Απόλλων Σμύρνης – Βόλος 1-3: «Πάρτι» στη Ριζούπολη! (vids)

Τρίποντο και στο «Γ. Καμάρας» για τους «κυανέρυθρους».

Απόλλων ΣμύρνηςΒόλος: Δύο στα δύο οι Θεσσαλοί, εύκολη νίκη, κόντρα στον Απόλλωνα και… παρέα στον ΠΑΣ Γιάννινα στην κορυφή!

Δύο γρήγορα γκολ, από ένα σε κάθε ημίχρονο και το… κερασάκι στη τούρτα που βάζει ο Μπαρτόλο, διαμόρφωσαν την έκβαση του αγώνα στη Ριζούπολη. Το γκολ του Τσιλούλη (1-3) ξύπνησε αναμνήσεις από το περσινό 3-3, αλλά ο ενθουσιασμός των γηπεδούχων για επανάληψη του περσινού γκραν γκινιόλ «έσβησε» γρήγορα!

Όπως και στην πρεμιέρα κόντρα στη Λαμία, έτσι και στη Ριζούπολη απέναντι στον Απόλλωνα, ο Βόλος προηγήθηκε με δύο γκολ. Η μόνη διαφορά ήταν οτι με τη Λαμία, ζορίστηκε περισσότερο για να κρατήσει το προβάδισμα. Την «έκαψε» το σενάριο την «Ελαφρά Ταξιαρχία» που δέχθηκε γκολ στο 4ο λεπτό και των δύο ημιχρόνων! Το 0-3 από τον Μπαρτόλο και η μείωση του σκορ από τον Τσιλούλη σε 1-3 λίγο αργότερα, απλά άλλαξαν το σκορ, αλλά όχι και το σημείο της αναμέτρησης.

Τρεις αλλαγές, η μια αναγκαστική για τον Γιάννη Πετράκη. Αντί του τιμωρημένου Φατιόν, ο κόουτς της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» δίνει φανέλα βασικού στον Παπαγεωργίου. Πρώτη συμμετοχή για τον Μπρούνο Αλβες αντί του Ντομίνγκες. 11αδάτος και ο Παμλίδης αντί του Τσιλούλη.
Απόντος Μπαριέντος, ο Γκιγιέρμο Αμπασκάλ βάζει στην 11άδα τον Ροσέρο, αλλάζει τη διάταξη σε 4-3-3 με τον Μπαρτόλο σε ρόλο εσωτερικού χαφ.

Ο Βόλος, όπως και στη πρεμιέρα, μπαίνει από νωρίς σε θέση οδηγού στο ματς. Στο Πανθεσσαλικό άνοιξε το σκορ στο 8′, στη Ριζούπολη ανοίγει το σκορ στο 4′! Εξαιρετική κίνηση απέναντι στον Σλίβκα και τελείωμα του Φερνάντες εκτός περιοχής και 0-1 από τον Ισπανό μεσοεπιθετικό! Η φαση ξεκινάει από τον Κλέιμαν, με τους Θεσσαλούς να αλλάζουν πέντε πάσες, μέχρι να φτάσει η μπάλα στον σκόρερ!

Οι γηπεδούχοι συνέρχονται σιγά – σιγά από το γρήγορο γκολ των Θεσσαλών, προσπαθούν να επαναφέρουν τις ισοροπίες στο σκορ, αλλά σπαταλούν τις δύο ευκαιρίες που δημιουργούν, αρχικά στο 14′ με τον Ντάουντα που βγήκε στην πλάτη της άμυνας να μην μπορεί να νικήσει τον Κλέιμαν και έξι λεπτά αργότερα, όταν το σουτ του Σαχλί από το ύψος του πέναλτι να έχει μεν κατεύθυνση προς την εστία, αλλά να μην φτάνει ποτέ, αφού η μπάλα κόντραρε σε ποδοσφαιριστή των «κυανέρυθρων».

Aκόμα μια ωραία ανάπτυξη των γηπεδούχων στο 27′ με τον Ντάουντα σε ρόλο εξτρέμ να σεντράρει, αλλά η κεφαλιά του Σλίβκα να μην βρίσκει στόχο και να περνάει άουτ.

