ΑΕΛ – Παναθηναϊκός 0-2: Στα τρία πέναλτι… τέταρτη νίκη!

Οι «πράσινοι» πανηγύρισαν το 4x4 στο πρωτάθλημα με δύο εύστοχες εκτελέσεις

ΑΕΛ – Παναθηναϊκός: 0-2: Τέταρτη διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα για την ομάδα του Γιώργου Δώνη, η οποία κέρδισε τρία πέναλτι!

Με πέναλτι του Τάσου Χατζηγιοβάνη στο 25ο λεπτό και ακόμα ένα στις καθυστερήσεις από τον Γιάννη Μπουζούκη, οι «πράσινοι» μείωσαν στο -3 από την ΑΕΚ, η οποία την Κυριακή (26/1) υποδέχεται τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Ο Γιώργος Δώνης υποχρεώθηκε να αγωνιστεί χωρίς τον Φεντερίκο Μακέντα, καθώς την Παρασκευή ανέβασε πυρετό, ενώ έδωσε για πρώτη φορά φανέλα βασικού στον Ντόμινικ Νάγκι.

Ο Ούγγρος αγωνίστηκε ως δεξιός εξτρέμ και στην κορυφή έπαιξε ο Αργύρης Καμπετσής (τρίτη συμμετοχή στο αρχικό σχήμα).

Ο Μιχάλης Γρηγορίου περίμενε από τους παίκτες του να περιορίσουν σε έναν βαθμό τα ατού του Παναθηναϊκού, ωστόσο δεν το κατάφεραν.

Το γεγονός ότι οι τελικές στο α’ ημίχρονο ήταν 7-1 υπέρ των «πρασίνων» φανερώνει του λόγου το αληθές.

Γκίας Ζαχίντ, Ντόμινικ Νάγκι και Ματίας Γιόχανσον αποδείχθηκαν απειλητικοί για την εστία της ΑΕΛ, τη στιγμή που ο Δημήτρης Κουρμπέλης είχε διάθεση για μακρινά σουτ.

Στο α’ ημίχρονο ο Παναθηναϊκός ζήτησε τρία πέναλτι (13’, 22’, 27’), πήρε τα δύο (22’, 27’) και ευστόχησε στο ένα (22’).

Ο Ζαχίντ κέρδισε το πρώτο, ο Νάγκι το δεύτερο, ενώ ο Χατζηγιοβάνης εκτέλεσε και τα δύο (στο δεύτερο εκτέλεσε αλα-Πανένκα, όμως ο Έγκμουντουρ Κρίστινσον μπλόκαρε).

Στο 2ο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός υποχώρησε αδικαιολόγητα, εμφανίζοντας σημάδια κόπωσης, με αποτέλεσμα η ΑΕΛ να διεκδικήσει αποτέλεσμα.

Σε αυτό, βέβαια, συνέβαλαν και οι αλλαγές του Γρηγορίου, ο οποίος με τη σέντρα έριξε στη μάχη τους Ματέο Μούζεκ και Τζόναθαν Μπούστος.

Η ΑΕΛ ανέβασε το ποσοστό κατοχής, επισκέφθηκε ουκ ολίγες φορές με αξιώσεις τα καρέ του Σωκράτη Διούδη και στο 62ο λεπτό βρήκε δίχτυα με λόμπα του Έργκους Κάτσε, όμως ορθώς δεν χρίστηκε σκόρερ επειδή ο Θανάσης Παπάζογλου που παρεμπόδισε τον Μπαρτ Σένκεφελντ, βρισκόταν σε θέση οφσάιντ.

Ο Παναθηναϊκός, πάντως, κρατούσε το προβάδισμα, ασχέτως αν ο Γρηγορίου έκανε ακόμα πιο επιθετικογενή την ομάδα του με την είσοδο του Βινίσιους στο 64’.

Από το 83ο λεπτό κι έπειτα, ο Παναθηναϊκός γύρισε σε 3-6-1 επειδή τραυματίστηκε ο Ηλίας Χατζηθεοδωρίδης (μπήκε ο Δημήτρης Κολοβέτσιος και οι Ματίας Γιόχανσον, Τάσος Χατζηγιοβάνης πήραν τις πτέρυγες).

Με εξαίρεση μια κεφαλιά του Παπάζογλου στο 75’, η ΑΕΛ δεν απείλησε. Τουναντίον ο Ανουάρ Τουχαμί κέρδισε πέναλτι στο 89ο λεπτό από τον Κρίστινσον και ο Γιάννης Μπουζούκης έγραψε το τελικό αποτέλεσμα στο 90+1’.

ΑΕΛ – Παναθηναϊκός: Το live του αγώνα

ΑΕΛ – Παναθηναϊκός: Η κάρτα του αγώνα

ΓΚΟΛ: 25’ πέν. Χατζηγιοβάνης, 90+1’ Μπουζούκης.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 23’ Μόρας, 28’ Καρανίκας, 69’ Μιλοσάβλιεβιτς, 89’ Κρίστινσον, 90+4’ Γκαζάλ – 58’ Γιόχανσον

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

MVP: Ο Γκίας Ζαχίντ. Καταντάει… ανιαρό, αλλά σε ακόμη ένα ματς ο Νορβηγός αποδείχθηκε ιδιαίτερα απειλητικός. Συν τοις άλλοις, κέρδισε το πρώτο πέναλτι.

UP: Το σερί του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε παρά τα προβλήματα (τιμωρημένος ο Εμάνουελ Ινσούα, εμπύρετος ο Φεντερίκο Μακέντα, ανέτοιμος για βασικός ο Γιάννης Μπουζούκης).

DOWN: Ο Νίκος Καρανίκας. Πέρασε δύσκολες στιγμές με τον Ντόμινικ Νάγκι, υπέπεσε στο δεύτερο πέναλτι και, δικαιολογημένα, αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Αυστηρό αλλά σωστό το πρώτο πέναλτι, ορθές οι αποφάσεις και στα επόμενα δύο, πράγματι έπρεπε να ακυρωθεί το γκολ της ΑΕΛ.

Οι συνθέσεις

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Καρανίκας (46’ Μούζεκ), Ζίζιτς, Μόρας (46’ Μπούστος), Μιχαήλ, Μπέρτος, Κάτσε (64’ Βινίσιους), Γκαζάλ, Μιλοσάβλιεβιτς, Ουάρντα, Παπάζογλου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Χατζηθεοδωρίδης (83’ Κολοβέτσιος), Κουρμπέλης, Χ. Δώνης (72’ Μπουζούκης), Νάγκι (60’ Ανουάρ), Ζαχίντ, Χατζηγιοβάνης, Καμπετσής.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΛ – Παναθηναϊκός 0-2: Στα τρία πέναλτι… τέταρτη νίκη!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Μάνος Ανδρουλάκης

Ο Μάνος Ανδρουλάκης σπούδασε αθλητική δημοσιογραφία και το 2006 έκανε την αρχή σε εβδομαδιαία εφημερίδα του Ηρακλείου Κρήτης. Από το 2009 μέχρι το 2015 εργάστηκε στην ιστοσελίδα Contra.gr. Στο Sportime επιμελείται τους αγώνες του ποδοσφαιρικού Παναθηναϊκού και θέματα γύρω από την «πράσινη» επικαιρότητα.