Απόλλων Σμύρνης – Λαμία 0-0: Υποβιβάστηκε η «Ελαφρά Ταξιαρχία»

Ο Απόλλων Σμύρνης δεν νίκησε τη Λαμία και το 0-0 ήταν αρκετό για να τον υποβιβάσει στη Super League 2.

Απόλλων Σμύρνης και Λαμία ήταν οι δύο ομάδες που από την αρχή των πλέι άουτ μάχονταν για να αποφύγουν τον απευθείας υποβιβασμό. Με το 0-0 στη Ριζούπολη σφραγίστηκε η πτώση του πρώτου στη Super League 2.

Δεν θα χρειαστεί να πάμε καν στην τελευταία αγωνιστική για να μάθουμε τον τελευταίο της φετινής σεζόν για τη Super League 1. Ο Απόλλων Σμύρνης ήταν σε όλη τη διάρκεια της σεζόν η χειρότερη ομάδα και έτσι αποχαιρετά τη μεγάλη κατηγορία.

Αντιθέτως, η Λαμία θα έχει άλλη μία ευκαιρία. Γλίτωσε σε πρώτη φάση και πάει στα μπαράζ για να εξασφαλίσει εκεί την παραμονή της. Μπήκε σε αυτό το παιχνίδι με μοναδικό στόχο την αποφυγή της ήττας και τα κατάφερε. Ήταν χειρότερη από τον αντίπαλό της, αλλά πέτυχε τον στόχο της.

Το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν για δύο αποτελέσματα «έκρινε» σε μεγάλο βαθμό το ματς και αυτό γιατί η Λαμία επιδίωξε να κλείσει χώρους. Το κατάφερε ως έναν βαθμό, αν και δέχτηκε ορισμένες φάσεις. Ο Απόλλων Σμύρνης, όμως, δεν ήταν αποτελεσματικός.

Με κινητήριο μοχλό τον Μαρτίνες, οι γηπεδούχοι από νωρίς προσπάθησαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Έφτασαν σε τελικές από τα πρώτα λεπτά με τους Σλίβκα και Ιωαννίδη. Τελικά η μεγαλύτερη ευκαιρία χάθηκε στο 43′ όταν ο Μαρτίνες έβγαλε μία ακόμη μπαλιά και ο Βιτλής με κεφαλιά σημάδεψε το δεξί δοκάρι.

Στο πρώτο 45λεπτο η Λαμία είχε μία υποψία ευκαιρίας με τον Μπεχαράνο και ένα καλό σουτ του Μανούσου στις καθυστερήσεις. Μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο χωρίς να αλλάξει προσανατολισμό και δικαιώθηκε. Συνέχισε να μην απειλεί, αλλά ήταν ξεκάθαρος πως στόχος της ήταν μόνο να καταστρέψει.

Μία μεγάλη φάση είχε ο Ντάουντα για να σκοράρει στο 65′, ενώ πέντε λεπτά μετά ο Φερνάντες έκανε ένα καλό σουτ. Ο Μπάμπης Τεννές έψαξε το γκολ, έριξε μέσα Γιαννιώτα και Τσιλούλη και ο τελευταίος σπατάλησε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα στο 86′. Έτσι το 0-0 έμεινε έως το φινάλε με την «Ελαφρά Ταξιαρχία» να υποβιβάζεται.

Απόλλων Σμύρνης – Λαμία: Η κάρτα του αγώνα

MVP: Έκανε ό,τι μπορούσε. Εάν οι συμπαίκτες του τελείωναν τις φάσεις, ο Νίκο Μαρτίνες θα είχε καταγράψει τουλάχιστον μία ασίστ. Έδειξε την ποιότητά του, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό. Το σφύριγμα της λήξης τον βρήκε απαρηγόρητο για τον υποβιβασμό του Απόλλωνα.

UP: Σταθερός για ένα ακόμη ματς ήταν ο Μπόγιαν Σαράνοφ. Όποτε χρειάστηκε, έκανε αυτό που έπρεπε όπως στη φάση του 87′ με τον Γιανιώτα.

DOWN: Τέτοια ματς κρίνονται στις λεπτομέρειες. Το γκολ που χάνει ο Σωτήρης Τσιλούλης, είναι αυτό που βοηθάει να χαρακτηριστεί μοιραίος. Μπήκε για να σκοράρει και απέτυχε στη μεγάλη ευκαιρία που του παρουσιάστηκε.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Λετονός Αντρίς Τρεϊμάνις ήταν ο άρχων της αναμέτρησης. Καλά το πήγε το ματς. Ορθώς δεν έδωσε πέναλτι σε χέρι του Λούκας στο πρώτο ημίχρονο. Δεν υπήρξαν άλλες δύσκολες φάσεις για εκείνον.