Απόλλων Σμύρνης – Παναθηναϊκός 0-1: Τρία VAR ο ένας, γκολ ο άλλος!

Με γκολ του εορτάζοντος Φώτη Ιωαννίδη (στο ντεμπούτο του ως βασικός), ο Παναθηναϊκός πέρασε διά πυρός και σιδήρου από τη Ριζούπολη, επικρατώντας 1-0 του Απόλλωνα Σμύρνης.

Τρία VAR που δε λειτούργησαν ευεργετικά για τους γηπεδούχους, μία σύγκρουση που έστειλε τον Νίκο Ιωαννίδη στο νοσοκομείο, μία αποβολή (Βασίλης Ζαγαρίτης) που άφησε τους φιλοξενούμενους με 10 παίκτες από το 51ο λεπτό.

***

Σε διάταξη 4-2-3-1 παρέταξαν τις ομάδες τους οι Γιώργος Παράσχος (αντιμετώπισε το «τριφύλλι» με 16η διαφορετική ομάδα) και Λάζλο Μπόλονι.

Ο Απόλλων Σμύρνης αγωνίστηκε με τον Δήμο Μπαξεβανίδη δεξιά, τον Κάρλο Μπρούτσιτς αριστερά, τους Ίσραελ Κολ, Βίκιντας Σλίβκα στα χαφ, τους Μαρκ Φερνάντεθ, Σωτήρη Τσιλούλη σε ρόλο εξτρέμ και τον Τόμας Μπεντινέλι πίσω από τον προωθημένο Νίκο Ιωαννίδη.

Ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε με τον Χουάνκαρ ξανά σε ρόλο δεξιού μπακ, τον Φραν Βέλεθ στα χαφ, τον Φώτη Ιωαννίδη να κάνει ντεμπούτο ως βασικός στο αριστερό «φτερό» και τον Ανδρέα Αθανασακόπουλο να συμπεριλαμβάνεται επίσης για πρώτη φορά φέτος στο αρχικό σχήμα, πίσω από τον Φεντερίκο Μακέντα.

Ο Χουάνκαρ ήταν πολύ καλός στο α’ ημίχρονο, αρχής γενομένης από τη φάση του 3ου λεπτού, όταν γύρισε στον Μακέντα, ο οποίος καθυστέρησε λίγο και όταν έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Λουίζ Ντομίνγκεζ.

Ο Παναθηναϊκός υπερίσχυσε στο ξεκίνημα και απείλησε εκ νέου με τον Φώτη Ιωαννίδη (στο 8’, τον έκοψε ο Χρήστος Λισγάρας), προτού ο Απόλλων απαντήσει με μία επίσκεψη του Μπαξεβανίδη στα καρέ του Σωκράτη Διούδη (16’).

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Χουάνκαρ συνεργάστηκε υπέροχα με τον Τάσο Χατζηγιοβάνη από δεξιά, έπειτα γύρισε προς την καρδιά της αντίπαλης περιοχής, ο Νταβίνο Βέρχουλστ έχασε την μπάλα και ο Φώτης Ιωαννίδης συνδύασε το ντεμπούτο του ως βασικός και τη γιορτή του με το πρώτο του «πράσινο» γκολ.

Ο Παναθηναϊκός έδειχνε να ελέγχει το ματς, όμως ο Απόλλων της μιας ήττας σε επτά ματς, απείλησε με κοντινό σουτ του Σωτήρη Τσιλούλη στο 25’ και στο 28’ ο Νίκος Ιωαννίδης μπήκε με αξιώσεις στα «καρέ» του «τριφυλλιού».

Ο Διούδης έπεσε άτσαλα πάνω του, με αποτέλεσμα αμφότεροι να τραυματιστούν (ο φορ των γηπεδούχων διακομίστηκε με ασθενοφόρο σε νοσοκομείο), ενώ ο διαιτητής Κουτσιαύτης πήρε πίσω την απόφαση για πέναλτι, επειδή είχε προηγηθεί χέρι του Ιωαννίδη.

Το ματς διακόπηκε για αρκετή ώρα λόγω των πρώτων βοηθειών και το α’ ημίχρονο ολοκληρώθηκε με καθυστερήσεις 7 λεπτών, αφού προηγουμένως οι δύο ομάδες είχαν από μία καλή στιγμή.

Το β’ ημίχρονο άρχισε με νέο καταλογισμό πέναλτι υπέρ του Απόλλωνα που τελικά… μετατράπηκε σε επιθετικό φάουλ, αλλά και αποβολή του Βασίλη Ζαγαρίτη στο 51ο λεπτό.

Ο Χουάνκαρ πέρασε αριστερά, ενώ ο Χατζηγιοβάνης γύρισε δεξιός μπακ (ανταποκρίθηκε με μεγάλη επιτυχία) και στο 74’ τον αντικατέστησε ο Γιοάν Μολό.

