Απόλλων Σμύρνης – ΟΦΗ 0-0: Θέλει και τύχη…

Ο ΟΦΗ είχε τρία δοκάρια, αλλά δεν βρήκε δίχτυα κι έμεινε στο 0-0 με τον Απόλλωνα Σμύρνη στη Ριζούπολη

Οι νίκες θέλουν γκολ! Δεν γίνεται αλλιώς, είναι απαραίτητα τα γκολ! Ο ΟΦΗ λοιπόν έχει μεγάλο πρόβλημα στο σκοράρισμα και γι’ αυτό έμεινε στο 0-0 με τον Απόλλωνα Σμύρνης στη Ριζούπολη.

Βέβαια πρέπει να έχεις και τύχη, κάτι που η κρητική ομάδα δεν είχε στο παιχνίδι. Τρία δοκάρια μέτρησαν οι φιλοξενούμενοι και μάλιστα τα δύο ήταν στην ίδια φάση.

Ο Απόλλων προσπάθησε να «κλέψει» το ματς, αφού είχε δευτερεύοντα ρόλο, ωστόσο στις λίγες φάσεις που δημιούργησε δεν κατάφερε να βρει στόχο.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε σε πολύ χαμηλό τέμπο. Οι δύο ομάδες άργησα να βρουν ρυθμό κι αυτό το έπραξε πρώτος ο ΟΦΗ, μετά το δεκάλεπτο.

Οι Κρητικοί ανέλαβαν την πρωτοβουλία, χωρίς όμως τη μεγάλη φάση. Στη συνέχεια ο Απόλλων έφερε το παιχνίδι, αλλά πιο κοντά στο γκολ έφτασαν οι φιλοξενούμενοι.

Διπλό δοκάρι στην ίδια φάση!

Στο 29’ ο ΟΦΗ είχε διπλό δοκάρι στην ίδια φάση. Ο Γιαννούλης έκανε το σουτ, ο Βαζ έβαλε την προβολή και η μπάλα βρήκε στο αριστερό δοκάρι του Χουάντερσον, ενώ στην επαναφορά, το σουτ του Μπράουν κατέληξε στο δεξί!

Ο ΟΦΗ είχε και τρίτο δοκάρι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον Νεϊρά, από το ύψος της μικρής περιοχής, όμως το 0-0 παρέμεινε.

Στο δεύτερο μισό, ο Απόλλων είχε ένα πολύ καλό σουτ με τον Μπεντινέλι στο 47’, στην καλύτερη μέχρι εκείνο σημείο φάση του αγώνα για τους γηπεδούχους.

Ο Βέρα έριξε στο παιχνίδι τον Γιακουμάκη για να κάνει πιο επιθετική την ομάδα. Αρχικά δικαιώθηκε, αφού ο ΟΦΗ έγινε πιο απειλητικός.

Πίεσε για το γκολ, αλλά…

Πάντως και ο Απόλλων έχασε μία πολύ καλή ευκαιρία στο 57’, όταν σε γύρισμα του Μπεντινέλι, ο Ναζλίδης από κοντά δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Ο ΟΦΗ απάντησε στις ευκαιρίες στο 71’ και στο 73’ με εξαιρετικές κεφαλιές των Σακόρ και Νέιρα, αλλά καμία δεν βρήκε στόχο.

Στο τελευταίο εικοσάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν πάρα πολύ ψάχνοντας το πρώτο τους εκτός έδρας τρίποντο, αλλά ο Απόλλων αμύνθηκε σωστά και κράτησε το μηδέν.

MVP: Το δίδυμο Μεγιάδο-Σακόρ στα χαφ του ΟΦΗ τα πήγε εξαιρετικά. Και οι δύο ποδοσφαιριστές έπιασαν πολύ καλή απόδοση και βοήθησαν κυρίως στο ανασταλτικό κομμάτι, αλλά και στο οργανωτικό.

UP: Αρκετά καλή εμφάνιση έκανε ο Φερέιρα, που συμμετείχε στις περισσότερες επιθετικές ενέργειες του ΟΦΗ. Ο Βραζιλιάνος είχε καλή απόδοση κι αν ήταν λίγο πιο προσεκτικός θα μπορούσε ακόμη και να είχε χριστεί σκόρερ.

DOWN: Ο Έρικ Πάρσον δεν εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία που του δόθηκε να ξεκινήσει στο αρχικό σχήμα. Ο Σουηδός επιθετικός δεν μπόρεσε να βοηθήσει τους Κρητικούς να γίνουν απειλητικοί και δικαίως αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δεν έκανε λάθη ο διαιτητής Κοτσάνης. Ο ρέφερι από το σύνδεσμο Δράμας έχασε κάποιες φάσεις, αλλά δεν επηρεάστηκε η εξέλιξη του αγώνα, ενώ ήταν σωστός και στον πειθαρχικό έλεγχο.

ΓΚΟΛ:

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 14’ Κοντοές, 40’ Ελ Χέλβε, 42’ Μπεντινέλι – 28’ Νέιρα, 34’ Μιχόγεβιτς, 60’ Βαζ, 61’ Σακόρ, 80’ Μεγιάδο

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Λευτέρης Βελέντζας): Χουάντερσον, Οριουέλα, Στάθης, Γαρουφαλιάς (46’ Ντούρσο), Κύργιας, Βαφέας, Βάρκας (56’ Αγρόδημος), Κοντοές, Μπεντινέλι, Ελ Χέλβε, Ναζλίδης (78’ Ακόστα).

ΟΦΗ (Χάιμε Βέρα): Σωτηρίου, Σακόρ, Μιχόγιεβιτς, Γιαννούλης, Βαζ (60’ Ντίνας), Μεγιάδο, Κοροβέσης, Μπράουν (80’ Παπαστεριανός), Νέιρα, Φερέιρα, Πάρσον (46’ Γιακουμάκης).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Απόλλων Σμύρνης – ΟΦΗ 0-0: Θέλει και τύχη…», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.