Απόλλων Σμύρνης-ΠΑΟΚ 0-2: Συνέχεια στο αήττητο σερί του

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλός μόνο στο πρώτο ημίχρονο αλλά αυτό ήταν αρκετό για να κερδίσει στη Ριζούπολη

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλός μόνο στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στον Απόλλωνα στη Ριζούπολη, ωστόσο αυτό ήταν αρκετό για να κερδίσει με 0-2 και να συνεχίσει το αήττητο σερί του.

Σε πέντε λεπτά ο ΠΑΟΚ, απείλησε δύο φορές τον Απόλλωνα Σμύρνης. Πρώτη φάση για τον δικέφαλο στο 3′. Ο Βιεϊρίνια έπιασε κεφαλιά με τον Βέρχουλστ να μπλοκάρει τη μπάλα.

Δύο λεπτά μετά ο Γιασμίν Κούρτιτς μπήκε στην περιοχή από διαγώνια θέση έκανε το φαλτσαριστό σουτ με την μπάλα να φεύγει λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων.

Στο 12′ ο Λισγάρας πήρε κίτρινη κάρτα ενώ θα μπορούσε να δει και την κόκκινη για επικίνδυνο παίξιμο και στο 14′ κάνει άλλο ένα σκληρό φάουλ το οποίο όμως δεν δίνεται από τον διαιτητή της αναμέτρησης.

Στο 17′ οι Κυπελλούχοι Ελλάδας έχασαν τεράστια ευκαιρία. Ο Σάστρε πλαγιοκόπησε από τα δεξιά και γύρισε προς τον Βιεϊρίνια με τον τελευταίο να εκτελεί αλλά ο Βέρχουλστ έδιωξε σωτήρια με το πόδι πάνω στη γραμμή.

Η μπάλα στρώθηκε ξανά στον Πορτογάλο, ο οποίος όμως δεν μπόρεσε να τη στείλει στα δίχτυα αφού έκανε «τσαφ». Στο 18′ έγινε νέα φάση για τους «ασπρόμαυρους», ο Άκπομ συνδυάστηκε με Τσιγγάρα – Σάστρε και βρέθηκε σε καλή θέση όμως αστόχησε.

Στο 20′ ο Λισγάρας απείλησε με κεφαλιά από τα έντεκα μέτρα, μετά από εκτέλεση κόρνερ αλλά έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί παραθυράκι της εστίας του Αλέξανδρου Πασχαλάκη.

Το γκολ του ΠΑΟΚ

Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν αρκετά και στο τέλος δικαιώθηκαν. Στο 31′ μετά από ωραία προσπάθεια από τα αριστερά, ο Αυστριακός μεσοεπιθετικός έγινε αποδέκτης της μπάλας και με ψύχραιμο πλασέ έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Βέρχουλστ για το 0-1.

Η πρώτη καλή φάση για τον Απόλλωνα έγινε στο 36′. Ο Γιαννιώτας σούταρε αλλά έπεσε και μπλόκαρε τη μπάλα. Στο 43′ ήρθε και η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την «Ελαφρά Ταξιαρχία.

Ο Γιακιμόφσκι εξαπέλυσε οβίδα, η μπάλα βρήκε στον Ίνγκασον και ανάγκασε τον Πασχαλάκη να πέσει στην αριστερή του γωνία αποκρούοντας σε κόρνερ.

Τελικά το ημίχρονο έληξε με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 0-1 έχοντας 75 τοις εκατό κατοχή μπάλας και πολλές ευκαιρίες.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Απόλλωνα να προσπαθεί να κρατήσει περισσότερο μπάλα από ότι στο πρώτο. Ο ΠΑΟΚ δεν ξεκίνησε το ίδιο δυνατά όπως στο πρώτο ημίχρονο και χρειάστηκε να περάσουν έντεκα λεπτά για να κάνει την πρώτη του ευκαιρία.

Στο 56′ ο Βιεϊρίνια έγινε αποδέκτης της μπάλας στα αριστερά και εξαπέλυσε δυνατό σουτ με τη μπάλα να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Βέρχουλστ.

Τέσσερα λεπτά μετά, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στις ευκαιρίες με τον Τσιλούλη να προσπαθεί να σουτάρει από τα δεξιά και μέσα απο την περιοχή, όμως ο Πασχαλάκης τον σταμάτησε.

Ο Απόλλωνας όσο περνούσε ο χρόνος έπαιρναν ψυχολογία. Ο ΠΑΟΚ είχε πολύ κακή νοοτροπία, περιμένοντας απλά να πάρει το παιχνίδι με αυτό το ένα γκολ.

Ο Απόλλων λοιπόν, κέρδισε μέτρα στο γήπεδο, κράτησε την μπάλα και στο 81′ είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα για να πετύχει γκολ και να ισοφαρίσει. Ο Τσιλούλης βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ αλλά από θέση βολής λίγο έξω από τη μικρή περιοχή…κατάφερε να αστοχήσει!

Τελικά ο ΠΑΟΚ στο 87′ κέρδισε πέναλτι στην αντεπίθεση. Ο Τέιλορ ανετράπη από τον Βέρχουλστ με τον ρέφερι Σιδηρόπουλο να δείχνει την άσπρη βούλα. Η φάση εξετάστηκε από τον διαιτητή για αρκετά λεπτά στο VAR αλλά ο Σιδηρόπουλος δεν άλλαξε την απόφαση του. Έτσι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κούρτιτς σημείωσε από τα 11 μέτρα το τελικό 0-2.

MVP: Ο Τόμας Μουργκ έπαιξε ως δεκάρι και μετά από αρκετό καιρό ως βασικός. Ο Αυστριακός ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης είχε θετική εμφάνιση και πέτυχε και το γκολ που άνοιξε το δρόμο της νίκης για τον ΠΑΟΚ.

DOWN: Ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης μπορεί να μη δέχθηκε γκολ ωστόσο ήταν ασταθής
Γκολ: Μουργκ 31’ (σουτ), Κούρτιτς 92’ (πέναλτι)