισμα με εύστοχο πέναλτι του Σάντι Κρίζμαν στο 33′. Οι αλλαγές του Μανόλο Χιμένεθ στο δεύτερο μέρος βελτίωσαν την εικόνα της ΑΕΚ, η οποία είχε δοκάρια με τους Μάνταλο (50′) και Ολιβέιρα (64′), αλλά «πλήρωσε» και πάλι τις κακές αμυντικές αντιδράσεις, με τους φιλοξενούμενους να το εκμεταλλεύονται και με τον Λεό Μπαπτίστ στο 87′ να “κλειδώνουν” τη νίκη. Ετσι πήραν ένα σπουδαίο διπλό μετά από 31 χρόνια…

Το LIVE του αγώνα

Το ματς

Η ΑΕΚ έκανε ένα κάκιστο πρώτο ημίχρονο, δίχως να έχει ουσιαστικά απειλή προς το τέρμα του Λοντίγκιν. Η ομάδα ασύνδετη, δίχως διάθεση να αναπτυχθεί και να απειλήσει από άκρα και άξονα. Ο Ινσούα ήταν μαύρη τρύπα για την ΑΕΚ και κατάφερε για ακόμη ένα παιχνίδι να… κρεμάσει την Ενωση. Στο 10λεπτο ο ΠΑΣ Γιάννινα έχασε μία σημαντική ευκαιρία με τον Μπρένερ που απέκρουσε ο Αθανασιάδης, στο 20’ ο ΠΑΣ σκόραρε αλλά ακυρώθηκε το τέρμα ορθώς για οφσάιντ, ενώ στο 33’ πήρε πέναλτι από κακή εκτίμηση ξανά του Ινσούα προ του Παντελάκη. Μέσω του VAR δόθηκε το πέναλτι και ο Κρίζμαν άνοιξε το σκορ. Και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι Ηπειρώτες πολύ εύκολα κράτησαν την ΑΕΚ μακριά από την περιοχή τους.

Ο Μανόλο Χιμένεθ μετά το κάκιστο ημίχρονο, έκανε 3 αλλαγές. Μπήκαν Μάνταλος, Ανσαριφάρντ και Λόπες για να δώσουν επιθετικότητα στην ΑΕΚ. Η Ενωση πήρε… νεύρο και στο 50’ άγγιξε 2 φορές το γκολ με κόρνερ του Λιβάι Γκαρσία και τον Οικονομόπουλο να βγάζει πάνω στην γραμμή και αμέσως μετά σούταρε ο Μάνταλος στο δοκάρι. Στο 64’ η ΑΕΚ και μετά από συνεχιζόμενη πίεση είχε νέο δοκάρι με τον Ολιβέιρα και έδειχνε συνεχώς ότι θα απειλήσει ακόμη περισσότερο. Αλλά δεν το έκανε με αποτελεσματικό τρόπο και ο ΠΑΣ Γιάννινα ακολούθως μπορούσε να αντιμετωπίσει κάθε «κιτρινόμαυρη» απειλή. Οι αλλαγές του Χιμένεθ δεν βοήθησε τελικά την ΑΕΚ και ο ΠΑΣ του Γιαννίκη όποτε μπορούσε έβγαινε μπροστά να «χτυπήσει» την αργή άμυνα της Ενωσης. Και μετά από 2-3 προσπάθειες, το κατάφερε στο 87’ για το 0-2 από τον Λεό. Ένα γκολ που υπέγραψε την σπουδαία επιτυχία του ΠΑΣ Γιάννινα και το μεγάλο κάζο της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ.

ΑΕΚ-ΠΑΣ Γιάννινα 0-2

ΑΕΚ (Μ. Χιμένεθ, 4-3-3): Αθανασιάδης, Μπακάκης, Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Ινσούα (46’ Λόπες), Σιμόες, Σιμάνσκι (75’ Μαχαίρας), Γαλανόπουλος (46’ Μάνταλος), Γκαρσία (70’ Αλμπάνης), Τάνκοβιτς (46’ Ανσαριφάρντ), Ολιβέιρα

ΠΑΣ Γιάννινα (Α. Γιαννίκης, 4-5-1): Λοντίγκιν, Οικονομόπουλος (77’ Ελευθεριάδης), Παντελάκης, Πέερσμαν, Κάργας, Σιόντης (26’ Λιάσος), Ντομίνγκεθ, Καρτάλης, Μπρένερ (63’ Σάλιακας), Λεό, Κρίζμαν (63’ Παμλίδης)

Ο Μανούχος χρέωσε με κίτρινη κάρτα τους Ινσούα (21’), Τσιγκρίνσκι (34’) – Κάργα (53’), Οικονομόπουλο (73’), Λοντίγκιν (82’), Ελευθεριάδη (88’).

MVP

ΜΑΡΒΙΝ ΠΙΡΣΜΑΝ

Ο Βέλγος αριστερός μπακ του ΠΑΣ Γιάννινα έκανε τρομερό ματς με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ. Περιόρισε τον Λιβάι Γκαρσία αρκετά στο αριστερό άκρο της άμυνας και έτσι απενεργοποίησε ένα μεγάλο επιθετικό «όπλο» της ΑΕΚ. Και από εκεί ξεκίνησε το… μπλοκάρισμα της Ενωσης επιθετικά.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

ΜΑΝΟΥΧΟΣ (ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ)

Δεν είχε πολλά λάθη και σε καμία περίπτωση δεν επηρέασε την εξέλιξη του ματς. Το πέναλτι σωστά δόθηκε και μέσω VAR, ενώ θα μπορούσε να δώσει περισσότερες κίτρινες στο α’ ημίχρονο. Έδωσε εύκολα την κάρτα στον Τσιγκρίνσκι, ενώ με τον Ινσούα ήταν ανεκτικός.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ-ΠΑΣ Γιάννινα 0-2: Την προσγείωσε το καμάρι της Ηπείρου!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Τάσος Καπετανάκος

Ρεπορτάζ ΑΕΚ από το 2004. Λίγο καιρό μετά την «ανάσταση» της με τον Ντέμη μπροστάρη. Εκτοτε έχουμε ζήσει μαζί της τα πάντα. Τίτλους, διακρίσεις στην Ευρώπη και στην Ελλάδα, ταξίδια στο εξωτερικό, υποβιβασμό, χωράφια στην Γ’ εθνική, ταξίδι μέχρι και τη… Νάξο με 8-9 μποφόρ και μετά την μεγάλη επιστροφή με Μελισσανίδη. Στα ΜΜΕ έχουμε «γράψει» αρκετά χιλιόμετρα και κάτι εκατομμύρια σε λέξεις («ΩΡΑ» σε 3-4 διαφορετικές version της, «Score», «Livesport», «Δικέφαλος» σε χαρτί και internet, enwsi.gr, aek365.gr, iefimerida.gr, coppa.gr). Κατά βάση ποδόσφαιρο και εκεί μείναμε στα πρώτα και δεύτερα άντα μας, αλλά κάναμε και πέρασμα νωρίτερα από το μπάσκετ και το χάντμπολ της ΑΕΚ. «Δημοσιογράφος» λέει ο τιμητικός τίτλος. Ρεπόρτερ πέντε ηπείρων και επτά θαλασσών θα προτιμούσα εγώ. Και συνεχίζουμε...