Απόλλων Σμύρνης – ΠΑΣ Γιάννινα 1-0: Ήρθε το πρώτο τρίποντο

Ο Απόλλων Σμύρνης γεύτηκε τη χαρά της νίκης για πρώτη φορά φέτος κάμπτοντας με 1-0 την αντίσταση του ΠΑΣ Γιάννινα χάρις τους Ιωαννίδη και Κότσαρη

Απόλλων Σμύρνης – ΠΑΣ Γιάννινα: Κάποια στιγμή θα γινόταν και αυτό! Ο ένας έως τώρα δεν είχε καθόλου τύχη στη φετινή Super League 1, ο άλλος απλόχερη.

Στη Ριζούπολη το βράδυ του Σαββάτου (23/10) ο Απόλλων Σμύρνης είδε να του πηγαίνουν όλα όπως τα ήθελε. Αντιθέτως, ο ΠΑΣ Γιάννινα όχι και έτσι με 1-0 οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν την παρθενική τους νίκη. Ανάσαναν με αυτό τον τρόπο και ξεκόλλησαν από τον πάτο της βαθμολογίας. Εκεί πλέον φιγουράρει μόνος του ο Ατρόμητος.

Συνήθως τέτοια ματς κρίνονται στις λεπτομέρειες. Αυτές ήταν υπέρ των γηπεδούχων που είχαν και μεγαλύτερη ανάγκη τη νίκη και o στόχος τους επιτεύχθηκε. Ο προπονητής τους διάβασε καλύτερα το ματς και έτσι βγήκε από τη δύσκολη θέση. Να σημειωθεί πως ο μέχρι πριν δύο αγωνιστικές αήττητος ΠΑΣ Γιάννινα, έχασε για δεύτερο διαδοχικό αγώνα.

Κάκιστο ήταν το πρώτο ημίχρονο, ένα από τα χειρότερα 45λεπτα συνολικά έως τώρα στο πρωτάθλημα. Οι δύο ομάδες μπήκαν έχοντας στο πίσω μέρος του μυαλού τους πρωτίστως να μη δεχτούν γκολ. Αυτό το κατάφεραν. Από εκεί και πέρα, όμως, έδειχναν να μην έχουν ξεκάθαρο πλάνο για να επιτεθούν. Η λογική ήταν στο «κρατάμε πίσω και κάπως θα σκοράρουμε».

Έτσι δεν βγαίνει και φάνηκε. Ένα σουτ είχε ο Παμλίδης στα πρώτα λεπτά από τη μία και από την άλλη ο δραστήριος Περέα που ταλαιπωρούσε την αντίπαλη άμυνα αλλά έως εκεί. Αρκετές οι μονομαχίες στον χώρο του κέντρου και μερικές εξ αυτών ήταν και δυνατές με αποτέλεσμα να βγαίνουν κάρτες. Ακόμα και οι τελικές προσπάθειες ήταν μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού. Μία εξ αυτών προς το φινάλε, ένα ακίνδυνο σουτ του Μιλιντσεάνου.

Βλέποντας την κακή εικόνα των ομάδων τους, Τζανλούκα Φέστα και Ηρακλής Μεταξάς έκαναν αλλαγές από το ημίχρονο. Τρεις ο πρώτος, δύο ο δεύτερος. Αμέσως βγήκαν οι κινήσεις του Ιταλού. Ο Μαρτίνες βοήθησε να ομορφύνει το παιχνίδι του ο Απόλλων Σμύρνης και στο 48′ από δική του εκτέλεση κόρνερ έγινε το 1-0. Σκόρερ ο Ιωαννίδης, που επίσης είχε μπει λίγο πριν στο ματς.

