Απόλλων Σμύρνης – Παναιτωλικός 1-0: Νίκη ηρεμίας για την «Ελαφρά Ταξιαρχία» – Κατέβασε τα ρολά ο Βέρχουλστ

Απόλλων Σμύρνης και Παναιτωλικός δημιούργησαν σημαντικές ευκαιρίες για να πάρουν τη νίκη, την οποία τελικά «γεύτηκε» η «Ελαφρά Ταξιαρχία».

Ο Απόλλων Σμύρνης έψαχνε ένα τρίποντο για να έρθει στα… ίσα του, ο Παναιτωλικός για να απομακρυνθεί ακόμα περισσότερο από τις τελευταίες θέσεις της Super League 1.

Οι δύο ομάδες δημιούργησαν σημαντικές ευκαιρίες, κυρίως στο δεύτερο μέρος, αλλά η «Ελαφρά Ταξιαρχία» είναι αυτή που χαμογέλασε στο τέλος.

Χάρη στο πρώτο γκολ του Σλίβκα με τα «κυανόλευκα», με τον Απόλλωνα να πιάνει τον Ατρόμητο στην θέση και να πάει σαφέστατα άνετος στα πλέι άουτ.

Οι Αγρινιώτες πάλεψαν για τη νίκη, θα μπορούσαν να πάρουν ακόμα και τον βαθμό, ωστόσο ο Βέρχουλστ έκανε σωτήριες επεμβάσεις και τους τον στέρησε.

Το φιλμ του αγώνα

Προσεχτικά οι δύο ομάδες και λιγοστές οι φάσεις στο πρώτο μέρος. Στο πρώτο λεπτό, σουτ του Μάζουρεκ, η μπάλα μισό μέτρο πάνω από το δοκάρι.  Ο Απόλλων απείλησε για πρώτη φορά στο 9′ με τον Μπεντινέλι, χωρίς αποτέλεσμα.

«Πάγωσε» το ματς μέχρι τα μισά, αλλά έκτοτε πήρε μπρος. Με τον Μάζουρεκ να επιχειρεί ένα ψηλοκρεμαστό σουτ από τα 25 μέτρα, η μπάλα πάνω από την εστία. Ένα λεπτό μετά, ο Βέρχουλστ είχε μία πολύ καλή επέμβαση σε δυνατό σουτ του Ντάλσιο.

Ο Απόλλων πίεσε με τη σειρά, αλλά ο Μελίσσας δεν είχε δύσκολο έργο και μπλόκαρε την κεφαλιά του Τσιλούλη από το ύψος του πέναλτι. Όπως και στο 38′ την κεφαλιά του Ντάουντα από καλή θέση.

Στις καθυστερήσεις, καλοτραβηγμένη εκτέλεση φάουλ του Μπεντινέλι, ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Παναιτωλικού.

Στην κόψη του ξυραφιού…

Ευκαιρία για τους γηπεδούχους με το ξεκίνημα της επανάληψης, ωραίο κλέψιμο Ντάουντα, κάνει ντρίπλα, ελευθερώνεται, επιχειρεί το σουτ από θέση μέσα δεξιά, αλλά ο Μελίσσας προλαβαίνει και μαζεύει. Στο 49′ ο Μάζουρεκ εκτέλεσε φάουλ, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.

Και στο 55′, ευθύβολο σουτ Ματζόλα μέσα από την περιοχή, μόλις άουτ από το αριστερό δοκάρι. Ο Αργεντίνος απείλησε ξανά ένα λεπτό μετά, μπλόκαρε ο Βέρχουλστ.

Κόντρα στη ροή του αγώνα ο Απόλλων άνοιξε το σκορ (63′). Υπέροχο τακουνάκι Μπεντινέλι στον Σλίβκα, εξαιρετικό σουτ από θέση μέσα αριστερά του Λιθουανού μέσου, νίκησε στο τετ α τετ τον Μελίσσα για το 1-0.

Δύο λεπτά μετά, γέμισμα στα καρέ του Παναιτωλικού, λάθος κεφαλιά γύρισμα από τους φιλοξενούμενους, κεφαλιά Ντάουντα από θέση μέσα δεξιά, άουτ η μπάλα.

Πίεσε στο τελευταίο τέταρτο η ομάδα του Δέλλα. Ο Βέρχουλστ μπλόκαρε το δυνατό σουτ του Ντάλσιο. Ενώ αυτό του Μεντόσα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του γκολκίπερ του Απόλλωνα. Με τον Βέλγο τερματοφύλακα να κάνει εξαιρετική απόκρουση στο 90′ σε σουτ του Ντίας.

Απόλλων Σμύρνης – Παναιτωλικός: Η κάρτα του αγώνα

MVP: Δεν είναι η πρώτη φορά που ο Τόμας Μπεντινέλι κάνει τη διαφορά στο δημιουργικό σκέλος. Από τα δικά του πόδια οι περισσότερες ευκαιρίες του Απόλλωνα, από δική του ασίστ και το γκολ του έκρινε το ματς.

UP: Ουκ ολίγες φορές ο Νταβίνο Βέρχουλστ έχει βοηθήσει τα μέγιστα για να πάρει η ομάδα του. βαθμό ή βαθμούς. Ήταν εκεί όταν χρειάστηκε, με σωτήριες επεμβάσεις.

DOWN: Ο Παναιτωλικός ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο χωρίς εκτός έδρας νίκη. Το πρόβλημα στο γκολ είναι μεγάλο. Όχι τόσο στο δημιουργικό κομμάτι.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Καραντώνης (Ημαθίας). Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα η διαιτησία του Ημαθιώτη ρέφερι. Ελάχιστες οι δύσκολες φάσεις, δεν χρειάστηκε να παρέμβει και άφησε το ματς να εξελιχθεί. Σωστές οι δύο κίτρινες κάρτες. Χωρίς λάθη και οι βοηθοί.

ΓΚΟΛ: 63′ Σλίβκα

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 21′ Μπαξεβανίδης, 84′ Βάντερσον

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Βέρχουλστ, Μπαξεβανίδης, Χουχούμης, Λισγάρας, Ντομίνγκες, Φατιόν, Σλίβκα (86′ Κάλισιρ), Τσιλούλης, Μπεντινέλι (85′ Τσαμπούρης), Κολ (92′ Λαγός), Ντάουντα (78′ Ιωαννίδης).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Μελίσσας, Βάντερσον, Περέιρα (84′ Μεντόσα), Τσιγγάρας, Κωνσταντόπουλος (76′ Ταχάρ), Εντινγκά, Ντίας, Ντάλσιο, Μάζουρεκ (76′ Γιάκολις), Καρέλης (84′ Αζάντι), Ματσόλα (76′ Βέργος).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Απόλλων Σμύρνης – Παναιτωλικός 1-0: Νίκη ηρεμίας για την «Ελαφρά Ταξιαρχία» – Κατέβασε τα ρολά ο Βέρχουλστ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.