Απόλλων Σμύρνης – ΟΦΗ 0-3: Η σεμνή τελετή έλαβε τέλος νωρίς

Ο ΟΦΗ πέρασε νικηφόρα από τη Ριζούπολη με 3-0, «καθαρίζοντας» το παιχνίδι πριν την συμπλήρωση του ημιώρου.

Απόλλων Σμύρνης – ΟΦΗ: Ένα ήσυχο απόγευμα πέρασαν στη Ριζούπολη οι Κρητικοί, παίρνοντας τη νίκη με 3-0 σε εξ’ αναβολής αναμέτρηση για τη 13η αγωνιστική της Super League 1.

Μόλις στο 3ο λεπτό του ντεμπούτου του Μάρκο Γκρότε στον πάγκο της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» ο Ιωαννίδης έφυγε στην κόντρα, κρέμασε τον Βάτερμαν και σκόραρε, αλλά καταλογίστηκε σε θέση οφσάιντ έπειτα και από την χρήση VAR.

Από το 18′ έως το 26′ ακολούθησε το διάστημα του… τρόμου για τους γηπεδούχους. Αρχικά ο Γιακιμόφσκι τράβηξε και γκρέμισε τον Τοράλ εντός περιοχής, αντικρίζοντας την κόκκινη κάρτα.
Η εκτέλεση του Νέιρα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι, με το 0-1 ωστόσο να μην αργεί.

Στο 24′ ο Λάμπρου έκανε το πλασέ με το δεξί μέσα από την περιοχή, νικώντας τον Βέρχουλστ.

Δύο λεπτά αργότερα ξανά ο Έλληνας άσος ο Λάμπρου, με πλασέ με το δεξί μέσα από την περιοχή σε κενή εστία έβαλε πολύ γερά τις βάσεις νίκης.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα, αν αναλογιστεί κανείς και το… βουνό που είχε να ανέβει ο Απόλλων. Στο 50′ χάθηκε τεράστια ευκαιρία για το 0-3 μετά το πλασέ του Τσιλιανίδη στην κίνηση έξω από την περιοχή.

Ό,τι δεν κατάφερε εκείνος, το πέτυχε στο 63ο λεπτό ο Γκαγιέγος με τρομερό φάουλ.

Απόλλων Σμύρνης – ΟΦΗ: Η κάρτα του αγώνα

MVP: Συνήθως αυτοί που σκοράρουν είναι και αυτοί που τραβούν τα περισσότερα φώτα πάνω τους. Στην προκειμένη περίπτωση ενώ ήταν διαθέσιμοι οι Φαν Ντάινεν και Καστάνιος, ο Νίκος Νιόπλιας επέλεξε βασικό φορ τον Λάμπρου, που είναι εξτρέμ. Εκείνος δικαίωσε απόλυτα την επιλογή του, πετυχαίνοντας δύο γκολ.

UP: Η ποιότητα του Φελίπε Γκαγιέγος είναι γνωστή. Ο Χιλιανός μπορεί να άναψε φωτιές από το πουθενά, ωστόσο στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι δημιούργησε τη φάση από την οποία προήλθε το πέναλτι, είχε την ασίστ στο πρώτο γκολ, ενώ πέτυχε και με πανέμορφο γκολ το 0-3.

DOWN: H αποβολή του Νίκολα Γιακιμόφσκι έκανε το ούτως ή άλλως δύσκολο έργο των γηπεδούχων, ακόμη δυσκολότερο. Το μαρκάρισμα στον Τοράλ κρίνεται ως μια απερίσκεπτη ενέργεια σε ένα σημείο που το παιχνίδι είναι στο 0-0 και πριν καλά καλά συμπληρωθεί το πρώτο εικοσάλεπτο.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Βαγγέλης Μανούχος (Αργολίδας) είχε ένα εύκολο απόγευμα, από τη στιγμή που βοηθήθηκε κιόλας με την εξέλιξη του παιχνιδιού. Οι καταλογισμοί τη ακύρωσης του γκολ του Απόλλωνα, του πέναλτι του ΟΦΗ, αλλά και της αποβολής κρίνονται ορθοί.

ΣΚΟΡΕΡ: 24′, 26′ Λάμπρου, 63′ Γκαγιέγος