Άρεσε ο Άρης στο ντεμπούτο του Γκάμα, προβλημάτισε ο ΠΑΣ Γιάννινα

Οι «κίτρινοι» ήταν καλύτεροι και είχαν ένα δοκάρι, αλλά και πολλές ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ – Ντεμπούτο έκανε ο Γκάμα

Χωρίς νικητή έληξε η αναμέτρηση στο Καυτανζόγλειο Στάδιο μεταξύ του Άρη και του ΠΑΣ Γιάννινα, αφού οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0.

Ο Άρης είχε αρκετά καλή εικόνα και ουσιαστικά αδικείται από το τελικό αποτέλεσμα, αφού έχασε πολλές και καλές ευκαιρίες για να πετύχει τουλάχιστον ένα τέρμα. Κέρδος για τον Ερέρα ήταν και η συμμετοχή του Μπρούνο Γκάμα, αν και ο Πορτογάλος έδειξε ότι ακόμη χρειάζεται χρόνο.

Το παιχνίδι άρχισε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τον Άρη, αλλά οι «κίτρινοι» ήταν άστοχοι, με το σουτ του Ματίγια να καταλήγει στο δοκάρι. Πολύ καλές στιγμές για να σκοράρουν είχαν και οι Ντιγκινί και Γκάμα, αλλά ο Βελλίδης κράτησε το μηδέν.

Στο δεύτερο ημίχρονο έπεσε ο ρυθμός, αφού οι δύο προπονητές έκαναν και αρκετές αλλαγές. Ο ΠΑΣ απείλησε στο 51’ με τον Ξυδά, όμως ο Κουέστα αποσόβησε τον κίνδυνο. Τελευταία μεγάλη ευκαιρία του Άρη ήταν στο 78’ με τον Γκαρσία, αλλά ο Παπαϊωάννου που είχε περάσει στη θέση του Βελλίδη, έδιωξε σε κόρνερ.

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Βαλεριάνος, Τζανακάκης, Σόουζα, Δεληζήσης, Μπάσα, Ματίγια, Γκαρσία, Ντιγκινί, Γκάμα, Γιουνές.

Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν και οι: Ναζλίδης, Ιντζόγλου, Παυλίδης, Κολάσο, Κωνσταντινίδης, Μενέντεθ.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Βελλίδης, Τσικάρσκι, Γιάκος, Κάστρο, Σκόνδρας, Μιχαήλ, Αποστολόπουλος, Σιόντης, Λουκίνας, Ντόλοβατς, Ξύδας.

Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν και οι: Κριζμάν, Παπαδόπουλος, Κακούμπα, Λίλα, Παπαϊωάννου, Πήλιος.