ΑΕΛ-ΑΕΚ 2-4: Θρίλερ των… θρίλερ!

ΑΕΛ-ΑΕΚ 2-4 σήμερα το απόγευμα στο Αλκαζάρ, με την Ενωση να παίρνει τελικά την νίκη θρίλερ με 2-4 και ενώ στα τελευταία λεπτά έγιναν... τα πάντα με 2 γκολ και χαμένο πέναλτι της Λάρισας.

ΑΕΛ-ΑΕΚ 2-4 σήμερα το απόγευμα στο Αλκαζάρ, με την Ενωση να παίρνει τελικά την νίκη θρίλερ με 2-4 και ενώ στα τελευταία λεπτά έγιναν… τα πάντα με 2 γκολ και χαμένο πέναλτι της Λάρισας.

Με αυτό το αποτέλεσμα μέσα στο Αλκαζάρ η ΑΕΚ επέστρεψε στην 2η θέση, μαζί με Αρη και ΠΑΟΚ και άφησε την ΑΕΛ στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Ο Νέλσον Ολιβέιρα ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του α’ ημιχρόνου σκοράροντας με πέναλτι στο 14’ και με κεφαλιά στο 43’, ενώ για την ΑΕΛ μείωσε ο πρώην «κιτρινόμαυρος» Αλέξανδρος Νικολιάς στο 71’ και στο 80’ ο Ακούνια έγραψε το 2-2 με κεραυνό. Τελικά στο 90′ ο Χρήστος Αλμπάνης σούταρε, η μπάλα βρήκε στον Χουσίνι και κατέληκε στα δίχτυα για το 2-3.

Στο 96′ η ΑΕΛ κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Γκαρσία, ο Αθανασιάδης το έπιασε και στην επαναφορά η ΑΕΚ βγήκε στην αντεπίθεση και με τον Σιμάνσκι έκανε το 2-4!

Και έτσι έφυγε με ένα σημαντικό διπλό… Ευρώπης από την Λάρισα. Η ΑΕΛ από πλευράς της παρά την εξαιρετική προσπάθεια που έκανε δεν πήρε τίποτε…

Το LIVE του αγώνα

Το ματς

Μπήκε καλύτερα η Ενωση στο ΑΕΛ-ΑΕΚ. Με το 4-4-2 του Χιμένεθ πήρε αμέσως μέτρα στο γήπεδο. Για ανοίξει το σκορ όμως χρειάστηκε το όχι καλό γύρισμα του Μαξιμένκο στον τερματοφύλακά του, για να τρέξει ο Ολιβέιρα προς τη μπάλα, να την προλαβαίνει, να την τσιμπάει και να ανατρέπεται καθαρά από τον Μπάγιτς. Ο Πορτογάλος στο 14’ εκτέλεσε ο ίδιος το πέναλτι που κέρδισε, γράφοντας με δυνατό πλασέ το 0-1. Μέχρι το 20’ η ΑΕΚ είχε το… κλειδί του ματς και στο 18’ εξαιρετικό σουτ του Μπακάκη με το αριστερό, λίγο έξω από την περιοχή, έφυγε λίγο άουτ. Μετά τη συγκεκριμένη φάση η Λάρισα ισορρόπησε, πήρε λίγα μέτρα στο γήπεδο, όμως ο συνωστισμός στο κέντρο και τα πολλά φάουλ δεν επέτρεπαν να βρεθεί ρυθμός στο ματς. Στο 22’ σουτ του Κολομπίνο έξω από την περιοχή μπλόκαρε ο Αθανασιάδης και στο 36’ η Λάρισα άγγιξε το γκολ όταν μετά από σέντρα από δεξιά, ο Ακούνια πήρε την κεφαλιά απ’ τον Μπακάκη και είδε τη μπάλα να φύγει λίγο άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι της ΑΕΚ. Μία ΑΕΚ που ενώ είχε να κάνει φάση από το 18’, βρήκε το 0-2 στο 43’: Εγινε το κόρνερ με κοντινή πάσα από δεξιά, σέντρα του Γκαρσία, κεφαλιά του Ολιβέιρα στην καρδιά της περιοχής και 0-2 για την Ένωση.

