ΑΕΛ – Παναθηναϊκός 1-1: Μπλόκαρε στον κάμπο – Ψυχρολουσία στο 87’

Ο Παναθηναϊκός έδειχνε να κρατά τη νίκη στο Αλκαζάρ, όμως η ΑΕΛ ισοφάρισε 1-1 στο 87ο λεπτό με γκολ του Δημήτρη Πινακά. Ο Μιχάλης Γρηγορίου παρέταξε αναμενόμενη ενδεκάδα με τους Σπαρβ-Σετσέροβιτς στη μεσαία γραμμή και Τόρζε, Τρούγιτς, Μιλοσάβλιεβιτς πίσω από τον Φιορίν Ντουρμισάι. Ομοίως και ο Ντάνι Πογιάτος, με τους Χουάνκαρ (αριστερός μπακ) και Αϊτόρ...

Ο Παναθηναϊκός έδειχνε να κρατά τη νίκη στο Αλκαζάρ, όμως η ΑΕΛ ισοφάρισε 1-1 στο 87ο λεπτό με γκολ του Δημήτρη Πινακά.

Ο Μιχάλης Γρηγορίου παρέταξε αναμενόμενη ενδεκάδα με τους Σπαρβ-Σετσέροβιτς στη μεσαία γραμμή και Τόρζε, Τρούγιτς, Μιλοσάβλιεβιτς πίσω από τον Φιορίν Ντουρμισάι.

Ομοίως και ο Ντάνι Πογιάτος, με τους Χουάνκαρ (αριστερός μπακ) και Αϊτόρ (εξτρέμ) να πραγματοποιούν το επίσημο ντεμπούτο τους,.

Παράλληλα, ο Μπαρτ Σένκεφελντ επανήλθε στο αρχικό σχήμα μετά το χτύπημα στον γλουτό που τον είχε υποχρεώσει να χάσει το ματς με τον Αστέρα Τρίπολης.

Το πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης ήταν αναγνωριστικό, με την ΑΕΛ να έχει οριακή κατοχή και τον Γρηγορίου να είναι ικανοποιημένος σε γενικές γραμμές.

Σταδιακά ο Παναθηναϊκός πήρε την μπάλα στα πόδια και την κυκλοφόρησε με ψυχραιμία.

Εν αντιθέσει με το ματς της Τρίπολης όπου όλες οι ευκαιρίες του α’ μέρους πέρασαν ανεκμετάλλευτες, το «τριφύλλι» ευτύχησε να σκοράρει μόλις στη δεύτερη τελική του προσπάθεια.

Στο 26ο λεπτό της αναμέτρησης, έπειτα από ωραίες μπαλιές των Γιάννη Μπουζούκη και Αϊτόρ (ο Ισπανός την ασίστ στο ντεμπούτο του), ο Φεντερίκο Μακέντα άνοιξε το σκορ με ψύχραιμο πλασέ.

Η «πράσινη» κατοχή εκτοξεύθηκε μετά το 15’ και όταν ο Τάσος Παπαπέτρου σφύριξε για τελευταία φορά στο α’ ημίχρονο, αυτή έγραψε 62%.

Το… σκορ στις τελικές προσπάθειες έγραψε 0-5, με τον Φραν Βέλεθ να αγγίζει το 0-2 στην εκπνοή (σουτ που πέρασε εκατοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι) και τον Μακέντα να αστοχεί λίγες στιγμές αργότερα σε κοντινή κεφαλιά.

Κουρμπέλης και Αγιούμπ απέδωσαν, ο Αϊτόρ έδειξε ότι έχει μεγάλη ακρίβεια στις μπαλιές του, ο Μακέντα γύρισε να βοηθήσει στην ανάπτυξη και έβαλε το γκολ, ενώ ο Χουάνκαρ αποδείχθηκε φιλότιμος μετά το 20λεπτο.

Στο β’ ημίχρονο η ΑΕΛ ανέβασε ρυθμούς και κατέγραψε συνολικά 4 τελικές προσπάθειες, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι βελτιώθηκε σε μεγάλο βαθμό.

Ο Παναθηναϊκός έπαθε μπλακ-άουτ όπως στην Τρίπολη, δηλαδή δεν απείλησε σε κανένα χρονικό σημείο στο β’ ημίχρονο, ενώ ο Ντάνι Πογιάτος άργησε να κάνει αλλαγές.

