Απόλλων Σμύρνης – Παναθηναϊκός 0-3: Από την άσπρη βούλα (vid)

Δείτε τα highlights της αναμέτρησης Απόλλων Σμύρνης - Παναθηναϊκός

Απόλλων Σμύρνης – Παναθηναϊκός: Με δύο πέναλτι κι ένα αυτογκόλ, η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς επικράτησε 3-0 στο ματς του «Γ. Καμάρας».

Η δεύτερη σερί νίκη για το «τριφύλλι» στη Super League 1 και τρίτη συνολικά ήρθε με σκόρερ τους Σεμπαστιάν Παλάσιος και Αϊτόρ, ενώ στο τέλος ο Δήμος Μπαξεβανίδης παραβίασε την εστία της ομάδας του.

Ο Παναθηναϊκός έπιασε τον ΠΑΣ Γιάννινα στην 4η θέση και μείωσε στους -3 βαθμούς τη διαφορά από την 3η ΑΕΚ, η οποία πάντως έχει ματς λιγότερο.

Στον αντίποδα, ο Απόλλων Σμύρνης συμπλήρωσε 10 ματς χωρίς γκολ και 15 χωρίς νίκη.

Παραμένει καθηλωμένος στην ουρά της βαθμολογίας με απολογισμό:

• 1 νίκη
  • 7 ισοπαλίες
  • 14 ήττες

Διαμαρτύρονται οι γηπεδούχοι για τα δύο πέναλτι που κέρδισε ο Παναθηναϊκός, εκδίδοντας ανακοίνωση κατά του Μαρκ Κλάτενμπεργκ.

Η εικόνα της αναμέτρησης

Δύο επιθέσεις από δεξιά έκανε ο Παναθηναϊκός και δικαιώθηκε στο 12ο λεπτό, όταν ο Φακούντο Σάντσες σέντραρε κι ο Αϊτόρ κέρδισε πέναλτι από τον Δήμο Μπαξεβανίδη.

Ο Σεμπαστιάν Παλάσιος είδε τον Νταβίνο Βέρχουλστ να πέφτει στην αριστερή του γωνία και να ακουμπά την μπάλα, η οποία όμως κατέληξε στα δίχτυα.

Πέμπτο γκολ με πέναλτι για τον Αργεντινό στην καριέρα του και 3×3 επί ελληνικού εδάφους.

Το ματς κρίθηκε στο 16ο λεπτό, όταν ο Φώτης Ιωαννίδης βρέθηκε στο έδαφος από μαρκάρισμα του Φάμπρι Κάστρο και ο Αϊτόρ έστειλε την μπάλα στο αριστερό «Γ» του Βέρχουλστ.

Ο Παναθηναϊκός είχε άλλες δύο ευκαιρίες, στο 32ο και το 36ο λεπτό, αρχικά με σουτ του Γκατσίνοβιτς που απέκρουσε ο Βέρχουλστ, εν συνεχεία με σουτ του Ιωαννίδη στην κόντρα που επίσης εξουδετέρωσε ο γκολκίπερ του Απόλλωνα.

Ο Τζανλούκα Φέστα έβαλε τους Γιώργο Παμλίδη και Βασίλη Βιτλή αντί των Φάμπρι Κάστρο και Νίκολα Γιακιμόφσκι, όμως, δεν κατάφερε να αλλάξει την εικόνα του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που δημιούργησαν ξανά ευκαιρίες για γκολ, αρχικά στο 53′ με κεφαλιά του Γκατσίνοβιτς (ήταν αμαρκάριστος, αλλά δεν βρήκε καλά την μπάλα), έπειτα με τον Αϊτόρ (57′) και κατόπιν (62′) με τους Παλάσιος, Φ. Ιωαννίδη.

Το τελευταίο 20λεπτο κύλησε με τους Γιώργο Παμλίδη-Νίκο Ιωαννίδη να αγωνίζονται στην κορυφή του Απόλλωνα και τον Παναθηναϊκό να παίζει 4-1-4-1.

Οι φιλοξενούμενοι απώλεσαν πολλές ευκαιρίες με για το 0-3 με Τάσο Χατζηγιοβάνη (79′) και Δημήτρη Κουρμπέλη, Τάσο Χατζηγιοβάνη (85′), προτού ο Μπαξεβανίδης αποδειχθεί πιο… εύστοχος στο 87′.

Νωρίτερα, οι Γιώργος Παμλίδης με ατομική ενέργεια και Ρατζίβ φαν λα Πάρα με πλασέ, είχαν χάσει ευκαιρίες για να μειώσουν.

Απόλλων Σμύρνης – Παναθηναϊκός: Η κάρτα του αγώνα

ΓΚΟΛ: 13′ πέν. Παλάσιος, 17′ πέν. Αϊτόρ, 87′ αυτ. Μπαξεβανίδης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 12′ Μπαξεβανίδης, 54′ Ντομίνγκες – 77′ Κουρμπέλης, 82′ Σένκεφελντ

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

MVP: Ο Αϊτόρ. Κέρδισε το πρώτο πέναλτι, σκόραρε το δεύτερο αλα… Σαραβάκος και από σέντρα του προήλθε το αυτογκόλ του Μπαξεβανίδη

UP: Ο Φραν Βέλεθ. Δεν άφησε να περάσει κανένα σουτ αντιπάλου

DOWN: Ο Δήμος Μπαξεβανίδης. Υπέπεσε σε πέναλτι και έβαλε αυτογκόλ

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Δύσκολες αποφάσεις κλήθηκε να πάρει ο Άγγελος Ευαγγέλου. Και στα δύο πέναλτι υπάρχει επαφή

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Τζανλούκα Φέστα): Βέρχουλστ, Μπαξεβανίδης, Ντομίνγκες, Ρόγκνε, Γιακιμόφσκι (46′ Βιτλής), Τσίμπσα, Κάστρο (46′ Παμλίδης), Τσιλούλης (61′ Φαν λα Πάρα), Σλίβκα, Μαρτίνες (77′ Ντάουντα), Σίγκνεβιτς (71′ Ν. Ιωαννίδης).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Διούδης, Σάντσες, Σένκεφελντ, Βέλεθ (89′ Σιδεράς), Χουάνκαρ, Ρούμπεν, Γκατσίνοβιτς (73′ Χατζηγιοβάνης), Βιγιαφάνιες (72′ Κουρμπέλης), Αϊτόρ, Παλάσιος (89′ Αλεξανδρόπουλος), Φ. Ιωαννίδης (76′ Καρλίτος).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Απόλλων Σμύρνης – Παναθηναϊκός 0-3: Από την άσπρη βούλα (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.