Άρης – ΑΕΚ 2-0: Μάγκας, ωραίος και… Ευρωπαίος

Η ομάδα του Παντελίδη, παίζοντας όμορφο ποδόσφαιρο, «λύγισε» την κακή αγωνιστικά Ένωση στο "Βικελίδης" και έκανε μεγάλο βήμα για την κατάληψη της 5ης θέσης που οδηγεί στο Γιουρόπα Λιγκ - Δύο δοκάρια οι «κίτρινοι»

Κανένα περιθώριο αντίδρασης στην τέως πρωταθλήτρια δεν άφησε ο Άρης. Με δύο γκολ (32΄ Λάρσον, 69΄ Ρόουζ), δύο δοκάρια και όμορφο ποδόσφαιρο ανά διαστήματα, η ομάδα του Σάββα Παντελίδη επικράτησε της Ένωσης (2-0) και πλέον μπορεί να ονειρεύεται Ευρώπη!

Δείτε το Live του αγώνα

Έπειτα από τις πρώτες αναγνωριστικές μπαλιές, ο Άρης ξεκαθάρισε με τη στάση του πως περίμενε την Ένωση. Δίνοντάς της χώρο και κλείνοντας τους διαδρόμους, το σύνολο του Παντελίδη βραχυκύκλωσε την δημιουργία των φιλοξενούμενων και σιγά σιγά άρχισε να παίρνει επιθετικές πρωτοβουλίες.

Το πρώτο προειδοποιητικό χτύπημα ήρθε από τον Μιχάλι Κόρχουτ. Ο Ούγγρος έπιασε ένα δυνατό βολέ (11΄) εκτός περιοχής, το οποίο όμως ο Μπάρκας εξουδετέρωσε με τα ακροδάχτυλα και τη βοήθεια του οριζοντίου δοκαριού.

Λίγο αργότερα, οι «κίτρινοι» άγγιξαν το γκολ. Ο Βέλεθ σκόραρε με το κεφάλι από εκτέλεση του Ματίγια (14΄), αλλά ο Διαμαντόπουλος ακύρωσε το τέρμα, καθώς ο Χάμζα Γιουνές βρέθηκε στην πορεία της μπάλας από θέση οφσάιντ επηρεάζοντας τη φάση.

Η πρώτη και ενδεχομένως μοναδική φάση της Ένωσης στο πρώτο ημίχρονο ήταν όταν ο Λιβάια έφυγε μόνος του απέναντι στον Κουέστα, αλλά ο Ρόουζ τον σταμάτησε πριν κάνει το πλασέ.

Όσο το σύνολο του Χιμένεθ εξακολουθούσε να έχει πρόβλημα στις στατικές φάσεις, ο Άρης συνέχιζε, παρά την λιγοστή κατοχή, να απειλεί. Στο 30ο λεπτό, ο Ματέο Γκαρσία ελίχθηκε στην περιοχή κάνοντας το διαγώνιο σουτ, αλλά ο Τσόσιτς αποσόβησε τον κίνδυνο με τάκλιν.  Οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε εκείνη την προσπάθεια, καθώς κατά την πτώση του, ο Σέρβος βρήκε την μπάλα με το χέρι του. Ο διαιτητής όμως έκρινε πως ήταν ακούσιο.

Η υπεροχή των γηπεδούχων μετουσιώθηκε σε γκολ στο 32ο λεπτό. Ο Ντάνιελ Λάρσον έφυγε από τα αριστερά, μπήκε στην περιοχή κατά μέτωπο και με ένα πανέμορφο διαγώνιο τελείωμα, πέρασε την μπάλα ανάμεσα από τα πόδια του Τσόσιτς νικώντας τον Μπάρκα.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους και η ΑΕΚ έπρεπε να βρει τον τρόπο για να αντιδράσει.

“Φωτιά” στην κόντρα και… Ρόουζ

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γνώρισμο σκηνικό. Η Ένωση διατηρούσε μια ανούσια κατοχή, με τον Άρη να παραμονεύει για να την “πληγώσει” ξανά. Οι παίκτες του Χιμένεθ δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν κλασική ευκαιρία για την ισοφάριση. Αντίθετα, οι γηπεδούχοι έφταναν πολύ εύκολα στην περιοχή του Μπάρκα, ο οποίος έκανε την απόκρουση του αγώνα στο 56ο λεπτό.

Ο Ματέο Γκαρσία “χόρεψε” την άμυνα της Ένωσης και τον Τσόσιτς, βρέθηκε τετ α τετ με τον Μπάρκα, αλλά ο Έλληνας τερματοφύλακας είπε “όχι”. Οι Θεσσαλονικείς είχαν και 2ο δοκάρι στο ματς. Ο Ντιγκινί έβγαλε τη σέντρα στον Γιουνές, ο οποίος έκανε το γυριστό μέσα από τη μικρή περιοχή, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο. O Γάλλος παραλίγο να στεφθεί σκόρερ, αλλά δεν τα κατάφερε, μετά από ένα εκπληκτικό σλάλομ περνώντας τους Οικονόμου και Σβάρνα.