Τόσο η ΑΕΚ όσο και η Λάρισα μπήκαν στην επανάληψη χωρίς αλλαγές στο ΑΕΛ-ΑΕΚ, με τους κιτρινόμαυρους να απειλούν στο 48’, όμως το τεχνικό σουτ του Γκαρσία από τα δεξιά, έφυγε λίγο άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι. Για να δούμε την επόμενη τελική στο ματς έπρεπε να φτάσουμε στο 65’, με τον Ακούνια να γυρίζει το σώμα του, υπό την πίεση του Λάτσι, να σουτάρει μέσα στην περιοχή και δύσκολη γωνία και να βλέπει τη μπάλα να φεύγει άουτ. Αυτή η τελική ήταν… προειδοποιητική όπως φάνηκε στην πορεία, καθώς στο 70’ η Λάρισα βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα. Όλα ξεκίνησαν από τον Μουκαντζό που πήρε τη μπάλα στον άξονα, ολοι οι παίκτης της ΑΕΚ πήγαν πάνω του, πέρασε τη μπάλα αριστερά και στον χώρο στον Νικολιά, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα, κάνοντας το 1-2. Η ΑΕΚ στο 72’ άγγιξε το 1-3, όμως ο Ολιβέιρα μέσα στην περιοχή και έχοντας όλο το χώρο και τον χρόνο να πλασάρει σωστά, έκανε το δυνατό σουτ που έφυγε άουτ! Δεν το έκανε ο Πορτογάλος το γκολ και η ΑΕΚ το πλήρωσε στο 80’. Ο Ακούνια, μετά από λάθος υπολογισμό των Λάτσι και Λόπες, έπειτα από βαθιά μπαλιά, έγινε κάτοχος, έπιασε ένα εξαιρετικό σουτ με το δεξί, γράφοντας με εντυπωσιακό τρόπο το 2-2! Το ματς έγινε… ροντέο στη συνέχεια, με τη μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω. Στο 83’ σουτ του Μάνταλου γλιστρώντας έφυγε άουτ, στο 85’ η Λάρισα βγήκε στην κόντρα τρεις εναντίον ενός, δεν βγήκαν οι πάσες και έκοψε ο Νεντελτσιάρου και στο 86’ συρτό μακρινό σουτ του Σιμόες έφυγε λίγο άουτ.

Η πίεση της ΑΕΚ έφερε αποτέλεσμα στο 90’, όταν ο Αλμπάνης (είχε περάσει ως αλλαγή) αφού ελίχθηκε μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ, άλλαξε πορεία η μπάλα στον Χουσίνο και κατέληξε στα δίχτυα κάνοντας το 2-3! Και μπαίνουμε στα τέσσερα λεπτά των καθυστερήσεων με την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ, όπου γίνονται απίστευτα πράγματα: Μετά από βαθιά σέντρα δίνεται χέρι στον Γκαρσία και πέναλτι υπέρ της Λάρισας, με τον Γκορτσίλα να πηγαίνει στο VAR και να καταλογίζει την εσχάτη των ποινών. Το πέναλτι εκτελεί ο Μουκαντζό με τον Αθανασιάδη να πέφτει στην δεξιά στη γωνιά του και να το πιάνει διατηρώντας το σκορ στο ΑΕΛ-ΑΕΚ. Η Ενωσης στην κόντρα επίθεση βρίσκει και τέταρτο γκολ με τον Γκαρσία να πατάει περιοχή (πό τρομερή μπαλιά του Αλμπάνη), να γυρίσει στον Σιμάνσκι που από κοντά έγραψε το 2-4 στο Αλκαζάρ μέσα σε έξαλλα πανηγύρια.