Τέσσερα λεπτά νωρίτερα, στον αγωνιστικό χώρο είχαν μπει δύο πρώην «πράσινοι», οι Αντονί Μουνιέ και Διαμαντής Χουχούμης.

Ο Μπόλονι έβαλε Καρλίτος, Αϊτόρ και Φάνη Μαυρομμάτη, ενώ ο Παράσχος δεν έκανε κάποια αλλαγή μετά το 70ό λεπτό, τη στιγμή που ο Ιωαννίδης άγγιζε το δεύτερο γκολ με σπουδαία προσπάθεια.

Ο Μουνιέ έθεσε σοβαρή υποψηφιότητα για δημιουργός κατά της πρώην ομάδας του, αφού από σέντρα του στο 77’ ο Μπεντινέλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όμως το VAR τον εμπόδισε να χριστεί σκόρερ (οφσάιντ).

Ο Απόλλων πίεσε πολύ στο τέλος, είχε δύο κλασικές ευκαιρίες με Σλίβκα και Ντάουντα, έναντι μίας του Παναθηναϊκού με Χουάνκαρ, όμως το 0-1 παρέμεινε μέχρι τέλους, σε ένα ματς που είχε 7 λεπτά καθυστερήσεις στο α’ ημίχρονο και 8 στο β’!

Απόλλων Σμύρνης-Παναθηναϊκός: Η κάρτα του αγώνα

ΓΚΟΛ: 20’ Φ. Ιωαννίδης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 37’ Τσιλούλης, 53’ Σλίβκα, 58’  Μπαξεβανίδης, 89’ Λισγάρας – 35’ Ζαγαρίτης, 45+1’ Αλεξανδρόπουλος, 69’ Πούγγουρας, 90+2’ Καρλίτος

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 51’ Ζαγαρίτης (2η κίτρινη)

MVP: Τάσος Χατζηγιοβάνης. Υπέροχη μπαλιά στη φάση του 20ού λεπτού που μετουσιώθηκε σε γκολ, ανταποκρίθηκε ακόμη και ως δεξιός μπακ όταν αποβλήθηκε ο Βασίλης Ζαγαρίτης και ο Χουάνκαρ πέρασε αριστερά

UP: Χουάνκαρ. Δημιουργός του γκολ και αρκετά καλή παρουσία, ασχέτως αν για δεύτερη σερί αναμέτρηση αγωνίστηκε ως δεξιός μπακ για μεγάλο χρονικό διάστημα

DOWN: Σωκράτης Διούδης. Παρακινδυνευμένη και άτσαλη η έξοδος του 28ου λεπτού, έστω και ακούσια (προφανώς) έστειλε τον Νίκο Ιωαννίδη στο νοσοκομείο

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Έχασε τον έλεγχο ο Αριστομένης Κουτσιαύτης και οι βοηθοί του, σε ένα ομολογουμένως πολύ δύσκολο ματς. Η χρήση του VAR βοήθησε τον διαιτητή σε τρεις κομβικές αποφάσεις (δύο πέναλτι κι ένα γκολ του Απόλλωνα που δεν κατακυρώθηκαν). Αυστηρή η δεύτερη κίτρινη στον Βασίλη Ζαγαρίτη, λανθασμένη εκείνη στον Βίκιντας Σλίβκα

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Βέρχουλστ, Μπαξεβανίδης, Ντομίνγκεζ, Λισγάρας, Μπρούσιτς (70’ Χουχούμης), Σλίβκα, Φερνάντεθ (70’ Μουνιέ), Κολ, Τσιλούλης, Μπεντινέλι, Ν. Ιωαννίδης (34’ Ντάουντα).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Χουάνκαρ, Πούγγουρας, Σένκεφελντ, Ζαγαρίτης, Βέλεθ, Αλεξανδρόπουλος, Αθανασακόπουλος (83’ Αϊτόρ), Χατζηγιοβάνης (74’ Μολό), Φ. Ιωαννίδης (85’ Μαυρομμάτης), Μακέντα (81’ Καρλίτος).

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ:

Απόλλων Σμύρνης-Παναθηναϊκός: Το live της αναμέτρησης

Όλες οι ειδήσεις σήμερα από το Sportime

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Απόλλων Σμύρνης – Παναθηναϊκός 0-1: Τρία VAR ο ένας, γκολ ο άλλος!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Μάνος Ανδρουλάκης

Ο Μάνος Ανδρουλάκης σπούδασε αθλητική δημοσιογραφία και το 2006 έκανε την αρχή σε εβδομαδιαία εφημερίδα του Ηρακλείου Κρήτης. Από το 2009 μέχρι το 2015 εργάστηκε στην ιστοσελίδα Contra.gr. Στο Sportime επιμελείται τους αγώνες του ποδοσφαιρικού Παναθηναϊκού και θέματα γύρω από την «πράσινη» επικαιρότητα.