ΑΕΛ – Λαμία 0-1: Tα δώρα δεν… δωρίζονται!

ΑΕΛ - Λαμία 0-1: Δεύτερο «σπίτι» της η Λάρισα. Είτε «ΑΕL FC Arena, είτε «Αλκαζάρ». Η Λαμία δεν χάνει ποτέ πουθενά. Τέταρτη επίσκεψη, τρίτη νίκη για τους «κυανόλευκους» που... βύθισαν κι άλλο τους «βυσσινί».

ΑΕΛ – Λαμία 0-1: Δεύτερο «σπίτι» της η Λάρισα. Είτε «ΑΕL FC Arena, είτε «Αλκαζάρ». Η Λαμία δεν χάνει ποτέ πουθενά. Τέταρτη επίσκεψη, τρίτη νίκη για τους «κυανόλευκους» που… βύθισαν κι άλλο τους «βυσσινί».

Ο Μιχάλης Γρηγορίου, τον οποίο χαρακτήρισε «δώρο» ο Παπαϊωάννου, όταν τον άφησε να φύγει ο Κούγιας, μπήκε ως αντίπαλος στο Αλκαζάρ και αποχώρησε νικητής. ΑΕΛ – Λαμία 0-1 και… τάβλα το αλογάκι!

Αγώνας επιβίωσης για την ΑΕΛ του Τζιανλούκα Φέστα. Όχι οτι η Λαμία, μετά τη νίκη του Παναιτωλικού επί του Παναθηναϊκού, ήταν άνετη κι ωραία, αλλά οk και με ισοπαλία δεν θα ήταν του… θανατά!

Με οκτώ νεοαποκτηθέντες οι Θεσσαλοί στο ματς. Ναγκύ, Ζίζιτς και Μιχαήλ οι «παλιοί» στην 11άδα των «βυσσινί». Μετά το εκτεταμένο ροτέισον στη Τούμπα, η Λαμία φόρεσε και πάλι τα «καλά» της στο Αλκαζάρ.

Μόνο η βαθμολογία, επιβεβαίωνε στο πρώτο ημίχρονο οτι το παιχνίδι για την γηπεδούχο και ουραγό ΑΕΛ ήταν χωρίς αύριο. Οι Θεσσαλοί εμφανίστηκαν στο ματς για κάτι λιγότερο από 60 δευτερόλεπτα και στη συνέχεια «εξαφανίστηκαν».

Πριν συμπληρωθεί το λεπτό, η πρώτη απειλή στο ματς. Στα 19 δευτερόλεπτα ο Επασί «βγάζει» σε κόρνερ πλασέ του Μπεν Χατίρα.

Παραλίγο αυτογκόλ του Ζίζιτς στο 19′, με τον Ναγκύ να προλαβαίνει, να μπλοκάρει τη μπάλα, πριν περάσει τη γραμμή της εστίας του.

Το ματς «σβήνει» μέχρι τα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου και… αναζοπυρώνεται στο 41′. Σέντρα του Μαρτίνες, κεφαλιά του Αραμπούλι και προβάδισμα για τη Λαμία μέσα στο Αλκαζάρ, λίγο πριν ο Σιδηρόπουλος στείλει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Ενα ακόμα «άγονο» πρώτο ημίχρονο για την ΑΕΛ που με εξαίρεση το παιχνίδι της περασμένης αγωνιστικής στο Περιστέρι, δεν έχει σκοράρει σε κανένα άλλο στα πρώτα 45′.

Η Λαμία χάνει μεγάλη ευκαιρία να τελειώσει το παιχνίδι στο 49′. Πάλι από τα πόδια του Μαρτίνεθ, η μπάλα κατέληξε, με ενδιάμεσο τον Μπα, στον Αραμπούλι, αλλά η δεύτερη «μονομαχία» του, face to face με τον Ναγκύ, ανέδειξε νικητή τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ.

