Απόλλων Σμύρνης – Λαμία 0-1: Όπου τον βρίσκει!

Μέσα - έξω, ίδια «γεύση». Απόλλων Σμύρνης - Λαμία 0-1 με την ομάδα της Φθιώτιδας να... διπλώνει φέτος τις νίκες απέναντι στην «Ελαφρά Ταξιαρχία», να προσπερνάει τον Παναιτωλικό, έχοντας βλέψεις και για ακόμα παραπάνω, αφού έχει δύο παιχνίδια λιγότερα από ΟΦΗ, ΠΑΣ Γιάννινα και ένα από την ομάδα της Ριζούπολης.

Μέσα – έξω, ίδια «γεύση». Απόλλων Σμύρνης – Λαμία 0-1 με την ομάδα της Φθιώτιδας να… διπλώνει φέτος τις νίκες απέναντι στην «Ελαφρά Ταξιαρχία», να προσπερνάει τον Παναιτωλικό, έχοντας βλέψεις και για ακόμα παραπάνω, αφού έχει δύο παιχνίδια λιγότερα από ΟΦΗ, ΠΑΣ Γιάννινα και ένα από την ομάδα της Ριζούπολης.

Με 4-4-2, συνταγή Τούμπας και Ντάουντα, Ιωαννίδη στην κορυφή, ο Απόλλων Σμύρνης, έψαχνε την πρώτη του νίκη απέναντι στη Λαμία σε επίπεδο Super League 1. Mε την ίδια διάταξη και η Λαμία με Αραμπούλι και Καραμάνο κορυφή, για τη διεύρυνση του αήττητου σερί εκτός έδρας.

Η πρώτη επίσκεψη της Λαμίας στην περιοχή του Βέρχουλστ είχε και γκολ! Το οποίο όμως δεν μέτρησε ποτέ, αφού ο σκόρερ Αραμπούλι ήταν σε θέση οφσάιντ που υποδείχθηκε αμέσως από τον βοηθό Kαρσιώτης (Κορινθίας). Με λάθη εκατέρωθεν κύλησε το επόμενο 10λεπτο στην αναμέτρηση.

Δεν άλλαξε ιδιαίτερα το μοτίβο στη συνέχεια. Πιο δραστήρια η Λαμία στον αγωνιστικό χώρο που προσπαθεί, αλλά μένει με την προσπάθεια. Ελαφρυντικό η κατάσταση του αγωνιστικού χώρου, που ναι μεν καθαρίστηκε από τα χιόνια, αλλά είχε πολύ λάσπη.

Με το γκολ του Αραμπούλι, ως μη γενόμενο, η πρώτη τελική στο ματς καταγράφεται στο 30′. Μια αδύναμη και μακρινή κεφαλιά του Ιωαννίδη που μπλόκαρε εύκολα ο Επασί.

Στο ίδιο λεπτό, αλλά στην απέναντι πλευρά του γηπέδου, ο Φατιόν κάνει ένα κουτό χέρι – πέναλτι, ο Ζαχαριάδης που ήταν κοντά το υπέδειξε και ο Αραμπούλι με την γνωστή… περίεργη προσποίηση το έκανε γκολ!

Ενα κακό σουτ του Μπετινέλι στο 40′ και μια εκτέλεση φάουλ – άουτ του Ρόμανιτς στο 43′ οτι μεσολάβησε μεταξύ του γκολ και της λήξης του πρώτου ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που πίεσαν στην επανάληψη, αλλά οι κενοί χώροι έκαναν ακόμα πιο επικίνδυνους τους παίκτες στη Λαμία. Στον ένας με έναν με τον Μπρούσιτς, ο Ντέλετιτς δοκίμασε το φαλτσαριστό σουτ στο 54′ αλλά πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Βέρχουλστ.

Κλασική ευκαιρία για τον Απόλλωνα στο 56′ με τον Επασί να βγάζει σε κόρνερ το σουτ του Μπετινέλι.

Οι γηπεδούχοι σαφώς καλύτεροι τόσο από την δική τους εικόνα στο πρώτο ημίχρονο, όσο και από εκείνη της αντιπάλου τους, πίεσαν μέχρι το τέλος για το ένα γκολ τουλάχιστον, της ισοφάρισης. Σλίβκα στο 75′ (κεφαλιά, άουτ) και Ντάουντα στο 83′ (σουτ που μπλόκαρε ο Επασί), σπατάλησαν ότι καλύτερο δημιούργησε επιθετικά η «Ελαφρά Ταξιαρχία» μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Ζαχαριάδη.

Με 10 τελείωσε το ματς η Λαμία, με τον Ντέλετιτς να αποχωρεί νωρίτερα από τον αγωνιστικό χώρο (87′), ενώ δεύτερη κίτρινη είδε δύο λεπτά αργότερα και ο Τσαμπούρης ο οποίος είχε αντικατασταθεί και ήταν στον πάγκο.

Απόλλων Σμύρνης – Λαμία – Η κάρτα του αγώνα

MVP: Μπατσάνα Αραμπούλι. Εχει… εκλάμψεις ο Γεωργιανός. Μετά το ματς με τον Άρη που ουσιαστικά το πήρε μόνος του, κάνει εξαιρετική εμφάνιση στη Ριζούπολη. Πετυχαίνει ένα γκολ που ακυρώνεται και σκοράρει και από την άσπρη βούλα, για το τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση.

UP: Ντεβίς Επασί. Δεν ίδρωσε ιδιαίτερα τη φανέλα της Λαμίας, ο Γάλλος τερματοφύλακας, αλλά το έβγαλε το μεροκάματο. Στο 56′ στη μια και μοναδική κλασική ευκαιρία που κάνει ο Απόλλωνας, λέει «όχι» στον Μπετινέλι, κρατώντας ανέπαφη την εστία του.

DOWN: Αντονι Φατιόν. Στη φάση που κάνει το πέναλτι, βλέπει τη μπάλα να «ταξιδεύει» και να… προσγειώνεται στο απλωμένο χέρι του. Τελείως ερασιτεχνική κίνηση από έναν πολύ εμπειρο ποδοσφαιριστή και «βαρόμετρο» για τον φετινό Απόλλωνα.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χωρίς να κάνει το μεγάλο λάθος ο Ζαχαριάδης στη Ριζούπολη, αλλά κάπου… χανόταν. Τα σφυρίγματα του, ακόμα και για φάουλ στο κέντρο, αμφισβητήθηκαν έντονα από τους ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων. Το πέναλτι πάντως που καταλόγισε υπέρ της Λαμίας, σωστό. Το χέρι του Φατιόν είναι πολύ έξω από τον κορμό του.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 13′ Φατιόν, 25′ Τσαμπούρης, 78′ Κάλισιρ, 90′ Λισγάρας – 50′ Ρόμανιτς

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 87′ Ρόμανιτς – 89′ Τσαμπούρης

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Βέρχουλστ, Μπρούτσιτς, Λισγάρας, Κάλισιρ (87′ Ντομίνγκες), Τσαμπούρης (77′ Μπαξεβανίδης), Τσιλούλης, Φατιόν (77′ Μουνιέ), Σλίβκα, Τομάς, Ιωαννίδης, Ντάουντα.

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Σκόνδρας, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Μαρτίνες, Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Ντέλετιτς (90′ Μπιάρνασον), Αραμπούλι (73′ Tζέιμς), Ρόμανιτς, Καραμάνος (82′ Μπα).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Απόλλων Σμύρνης – Λαμία 0-1: Όπου τον βρίσκει!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!