Το πρώτο γκολ επί εποχής Φέστα άλλαξε και την ψυχολογία των γηπεδούχων. Άρχισαν να πιστεύουν περισσότερο στους εαυτούς τους, κυκλοφόρησαν όσο μπορούσαν την μπάλα, ενώ έκλειναν και με μεγαλύτερη συνέπεια τους χώρους όποτε είχε ο ΠΑΣ Γιάννινα την μπάλα. Δεν πήραν ρίσκα. Το αποτέλεσμα ήταν να οδηγήσουν τους φιλοξενούμενους σε εντελώς προβλέψιμες και ακίνδυνες επιθέσεις.

Τα λεπτά περνούσαν, η πίεση αυξανόταν για τους Ηπειρώτες και ο Μεταξάς επιχείρησε να κάνει ξανά το τρικ του Περιστερίου. Έβαλε τον Παντελάκη φορ, πέρασε στο ματς και τον Μίνα και άλλαξε τον σχηματισμό σε 3-5-2. Στο 85′ ο Κότσαρης έκανε μία εξαιρετική επέμβαση σε σουτ του Μίνα στην κίνηση, ενώ στις καθυστερήσεις οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Μπαξεβανίδη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Περέα και ο Κότσαρης τον νίκησε.

Απόλλων Σμύρνης – ΠΑΣ Γιάννινα Η κάρτα του αγώνα

MVP: Τέτοια ματς κρίνονται στις λεπτομέρειες. Σε ένα γκολ, μία μεγάλη ευκαιρία, μία επέμβαση. Ο Κωνσταντίνος Κότσαρης ήταν ο πολυτιμότερος γιατί φώναξε παρών όχι μία, αλλά δύο φορές και κράτησε όρθιο τον Απόλλωνα. Πρώτα στη φάση του Μίνα και αργότερα φυσικά στο πέναλτι του Περέα που έπιασε.

UP: Στο διάστημα που αγωνίστηκε ήταν από τους καλύτερους του γηπέδου. Πρώτη ουσιαστική εμφάνιση από τον Νίκολα Μαρτίνες φέτος. Ο Αργεντινός εκτελεί το κόρνερ από το οποίο έρχεται το γκολ, ενώ εκτός αυτού κράτησε μπάλα και βοήθησε λίγο να αναπτυχθεί καλύτερα η ομάδα του.

DOWN: Από τη στιγμή που έχασε το πέναλτι και πέταξε έτσι τη δυνατότητα να ισοφαρίσει η ομάδα του, ο μοιραίος του αγώνα δεν είναι άλλος από τον Χουάν Χοσέ Περέα. Υπήρχαν χειρότεροι παίκτες από εκείνον, αλλά αυτός ήταν ο καθοριστικός για τους φιλοξενούμενους.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Από τα ματς που ξεχνάς γρήγορα ποιος το σφύριζε ήταν το συγκεκριμένο. Ο Ευάγγελος Μανούχος (Αργολίδας) δεν είχε δύσκολες φάσεις και πέρασε απαρατήρητος. Έκανε όσα έπρεπε.

ΣΚΟΡΕΡ: 48′ Ιωαννίδης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 17′ Φατιόν, 26′ Κάστρο, 38′ Άλβες, 52′ Λισγάρας – 27′ Γκαρντάφσκι, 32′ Περέα, 86′ Ντομίνγκεθ

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Τζανλούκα Φέστα): Κότσαρης, Μπαξεβανίδης, Ντομίνγκες, Άλβες (46′ Λισγάρας), Τουτουαρίμα, Φατιόν, Κάστρο, Παμλίδης (79′ Βιτλής), Φαν Λα Πάρα (46′ Μαρτίνες), Τσιλούλης (90′ Ντεντάκης), Ντάουντα (46′ Ιωαννίδης).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε(80′ Παντελάκης), Κάργας, Πίρσμαν, Καραχάλιος (80′ Μίνα), Ντομίνγκεθ, Σνάιντερ (64’Μπρένερ), Γκαρντάφσκι (46′ Μορέιρα), Περέα, Μιλιντσεάνου (46′ Π. Τριάδης).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Απόλλων Σμύρνης – ΠΑΣ Γιάννινα 1-0: Ήρθε το πρώτο τρίποντο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.