Μη έχοντας περιθώρια οι γηπεδούχοι ρίσκαραν. Ο Φέστα έβαλε οτι είχε και δεν είχε για να γυρίσει το ματς. Πίεσαν οι Θεσσαλοί και είχαν τις ευκαιρίες τους.

Στο 54′ ο Μουκάντζο από καλή θέση σούταρε άουτ. Δέκα λεπτά αργότερα, γύρισμα του Ακούνια ουδείς «βυσσινί» στην πορεία της μπάλας, να της δώσει κατεύθυνση προς τα δίχτυα.

Μακρινό σουτ του Χουσίνο στο 68′ με δυσκολία σε κόρνερ ο Επασί.

Και πάλι όμως η μεγάλη ευκαιρία για γκολ, όπως και με το ξεκίνημα της επανάληψης, ανήκει στη Λαμία. Σουτ του Μπεχαράνο στο 77′ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, σε κόρνερ σωτήρια ο Νάγκυ, κρατώντας «ζωντανή» στο ματς την ΑΕΛ. Χωρίς ουσιαστικό πάντως κέρδος, αφού το ΑΕΛ – Λαμία 0-1, παρέμεινε μέχρι το τέλος.

ΑΕΛ – Λαμία– Η κάρτα του αγώνα

MVP: Μπατσάνα Αραμπούλι. Ο Γεωργιανός επιθετικός πετυχαίνει το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση στο Αλκαζάρ. ΤΟ τέταρτο φετινό του. Ολα έχουν συνοδευτεί με νίκες. Δύο με τον Άρη, ένα στη Ριζούπολη κόντρα στον Απόλλωνα και τελευταίο αυτό κόντρα στους «βυσσινί». Τέσσερα γκολ, 9 βαθμοί!

UP: Άνχελ Μαρτίνεθ. Δεν περιορίστηκε στα αμιγώς αμυντικά καθήκοντα ο Ισπανός αριστερός μπακ. Οτι καλό έφτιαξε επιθετικά η Λαμία, πέρασε από τα δικά του πόδια. Από σέντρα του, το γκολ του Αραμπούλι. Πάλι σε θέση γκολ ο Γεωργιανός στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά νικήθηκε από τον Ναγκύ.

DOWN: Ο Τζιανλούκα Φέστα. Ο Ιταλός τεχνικός επέλεξε να παρατάξει την ομάδα του με 3-5-2. Ασύνδετη, ακίνδυνη επιθετικά, σε ένα παιχνίδι «τελικό» για την παραμονή στην κατηγορία, ο κόουτς της ΑΕΛ εμφανίστηκε αδιάβαστος και κατώτερος των περιστάσεων.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τάσος Σιδηρόπουλος. Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του διεθνή ρέφερι. Δύσκολη φάση δεν του… έκατσε. Τώρα, με κάποια φάουλ που είτε ήταν και δεν δόθηκαν, είτε δεν ήταν και δόθηκαν, ουδείς ασχολείται.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 15′ Γκράουρ, 38′ Ακούνια, 51′ Στίφλερ, 81′ Ζίζιτς – 43′ Καραμάνος, 67′ Μαρτίνεθ

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΑΕΛ (Tζιανλούκα Φέστα): Νάγκι, Καρανίκας (46 Νικολιάς), Μιχαήλ, Ζίζιτς, Γκράουρ, Στίφλερ (63′ Ντουρμισάι), Μουκαντζό (76′ Πινακάς), Χουσίνο, Χατίρα, Κολομπίνο (89′ Σπαρβ), Ακούνια.

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Σκόνδρας, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Μαρτίνες, Τζανδάρης, Μπεχαράνο, Ντέλετιτς (88′ Τζέιμς), Καραμάνος (88′ Mπιάρνασον), Αραμπούλι, Μπα (69′ Γκαζαριάν).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΛ – Λαμία 0-1: Tα δώρα δεν… δωρίζονται!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!