Ο Χουάνκαρ αισθάνθηκε ενοχλήσεις και αντικαταστάθηκε από τον Αχιλλέα Πούγγουρα που πήρε ρόλο αριστερού μπακ, γεγονός ιδιαίτερα σπάνιο.

Ο Σαβιέρ πήρε τη θέση του Μακέντα και ο Καρλίτος πέρασε στην κορυφή, όμως δεν έκανε αισθητή την παρουσία του, εν αντιθέσει με το α’ ημίχρονο του ματς στην Τρίπολη.

Ο Γρηγορίου έκανε πολλές αλλαγές, το γύρισε σε 4-4-2, ενώ η ΑΕΛ δεν επηρεάστηκε από τον σοβαρό τραυματισμό του Αλέξη Μιχαήλ (θα μείνει εκτός για 4-6 εβδομάδες).

Οι «βυσσινί» απείλησαν από λάθος του Φακούντο Σάντσες στο 65’ και δεν έδειχναν ικανοί να ισοφαρίσουν στη ροή αγώνα, αλλά στο 87’, έπειτα από ωραία ενέργεια του Γκάμπριελ Τόρζε, αμυντική αδράνεια των «πρασίνων» και κεφαλιά του Δημήτρη Πινακά, πήραν τον βαθμό.

ΑΕΛ – Παναθηναϊκός: Η κάρτα του αγώνα

ΓΚΟΛ: 87’ Πινακάς – 26’ Μακέντα

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 32’ Ντουρμισάι, 42’ Τόρζε – 28’ Χουάνκαρ, 38’ Κουρμπέλης, 90+3’ Βέλεθ

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

MVP: Ο Αϊτόρ. Ψύχραιμος στις μεταβιβάσεις του, έκανε την ασίστ για το 0-1 και σε τουλάχιστον δύο περιπτώσεις ακόμα έβγαλε πολύ όμορφες μπαλιές που όμως δεν μετουσιώθηκαν σε γκολ.

UP: Ο Δημήτρης Πινακάς. Πέρασε αλλαγή στο 72’ και στο 87’ χάρισε τον βαθμό στην ΑΕΛ. Από κοντά και ο Γκάμπριελ Τόρζε με την ενέργειά του στην ίδια φάση.

DOWN: Ο Φακούντο Σάντσες. Τραγικό λάθος στο 65’ που έμεινε ανεκμετάλλευτο από τον Μιλοσάβλιεβιτς, κάκιστη αμυντική αντίδραση στη φάση του 1-1.

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Νάγκι, Μπέρτος (72’ Γρηγορόπουλος), Φιλίπ, Ηλιάδης, Μιχαήλ (77’ Μούζεκ), Σπαρβ, Σετσέροβιτς (73’ Αλί Γκαζάλ), Μιλοσάβλιεβιτς (72’ Πινακάς), Τόρζε, Τρούγιτς (57’ Πλατέλλας), Ντουρμισάι.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντάνι Πογιάτος): Διούδης, Σάντσες, Σένκεφελντ, Βέλεθ, Χουάνκαρ (75’ Πούγγουρας), Κουρμπέλης, Αγιούμπ, Μπουζούκης (88’ Σερπέζης), Αϊτόρ (88’ Χατζηγιοβάνης), Καρλίτος (90+2’ Ιωαννίδης), Μακέντα (74’ Σαβιέρ).

ΜΗ ΧΑΣΕΤΕ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ

ΑΕΛ-Παναθηναϊκός: Το live του αγώνα

Όλες οι ειδήσεις σήμερα από το Sportime

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΛ – Παναθηναϊκός 1-1: Μπλόκαρε στον κάμπο – Ψυχρολουσία στο 87’», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Μάνος Ανδρουλάκης

Ο Μάνος Ανδρουλάκης σπούδασε αθλητική δημοσιογραφία και το 2006 έκανε την αρχή σε εβδομαδιαία εφημερίδα του Ηρακλείου Κρήτης. Από το 2009 μέχρι το 2015 εργάστηκε στην ιστοσελίδα Contra.gr. Στο Sportime επιμελείται τους αγώνες του ποδοσφαιρικού Παναθηναϊκού και θέματα γύρω από την «πράσινη» επικαιρότητα.