Aπόλλων Σμύρνης – ΟΦΗ 2-1: Ο ΟΦΗ τις ευκαιρίες, ο Απόλλων τους βαθμούς!

Απόλλων Σμύρνης - ΟΦΗ 2-1: Ιδανικός αυτόχειρας ο ΟΦΗ. Κατάφερε να μην πάρει τίποτα από το ματς στη Ριζούπολη. 8η ήττα στη σειρά για τους Κρητικούς που έχουν μπλέξει για τα καλά! «Δώρο» Σωτηρίου το νικητήριο γκολ!

Απόλλων Σμύρνης – ΟΦΗ 2-1: Aυτόχειρας ο ΟΦΗ. Κατάφερε να μην πάρει τίποτα στη Ριζούπολη. 8η ήττα στη σειρά για τους Κρητικούς που έχουν μπλέξει για τα καλά! «Δώρο» Σωτηρίου το νικητήριο γκολ!

Απόλλων Σμύρνης – ΟΦΗ 2-1: Το πρόβλημα στο γκολ που έχει φέτος ο ΟΦΗ… ουρλιάζει! Οι Κρητικοί το πλήρωσαν και στη Ριζούπολη, γνωρίζοντας ακόμα μια ήττα, την 8η στη σειρά από τον Απόλλωνα, στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 24ης αγωνιστικής της Super League 1.

Ο Γιώργος Παράσχος παρέταξε τον Απόλλωνα με Βέρχουλστ στο τέρμα, Μπαξεβανίδη, Ντομίνγκες, Λισγάρα, Μπρούσιτς στην άμυνα, Κολ, Σλίβκα «6άρια», Τσιλούλη, Φερνάντεθ στα «φτερά» και τον Μπεντινέλι πίσω από τον Ντάουντα.

Ο Γιώργος Σίμος έχοντας να διαχειριστεί και τις πολλές απουσίες, με τον Σωτηρίου κάτω από τα γκολπόστ, Ουές, Διαμάντη, Γιαννούλη, Κοροβέση στην άμυνα, τον Μεγιάδο καθαρό κόφτη, τους Στάικο, Ντε Γκούζμαν εσωτερικούς χαφ, τους Σολίς, Στάρτζεον στα άκρα και τον Γρίβα στην κορυφή της επίθεσης.

«Βασανιστικά» πέρασε το πρώτο 15λεπτο στη Ριζούπολη. Χωρίς υποψία φάσης μπροστά στις δύο εστίες. Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι ανοίγουν το σκορ. Σουτ του Σλίβκα που «κλέβει» μπάλα από τον Μεγιάδο, ο Σωτηρίου αποκρούει μεν το σουτ του Λιθουανού, αλλά όχι και το δεύτερο του Ντάουντα που από κοντά δίνει προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Ο ΟΦΗ κυριαρχεί από το γκολ και μετά και προσπαθεί να αποκαταστήσει άμεσα τις ισορροπίες. Δεν το καταφέρνει με την πρώτη στο σουτ του Γρίβα στο 22′, ισοφαρίζει με την δεύτερη πέντε λεπτά αργότερα, με την καρφωτή κεφαλιά του Στάρτζεον, έπειτα από… συστημένη σέντρα του Ουές.

Mέχρι το τέλος του πρώτου 45λεπτου, οι Κρητικοί σπαταλούν δύο ευκαιρίες με τον Σολίς (33′ άουτ, 40′ απέκρουσε ο Βέρχουλστ) για να γυρίσουν τούμπα το ματς.

Οι Κρητικοί ψάχνουν το γκολ της ανατροπής και πιθανότατα της νίκης και στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 60′ ο Ντε Γκουζμάν στέλνει τη μπάλα άουτ. Ακριβώς ίδια κατάληξη έχει και η προβολή του Στάικου στο 63′. Στο 70′ ο Σολίς προτιμάει αντί να τελειώσει τη φάση, να πασάρει στον Στάρτζεον που μόνος του – και από θέση οφσάιντ- στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι! O Bέρχουλστ λέει «όχι» στον Στάικο στο 80′.

Και από εκεί που ο ΟΦΗ πάλευε να πάρει το ματς, χάνει και τον βαθμό της ισοπαλίας. Η μπάλα «ζωντανεύει» στα χέρια του Σωτηρίου, του φεύγει από τα χέρια, με τον Ιωαννίδη να μην λέει «όχι» στο… δώρο του τερματοφύλακα των Κρητικών και από κοντά να «γράφει» το τελικό 2-1!

Aπόλλων Σμύρνης – ΟΦΗ – Η κάρτα του αγώνα

MVP: Νταβίνο Βέρχουλστ. Νικήθηκε μόνο στη φάση του γκολ. Δεν μπορούσε να κάνει και πολλά πράγματα στην κεφαλιά του αμαρκάριστου Στάρτζεον. Αν το παιχνίδι στη Ριζούπολη το κέρδισε ο Απόλλωνας και όχι ο ΟΦΗ, ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα φέρει μεγάλο μερίδιο ευθύνης.

UP: Αμπντούλ Ραχμάν Ουές. Οτι σέντρα έκανε ο αριστερός μπακ του ΟΦΗ… μύριζε γκολ. Στο 27′ η μπαλιά του στον σκόρερ Στάρτζεον είναι «συστημένη». Ταλαιπώρησε αρκετά τον Μπρούσιτς και όποιον άλλο προσπάθησε να τον περιορίσει.

DOWN: Δημήτρης Σωτηρίου. Ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ κάνει τραγικό λάθος στο 84′ χάνει τη μπάλα μέσα από τα χέρια του και ο Ιωαννίδης σκοράρει. Μοιραίος για τους Κρητικούς.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Στάθης Γκορτσίλας. Προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Μπετινέλι ζήτησε πέναλτι για σπρώξιμο, αλλά ο Μακεδόνας ρέφερι, αν και μακριά, δεν «τσίμπησε». Στο γκολ του Ιωαννίδη στο 84′ η φάση ελέγχθηκε για επιθετικό φάουλ στον Μεγιάδο, αλλά το τέρμα ήταν καθαρό.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 32′ Σλίβκα, 55΄Μπαξεβανίδης – 61΄Σταϊκός

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

AΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Βέρχουλστ, Μπρούτσιτς, Λισγάρας, Ντομίνκες, Μπαξεβανίδης, Κολ (88′ Λαγός), Μπεντινέλι (46′ Χουχούμης), Σλίβκα, Φερνάντεζ (72′ Τσαμπούρης), Τσιλούλης (32′ Φατιόν), Ντάουντα (73′ Ιωαννίδης).

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Κοροβέσης, Διαμαντης, Γιαννούλης, Ουές, Στάικος (88′ Φερέιρα), Ντε Γκουζμάν, Μεγιάδο, Στάρζεον, Γρίβας, Σολίς (78′ Σαρδινέρο).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Aπόλλων Σμύρνης – ΟΦΗ 2-1: Ο ΟΦΗ τις ευκαιρίες, ο Απόλλων τους βαθμούς!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!