ΑΕΛ – Ατρόμητος 1-2: Την «καθάρισε» σε 15 λεπτά!

Ο Ατρόμητος σκόραρε δύο φορές στο πρώτο 20λεπτο για να νικήσει εκτός έδρας την ΑΕΛ με 2-1 στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Super League.

Πρώτη νίκη για τον Ατρόμητο με τον Σάββα Παντελιδη στον πάγκο του! Οι Περιστεριώτες, με δύο γκολ στο πρώτο 20λεπτο της αναμέτρησης (5′ Ουμπιδες, 20′ Ουγκράι) επικράτησαν της ΑΕΛ (μείωσε στο 43′ με πέναλτι του Φατιόν) στη Λάρισα με 2-1 για την 14η αγωνιστική της Super League.

Με τη νίκη αυτή ο Ατρόμητος έφτασε τους 18 βαθμούς (5ο  «τρίποντο» στο πρωτάθλημα, μπαίνοντας και πάλι σε τροχιά πλέι οφ! Από τη άλλη, οι Θεσσαλοί έμειναν στους 19, γνωρίζοντας την 5η ήττα τους.

Αξίζει να αναφέρουμε οτι κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης μερίδα οπαδών της ΑΕΛ καταφερόταν εναντίον του ισχυρού άνδρα της ΠΑΕ Αλέξη Κούγια με υβριστικά συνθήματα.

Τρία γκολ και… VAR στο πρώτο μέρος

Ένα πολύ «γεμάτο» παιχνίδι είχαμε στο πρώτο ημίχρονο. Ο Ατρόμητος (παρατάχθηκε από τον Παντελίδη με αρκετές αλλαγές) μπήκε… φουριόζος και πριν το καταλάβουν οι γηπεδούχοι βρέθηκε να προηγείται με δύο γκολ διαφορά. Το σκορ άνοιξε στο 5ο λεπτό με τον «αειθαλή» Χαβιέ Ουμπίδες να βρίσκει δίχτυα με ωραίο σουτ το οποίο κόντραρε και στα σώματα.

Το γκολ κατακυρώθηκε μετά από χρήση VAR που έκανε ο διαιτητής Σιδηρόπουλος θεωρώντας ότι (στην αρχή της φάσης) η μπάλα είχε βρει πρώτα στο σώμα του Βέλλιου και μετά στο χέρι του.

Πριν καλά καλά «συνέλθει» η ΑΕΛ οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και δεύτερο τέρμα (20’). Σε εξαιρετική αντεπίθεση από τα δεξιά (και μετά από σέντρα του Μανούσου), ο Μπράλιτς ολιγώρησε, με τον επερχόμενο Ουγκράι να σκοράρει από το ύψος του πέναλτι με πλασέ.

100% αποτελεσματικότητα για την ομάδα του Σάββα Παντελίδη, καθώς δεν είχε άλλες φάσεις σε όλο το πρώτο μέρος!

Από την πλευρά της η ΑΕΛ πήρε στη συνέχεια τα ηνία του αγώνα, «άγγιξε» το γκολ στο 39’ (τακουνάκι Ασούμπρε, σπουδαία επέμβαση του Μέγερι) και τελικά κατάφερε να σκοράρει στο 43’. Ένα λεπτό νωρίτερα ο Βέλλιος είχε κάνει χέρι (το τσέκαρι και αυτό στο VAR ο Σιδηρόπουλος), με τον Φατιόν να εκτελεί την εσχάτη των ποινών για το 1-2.

Δύο αλλαγές η ΑΕΛ με το… καλημέρα

Με διπλή αλλαγή άρχισε η ΑΕΛ το δεύτερο μέρος, καθώς οι Σεσέροβιτς και Ντάουντα πέρασαν σε αυτές των Μιλοσάβλιεβιτς, Φατιόν. Από την πλευρά του απέσυρε στο 60′ τον Βέλλιο ο οποίος ήταν επίφοβος για… αποβολή έχοντας ήδη αντικρίσει κίτρινη κάρτα επτά λεπτά νωρίτερα.

Ο ρυθμός πάντως δεν είχε καμία σχέση με τα πρώτα 45 λεπτά. Η ΑΕΛ, με τον Κάτσε να βρίσκεται σε πολύ καλή μέρα, είχε τον έλεγχο του κέντρου,  πίεζε συνεχώς, χωρίς όμως να καταφέρνει να «φτιάξει» φάσεις.

Κι αυτό καθώς ο Ατρόμητος ήταν καλοστημένος, ήξερε πως να «παγώσει» το παιχνίδι και να «παίξει» σωστά με τον χρόνο. Είναι χαρακτηριστικό ότι η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου έμεινε πολύ μακριά από την επίδοση των 11 τελικών (οι 7 στην εστία) που είχε στο Α’ ημίχρονο.

Μάλιστα τις δύο καλύτερες στιγμές τις είχε ο Ατρόμητος, εκμεταλλευόμενος τα πολλά κενά που είχαν αφήσει οι γηπεδούχοι στα μετόπισθεν. Συγκεκριμένα την πρώτη στο 50′ (σουτ Ουγκράι, λίγο άουτ η μπάλα) και τη δεύτερη στο 75′ (τετ α τετ Γιακουμάκη).

ΓΚΟΛ: 43’πεν. Φατιόν – 5’ Ουμπίδες, 20’ Ουγκράι
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 37’ Φατιόν, 44’ Καρανίκας, 84′ Ασούμπρε – 44’ Μάντσον, 53′ Βέλλιος, 69′ Ρόσα
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Καρανίκας, Μπράλιτς, Μόρας, Στάνκοβιτς, Φατιόν (46′ Ντάουντα), Κάτσε, Ασούμπρε, Μιλοσάβλιεβιτς (46′ Σεσέροβιτς), Ουάρντα, Νούνιτς (71′ Μπούστος).

Ατρόμητος (Σάββας Παντελίδης): Μέγερι, Κιβρακίδης, Γούτας, Ρισβάνης, Κατράνης, Μάντσον, Ούμπιδες, Ανδρούτσος (76′ Μπαένα), Ουγκράι (53′ Ρόσα), Μανούσος, Βέλλιος (60′ Γιακουμάκης).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΛ – Ατρόμητος 1-2: Την «καθάρισε» σε 15 λεπτά!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.