Στο 69ο λεπτό, η ομάδα του Παντελίδη, που ήταν “φωτιά” στην κόντρα, διπλασίασε τα τέρματά της με μια έξυπνη κομπίνα. Ο Ματίγια “σήκωσε”, ο Ντιγκινί “έσπασε” την μπάλα με το κεφάλι και ο Λίντσει Ρόουζ που βρέθηκε σε θέση φορ στο ύψος της μικρής περιοχής, με απευθείας τελείωμα νίκησε τον Μπάρκα “γράφοντας” το 2-0, μέσα σε αποθέωση.

Από εκεί και πέρα, το νερό είχε μπει στο αυλάκι για τους Θεσσαλονικείς. Τα λεπτά κυλούσαν και παρά τις πολλές αλλαγές σε σχηματισμό (γύρισε σε τετράδα με Σβάρνα δεξί μπακ και Γκάλο αριστερό μπακ) και πρόσωπα από τον Χιμένεθ, οι “κιτρινόμαυροι” παρέμεναν ανενεργοί επιθετικά .

Κάτι που αύξησε τα πανηγύρια στην εξέδρα των “κιτρίνων” που περίμεναν καρτερικά το τελικό σφύριγμα. Το 3ο γκολ που ζητούσαν μπορεί να μην ήρθε, αλλά το τέλος του ματς βρήκε τον Άρη να πανηγυρίζει μια.. μάγκικη νίκη, με ωραίο ποδόσφαιρο που τον κάνει αδιαφιλονίκητο φαβορί για την 5η θέση και το εισιτήριο για το Γιουρόπα Λιγκ.

MVP: Με μια πανέμορφη ενέργεια έγειρε το παιχνίδι υπέρ του Άρη. Ο Ντάνιελ Λάρσον, που βγήκε αλλαγή στο 78ο λεπτό, είναι αναμφισβήτητα η μορφή της αναμέτρησης λόγω του γκολ που πέτυχε. Ο Σουηδός είχε σε γενικές γραμμές πολύ καλή παρουσία και έδειξε την κλάση του στην μοναδική φάση που του παρουσιάστηκε, όντας αποτελεσματικός και ουσιαστικός για την ομάδα του.

UP: Με τις εκτελέσεις του προκάλεσε αρκετά προβλήματα στην οπισθοφυλακή της ΑΕΚ. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Χαβιέ Ματίγια, ο οποίος ήταν ένας εκ των διακριθέντων του Άρη. Το ίδιο και οι Φραν Βέλεθ και Λίντσει Ρόουζ. Οι σέντερ μπακ των Θεσσαλονικέων, «έσβησαν» τους Πόνσε και Λιβάια, διαφυλάσσοντας το μηδέν παθητικό για τον Άρη.

DOWN: Για ένα ακόμα ματς πρωταθλήματος δεν έπιασε καλή απόδοση. Ο Ούρος Τσόσιτς δεν βρέθηκε σε καλό βράδυ, έχασε αρκετές φορές τους παίκτες του Άρη στις στατικές φάσεις, ενώ στο γκολ των γηπεδούχων, θα μπορούσε να έχει καλύτερη αντιμετώπιση στην προσπάθεια του Λάρσον. Κάτι που τελικώς στοίχισε στην Ένωση. Σε άσχημο βράδυ και ο Οικονόμου

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Πολύ καλή η διαιτησία του κ. Διαμαντόπουλου. Ο άρχων της αναμέτρησης είχε πολύ σωστή απόφαση σε συνεργασία με τον βοηθό του (Τριανταφύλλου) στη φάση του γκολ του Βέλεθ, ακυρώνοντάς το. Γενικώς, είχε πολύ καλή προσέγγιση και δεν επηρέασε αποτέλεσμα. Όπου χρειάστηκε, τιμώρησε τα σκληρά μαρκαρίσματα, χωρίς να καταστρέψει τον ρυθμό της αναμέτρησης.

ΓΚΟΛ: 32΄ Λάρσον, 69΄ Ρόουζ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 43΄ Ντιγκινί, 73΄ Βαλεριάνος, 81΄ Τσόσιτς / 16΄ Άλεφ,  67΄ Πόνσε, 82΄ Τσόσιτς

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

Άρης (Σ. Παντελίδης):Κουέστα, Ροζ, Βαλεριάνος, Βέλεθ, Κόρχουτ, Ματίγια, Σιώπης, Ματέο Γκαρσία, Λάρσον (78΄ Φετφατζίδης), Γιουνές (71΄ Μπάσα), Ντιγκινί.

ΑΕΚ (Μ. Χιμένεθ): Μπάρκας, Οικονόμου, Μπακάκης (46΄ Σβάρνας), Τσόσιτς, Άλεφ, Σιμόες, Μάνταλος, Μπακασέτας (62΄ Μπογέ), Γκάλο, Λιβάια (75΄ Αλμπάνης), Πόνσε.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Άρης – ΑΕΚ 2-0: Μάγκας, ωραίος και… Ευρωπαίος», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.