Απόλλων Σμύρνης – Παναιτωλικός 0-0: Πήραν το ελάχιστο! (vids)

Ο Απόλλων Σμύρνης δεν σκόραρε για ένατο διαδοχικό παιχνίδι. Ο Παναιτωλικός αγνοεί τη νίκη στα τέσσερα τελευταία του ματς!

Απόλλων ΣμύρνηςΠαναιτωλικός 0-0: Δύο δοκάρια οι γηπεδούχοι, κλασικές ευκαιρίες οι φιλοξενούμενοι, αλλά 0-0 μέχρι τέλους!

Τέσσερις σερί ήττες ο Απόλλων Σμύρνης, τρεις ο Παναιτωλικός! Από… πέρσι έχει να σκοράρει η «Ελαφρά Ταξιαρχία», ζορίζεται να βρει δίχτυα το τελευταίο διάστημα η ομάδα του Αγρινίου. Το 0-0 που ίσως για κάποιους να φάνταζε το πιθανότερο αποτέλεσμα, επιβεβαιώθηκε, αν και αδικεί τις δύο ομάδες.  Δύο δοκάρια είχαν οι γηπεδούχοι, κλασικές ευκαιρίες (και μοιραίο τον Ντίας) οι φιλοξενούμενοι.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» ξεκίνησε με τον Βέρχουλστ κάτω από τα γκολπόστ, τους Ντεντάκη, Ντομίνγκες, Ρόνγκε, Βιτλή στην άμυνα, τους Σλίβκα, Τσίμπσαχ στον άξονα, Παμλίδη, Τσιλούλη στα άκρα και τον Μαρτίνες πίσω από τον Σίγκνεβιτς.
Ο Γιάννης Αναστασίου παρέταξε τον Παναιτωλικό με Ανέστη στο τέρμα, Χουχούμη, Λάρσον, Κορνέλιους, Μαλή στην άμυνα. Φλόρες, Αντούνες στον άξονα, «δεκάρι» τον Ντίαζ, Μεντόζα και Νταγκό στα άκρα και φορ τον Καρέλη.

Το δοκάρι του Σίγκνεβιτς

Περιθώρια πολλά δεν είχε και δεν θα έχει πλέον ο Απολλων Σμύρνης. Οι γηπεδούχοι ρίσκαραν από νωρίς, ο Παναιτωλικός δεν το άφησε αρχικά να… πέσει κάτω, έβρισκε εύκολα χώρους, κυρίως απο τα άκρα και απείλησε πρώτος στο 12′ οταν στην παράλληλη συρτή μπαλιά του Μεντόσα, ο Καρέλης δεν κατάφερε να… συνδεθεί με την πορεία της μπάλας και να την σπρώξει στα δίχτυα. Aπάντησε άμεσα ο Απόλλωνας με πιο τρανταχτή ευκαιρία. Με το οριζόντιο δοκάρι στην κεφαλιά του Σίγκνεβιτς στο 19′, μετά από σέντρα του Βιτλή!

Μοιραίος ο Ντίας!

O Παναιτωλικός απαντάει με… άχαστο! Σέντρα Αντούνες, ο Ντίας στο δεύτερο δοκάρι, ο Βέρχουλστ από τη μια, η μπάλα… άουτ στο εξ επαφής τελείωμα του ανενόχλητου Αργεντίνου. Η κορυφαία στιγμή στο ματς στο 41′.
Ο Ντίας είναι ο μοιραίος του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο! Δύο λεπτά αργότερα, πάλι σε καλή θέση, το τελείωμα του όμως κακό, έσωσε ο Βιτλής πριν η μπάλα πάρει κατεύθυνση προς το βάθος της εστίας του Βέρχουλστ.

Μπαίνει «πατημένος» ο Παναιτωλικός, δεύτερο δοκάρι ο Απόλλωνας!

Με τα… όσα μπαίνει στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναιτωλικός, αλλά δεν μπορεί να βρει το γκολ, ούτε στο σουτ του Ντάγκο στο 51′, ούτε ένα λεπτό αργότερα όταν ο Ρόγκνε έδιωξε με το κεφάλι σουτ του Καρέλη. Οι γηπεδούχοι ισσοροπούν το παιχνίδι και απαντούν στις ευκαιρίες του Παναιτωλικού με νέο δοκάρι! Εξαιρετική ενέργεια του Μαρτίνες στο 63′ και σουτ εκτός περιοχής, ο Ανέστης την βρίσκει τη μπάλα τόσο, όσο για να πάει στο δεξί του δοκάρι και όχι στα δίχτυα.

Οι δύο τερματοφύλακες κρατάνε το μηδέν!

Ο Απόλλωνας ήταν εκείνος που πίεσε προς το τέλος του αγώνα για το γκολ, αλλά αρχικά ο Ανέστης στο σουτ του Τσιλούλη στο 77′ και λίγο αργότερα (79′) το κακό τελείωμα του Ντάουντα, διατηρούν το 0-0 στην αναμέτρηση. Το 0-0 μένει και στο σουτ του Καρέλη στο 85′, με τον Βέρχουλστ να διατηρεί και εκείνος από την πλευρά του, ανέπαφη την εστία του.

Απόλλων Σμύρνης – Παναιτωλικός – Η κάρτα του αγώνα

Mvp:  Γιάννης Ανέστης. Η απόκρουση που πραγματοποιεί στο σουτ του Μαρτίνες, είναι εξαιρετική και καθοριστική για την έκβαση της αναμέτρησης. Eξαιρετικό το στοπ και στο σουτ του Τσιλούλη στο 77′.

Up: Χαβιέ Μεντόσα. Μακράν ο πιο δραστήριος ποδοσφαιριστής που πάτησε το χορτάρι στη Ριζούπολη. Ακούραστος και αλάνθαστος στις μεταβιβάσεις του. Γέμιζε συνεχώς την καρδάρα, αλλά οι συμπαίκτες του την … έχυναν με τις επιλογές τους στην τελική προσπάθεια.

Down: Χόρχε Ντίας. Ο μέσος του Παναιτωλικού έχασε τα άχαστα στο πρώτο ημίχρονο. Σπατάλησε κλασικές ευκαιρίες για να σκοράρει.

Διαιτητής: Bαγγέλης Μανούχος. Στο 52′ Παμλίδης και Αντούνες αλληλοτραβιούνται. Καμία παράβαση πέναλτι, σωστός ο διεθνής ρέφερι. Στο 63′ ο Σίγκνεβιτς πέφτει μόνος του. Επίσης δεν υπάρχει παράβαση.

Σκόρερ:

Κίτρινες: 35′ Βιτλής, 53′ Ντεντάκης, 89′ Μπαξεβανίδης

Κόκκινες:

Απόλλων Σμύρνης (Τζιανλούκα Φέστα): Βέρχουλστ, Ντεντάκης, Ντομίνγκες, Ρόνγκε, Βιτλής (46′ Μπαξεβανίδης), Σλίβκα, Τσίμπσαχ (63′ Κάστρο), Παμλίδης (67′ Ντάουντα), Τσιλούλης (83′ Γιαννιώτας), Μαρτίνες, Σίγκνεβιτς (83′ Ιωαννίδης).

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Μαλής, Λάρσον, Κορνέλιους, Χουχούμης, Φλόρες, Αντούνες, Μεντόσα (86′ Λούι), Ντάγκο (64′ Βέργος), Ντίας (72′ Μπαρμπόσα), Καρέλης (86′ Βργκοτς).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Απόλλων Σμύρνης – Παναιτωλικός 0-0: Πήραν το ελάχιστο! (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!