Αλύγιστος Παναθηναϊκός, έσωσε το βαθμό στο φινάλε!

Ακόμα και στο κακό του βράδυ, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να παραμείνει αήττητος, χάρη στο εύστοχο πέναλτι του Μακέντα τρία λεπτά πριν τη λήξη!

Πιο δυναμικά ξεκίνησε το ματς στο «Θ. Κολοκοτρώνης» ο γηπεδούχος Αστέρας, με τον Παναθηναϊκό να έχει στα πρώτα λεπτά έναν παθητικό ρόλο.

Η ομάδα της Τρίπολης είχε την πρώτη μεγάλη της ευκαιρία στο 1ο κιόλας λεπτό της συνάντησης, όταν το λάθος του Μαυρομμάτη οδήγησε σε κλέψιμο και σουτ του Καλτσά, με τον Διούδη να αποσοβεί τον κίνδυνο. Στη εξέλιξη της φάσης, ξανά ο Καλτσάς, γύρισε την μπάλα παράλληλα, με τον Τόνσο να πιάνει ενστικτωδώς την κεφαλιά και ν’ αστοχεί εξ΄επαφής.

Οι «πράσινοι» είχαν αδυναμία να κρατήσουν την μπάλα στο κέντρο, κάτι που τους ανάγκαζε την περισσότερη ώρα να βρίσκονται σε θέση άμυνας. Η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε στο 24′, όταν ο Μπουζούκης πήρε τη θέση του τραυματία Στάικου. Η είσοδος του «Μπουζού» επέφερε κι εσωτερικές αλλαγές στον Παναθηναϊκό, με τον Γιώργο Δώνη να γυρίζει τη διάταξη σε 3-4-3. Η μεταβολή αυτή έδωσε πνοή στους «πράσινους», που άρχισαν να παίρνουν μέτρα στον γήπεδο και, σταδιακά, να απειλούν τους Αρκάδες. Η μεγαλύτερη στιγμή του «τριφυλλιού» ήρθε στο 26ο λεπτό, όταν ο Χρήστος Δώνης βγήκε από τα δεξιά, έκανε τη σέντρα σουτ, όμως ο Αθανασιάδης οριζοντιώθηκε κι έδιωξε με υπερένταση, πριν η μπάλα φτάσει στον Μακέντα.

Ο Αστέρας Τρίπολης βρέθηκε στην ευτυχή συγκυρία να προηγηθεί στο δεύτερο μέρος, στην πρώτη ευκαιρία που ουσιαστικά δημιούργησε. Έπειτα από επίθεση διαρκείας, ο Κυριακόπουλος επιχείρησε το μακρινό σουτ με το αριστερό, ο Διούδης απέκρουσε αλλά στην επαναφορά η μπάλα έφτασε στον Μανιά, ο οποίος μ’ ένα απλό πλασέ άνοιξε το σκορ (47′).

Μετά το πρώτο σοκ, οι ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού προσπάθησαν ν’ απαντήσουν άμεσα στο γκολ που δέχτηκαν, με τον Αστέρα να περιμένει στο δικό του μισό και να κυνηγάει τις αντεπιθέσεις. Σε μία τέτοια μάλιστα στο 63ο λεπτό, οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να έχουν διπλασιάσει τα τέρματά τους, αρχικά με το τετ α τετ του Τόνσο κι εν συνεχεία με το τελείωμα του Καλτσά. Το «τριφύλλι» δεν μπορούσε να βρει την παραμικρή δίοδο προς την εστία του Αθανασιάδη. Ενδεικτικό είναι πως στην επανάληψη, μέχρι το 70ο λεπτό, ο Αστέρας είχε 5 τελικές, έναντι 0 (!) του Παναθηναϊκού.

Νωρίτερα, σε μία προσπάθεια ν’ αντιδράσει, ο Γιώργος Δώνης είχε αλλάξει πάλι το σχήμα του σε 4-3-3, όταν αντικατέστησε τον Πούγγουρα με τον Τζανδάρη. Και πάλι, ωστόσο, οι «πράσινοι» δεν μπορούσαν να παράξουν φάσεις. Η είσοδος του Καμπετσή στον αγωνιστικό χώρο, σήμανε την ύστατη επιχείρηση των φιλοξενούμενων ν’ αντιδράσουν. Τελικά στις καθυστερήσεις, ήρθε η λύτρωση. Ο Χατζηγιοβάνης κέρδισε το πέναλτι, ο Μακέντα το εκτέλεσε εύστοχα και διαμόρφωσε το τελικό 1-1 στο «Θ. Κολοκοτρώνης»!

MVP: Ο Φεντερίκο Μακέντα, για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι, ήταν εκεί για να λυτρώσει (έστω και μερικώς αυτή τη φορά) τον Παναθηναϊκό. Ευστόχησε στο πέναλτι, έδωσε τον έναν βαθμό στο «τριφύλλι» και… έκλεψε στο φινάλε τον άτυπο τίτλο του MVP από τον Μανιά.

UP: Πολύ καλά λειτούργησαν τα άκρα του Αστέρα στο ματς. Τόσο ο Τσιλιανίδης από αριστερά, όσο και ο Καλτσάς από αριστερά, δημιούργησαν πολλά ρήγματα σε Κουλιμπαλί και Ινσούα αντίστοιχα.

DOWN: Ουκ ολίγα ήταν τα προβλήματα που έβγαλε ο Παναθηναϊκός στην άμυνα. Στην πρώτη φάση του αγώνα, κιόλας, ο Μαυρομμάτης υπέπεσε σε αβίαστο λάθος. Η καλή απόδοση του Διούδη κράτησε το ματς ανοιχτό ως το φινάλε για τους «πράσινους».

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Εμμανουήλ Σκουλάς (Θεσσαλίας): Καλό ματς από τον Θεσσαλό ρέφερι. Χειρίστηκε όπως έπρεπε τις συνθήκες του παιχνιδιού, ενώ στη δύσκολη φάση έκρινε σωστά. Ορθή η υπόδειξη πέναλτι στην ανατροπή του Χατζηγιοβάνη, ορθή κι η αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Κυριακόπουλου.

ΓΚΟΛ: Μανιάς (47′), Μακέντα (90+1′ πεν.)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ινσούα (43′), Τζανδάρης (82′) / Κυριακόπουλος (14′), Βαλιέντε (49′), Τόνσο (81′), Αθανασιάδης (90′)

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Κυριακόπουλος (90+1′)

Αστέρας Τρίπολης (Σ. Παντελίδης): Αθανασιάδης, Βλάχος, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Κυριακόπουλος, Ιγκλέσιας (40′ Βαλιέντε), Μουνάφο, Τόνσο, Καλτσάς (78′ Μπελόκ), Τσιλιανίδης (86′ Μαρτίνεζ), Μανιάς.

Παναθηναϊκός (Γ. Δώνης): Διούδης, Κουλιμπαλί, Ινσούα, Κολοβέτσιος, Πούγγουρας (58′ Τζανδάρης), Μαυρομμάτης, Κουρμπέλης, χ. Δώνης (77′ Καμπετσής), Στάικος (24′ Μπουζούκης), Χατζηγιοβάνης, Μακέντα.

Αστέρας Τρίπολης – Παναθηναϊκός 2-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Αλύγιστος Παναθηναϊκός, έσωσε το βαθμό στο φινάλε!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.