ΑΕΛ-ΑΕΚ 2-4: Η κάρτα του αγώνα

MVP: Ο Χρήστος Αλμπάνης άλλαξε τα δεδομένα του ματς. Στο 90’ με προσωπική ενέργεια έγραψε το 2-3 που ουσιαστικά έβαλε την ΑΕΚ ξανά μπροστά στο σκορ. Και στο 96’ έκανε την τρομερή μπαλιά στον Γκαρσία και από εκεί ξεκίνησε το 2-4.

UP: Ο Νέλσον Ολιβέιρα έβαλε 2 γκολ στο πρώτο ημίχρονο και… θύμισε σε όλους γιατί είναι το μεγαλύτερο συμβόλαιο στα αποδυτήρια της ΑΕΚ. Εξαιρετικές κινήσεις και πολλή δουλειά στην επίθεση.

DOWN: Η άμυνα της ΑΕΛ δέχθηκε πολλές φάσεις και πάταγε… αλλού. Οποτε ήθελε η ΑΕΚ και έπαιζε σοβαρά έφτιαχνε φάση. Και από το 90’ μέχρι το 96’ έβαλε 2 γκολ.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο διαιτητής Γκορτσίλας είχε την πολύ δύσκολη φάση στο τέλος με το χέρι του Γκαρσία. Και μέσω του VAR αποφάσισε πέναλτι στο 94′. Θα μπορούσε να δώσει περισσότερες κίτρινες στην ΑΕΛ με τόσο δυνατές μονομαχίες.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 95’ Γιακιμόφσκι- 3’ Νεντελτσεάρου, 60’ Σιμάνσκι

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

ΛΑΡΙΣΑ (Φέστα): Μπάγιτς, Στίφλερ (53’ Νικολιάς), Μπεν Χατίρα, Γιακομόφσκι, Μιλοσάβλιεβιτς (63’ Μουκαντζό), Ζίζιτς, Μαξιμένκο, Ακούνια, Κολομπίνο, Γκράουρ (63’ Μπέρτος), Νούνιτς (87’ Χουσίνο)

ΑΕΚ (Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Μπακάκης (λ.τρ. 54’ Νταντσένκο), Νεντελτσιάρου, Λάτσι, Λόπες, Σιμάνσκι, Μάνταλος, Γκαρσία, Τάνκοβιτς (74’ Αλμπάνης), Ολιβέιρα (74’ Σιμόες), Ανσαριφάρντ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΛ-ΑΕΚ 2-4: Θρίλερ των… θρίλερ!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Τάσος Καπετανάκος

Ρεπορτάζ ΑΕΚ από το 2004. Λίγο καιρό μετά την «ανάσταση» της με τον Ντέμη μπροστάρη. Εκτοτε έχουμε ζήσει μαζί της τα πάντα. Τίτλους, διακρίσεις στην Ευρώπη και στην Ελλάδα, ταξίδια στο εξωτερικό, υποβιβασμό, χωράφια στην Γ’ εθνική, ταξίδι μέχρι και τη… Νάξο με 8-9 μποφόρ και μετά την μεγάλη επιστροφή με Μελισσανίδη. Στα ΜΜΕ έχουμε «γράψει» αρκετά χιλιόμετρα και κάτι εκατομμύρια σε λέξεις («ΩΡΑ» σε 3-4 διαφορετικές version της, «Score», «Livesport», «Δικέφαλος» σε χαρτί και internet, enwsi.gr, aek365.gr, iefimerida.gr, coppa.gr). Κατά βάση ποδόσφαιρο και εκεί μείναμε στα πρώτα και δεύτερα άντα μας, αλλά κάναμε και πέρασμα νωρίτερα από το μπάσκετ και το χάντμπολ της ΑΕΚ. «Δημοσιογράφος» λέει ο τιμητικός τίτλος. Ρεπόρτερ πέντε ηπείρων και επτά θαλασσών θα προτιμούσα εγώ. Και συνεχίζουμε...