De javu στο δεύτερο ημίχρονο. To ιδιο concept, διαφορετικοί πρωταγωνιστές. Ο Βόλος σκοράρει ακριβώς στο ίδιο λεπτό (49′) στην επανάληψη. Άλλος ο εκτελεστής (Φαν Βερτ) με διαφορετικό τρόπο (κεφαλιά), αλλά η κατάληξη ίδια. Η μπάλα στο βάθος της εστίας του Βέρχουλστ και 2-0 ο Βόλος!

Ο δείκτης του σκορ αρχίζει να ανεβαίνει… επικίνδυνα, όταν στο 63′ ο Μπαρτόλο κάνει κανονική… βόλτα ανενόχλητος από τη δεξιά πλευρά και στέλνει για τρίτη φορά τη μπάλα στα δίχτυα του Βέρχουλστ!

Ο Απόλλωνας βγάζει αντίδραση αλλά με μια σχετική καθυστέρηση. Ο νεοεισελθών Τσιλούλης μειώνει σε 3-1 με κεφαλιά στο 65′, αλλά η περσινή ιστορία που ο Απόλλων προηγήθηκε με 3-0, αλλά ο Βόλος το έκανε 3-3, δεν επαναλήφθηκε. Ο όποιος ενθουσιασμός από πλευράς γηπεδούχων, μετά την μείωση του σκορ «έσβησε» γρήγορα και το 1-3 δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Περράκη.

Απόλλων Σμύρνης – Βόλος: Η κάρτα του αγώνα

MVP: Πάολο Φερνάντες. O Iσπανός αποφεύγει ωραία τον Σλίβκα στο 8′, κάνει ακόμα ωραιότερο τελείωμα, με το φαλτσαριστό σουτ από τα 26 μέτρα και σκοράρει. Γκολ που έκρνε την αναμέτρηση.

UP: Βίκιντας Σλίβκα. Ο Λιθουανός έχασε τον Φερνάντες στη φάση του γκολ, δεν κατάφερε να κλείσει το αριστερό του πόδι, αλλά κλείνοντας αυτή την παρένθεση, ήταν εξαιρετικός. Έκανε τα πάντα για τον Απολλωνα στη μεσαία γραμμή. Box to box μέσος, ανέκοψε, δημιούργησε και εκτέλεσε!

DOWN: Οι μαζεμένες αλλαγές που έκανε ο Γιάννης Πετράκης στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, περισσότερο αποσυντόνισαν, παρά βοήθησαν τους γηπεδούχους. Μέχρι να βρουν τις θέσεις τους, ο Μπαρτόλο με το τρίτο γκολ τελείωσε το ματς.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κώστας Περράκης. Καλός ο Αθηναίος ρέφερι. Λάθος που να επηρέασε το παιχνίδι δεν έκανε. Ούτε το ματς του έβαλε δύσκολα. Θετικό το πρόσημο στο ντεμπούτο του στη Super League 1.

ΣΚΟΡΕΡ: 65′ Τσιλούλης – 4′ Φερνάντες, 49′ Φαν Βερτ, 63′ Μπαρτόλο, 80′ Κλέιμαν

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 52′ Μπαξεβανίδης- 36′ Φερνάντες, 44′ Τσοκάνης, 72′ Ντεντάκης

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

Απόλλων Σμύρνης (Γιάννης Πετράκης): Βέρχουλστ, Ντεντάκης, Τουτουαρίμα (46′ Μπαξεβανίδης), Άλβες, Λισγάρας, Σλίβκα, Κάστρο, Παπαγεωργίου (60′ Ματέι), Παμλίδης (53′ Λα Πάρα), Σαχλί (53′ Τσιλούλης), Ντάουντα (53′ Ιωαννίδης).

Βόλος (Γκιγιέρμο Αμπασκάλ): Κλέιμαν, Ρομέρο, Φεράρι, Γκρίλο, Πουρίτα, Τσοκάνης, Ροσέρο (86′ Βοϊτκόφσκι), Ρεγκατέν, Φερνάντες (64′ Νίνης), Μπαρτόλο (74′ Σοάρες), Φαν Βερτ.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Απόλλων Σμύρνης – Βόλος 1-3: «Πάρτι» στη Ριζούπολη! (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!